Zabawki antystresowe dla dzieci

Zabawki antystresowe dla dzieci

Podczas pierwszych lat swojego życia, dzieci zdobywają bardzo wiele umiejętności, które będą pomocne w dorosłym życiu. Do często pomijanych umiejętności, która jest niezwykle kluczowa zaliczyć trzeba radzenie sobie ze stresem. Stres i silne emocje to coś czego każdy człowiek doświadcza już od najmłodszych lat swojego życia. Czy to w domu, w szkole czy podczas przebywania z rówieśnikami. Tłumienie w sobie negatywnych emocji może wyrządzić dziecku dużo krzywdy. Na całe szczęście możemy w stosunkowo prosty sposób pomóc maluchom radzić sobie ze stresem. Remedium stanowią stworzone z myślą o dzieciach zabawki antystresowe. Poniżej postaramy się przybliżyć ich temat.

zabawki antystresowe

Stres u dzieci – przyczyny powstawania

Przed omówieniem samych zabawek antystresowych zatrzymajmy się na chwilę przy samym temacie stresu i jego źródłach powstawania u dzieci. Różnego rodzaju statystyki wyraźnie sugerują, że maluchy coraz częściej narażone są na negatywne skutki stresu w ich codziennym życiu. Całkowita ochrona pociechy przed stresem jest oczywiście niemożliwa, jednak trzeba pomóc mu poradzić sobie w tych przytłaczających momentach życia.

Według statystyk, w przypadku dzieci, stres najczęściej jest związany z sytuacjami powstałymi w szkole. Brak akceptacji w górnie rówieśników, szkolne wystąpienia czy też inne sytuacje, z którymi dziecko nie miało wcześniej styczności powodują silny stres. W celu zniwelowania stresu warto zatem pomóc dziecku korzystając z możliwości jakie dają zabawki antystresowe takie jak gniotki, kuleczki, masy plastyczne. Tego rodzaju zabawki antystresowe oraz podobne znajdziesz na przykład tutaj – https://www.ebajlandia.pl/

Zabawki antystresowe – co to?

Czym zatem w praktyce są zabawki antystresowe? Otóż to grupa zabawek, która spełnia dwie funkcje – niweluje emocjonalne napięcie i stanowi źródło rozrywki dla pociechy. Zabawki antystresowe to w większości przypadków elastyczne i miękkie przedmioty, które dziecko może ściskać w rączkach lub też gry logiczne, które pozwalają dziecku zapomnieć o negatywnych bodźcach, ucząc jednocześnie abstrakcyjnego myślenia.

Zalety zabawek antystresowych

Do głównych zalet zabawek antystresowych należy zaliczyć wzmacnianie mięśni palców i dłoni. Pomoc w rozwoju motoryki dziecka oraz wykonywaniu precyzyjnych czynności ( mowa tutaj w szczególności o piłeczkach antystresowych, kuleczkach czy też masach plastycznych ).

Dodatkowo zabawki z tej kategorii pomagają redukować napięcie emocjonalne zapobiegając takim zjawiskom u dziecka jak obgryzanie paznokci czy ssanie długopisów.

Zabawki antystresowe stymulują również proces logicznego myślenia i pomagają w lepszej koncentracji ( przykładowo takie zadanie spełniają układanki logiczne czy też przestrzenne ).

Do zalet zabawek antystresowych zaliczyć trzeba również poprawę nastroju i pomoc w rozluźnieniu, poprzez skupienie uwagi dziecka na innych obszarach ( nie związanych ze stresem ).

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki antystresowe?

Logicznym jest, że wybierając zabawki antystresowe chcemy aby spełniały one swoje główne zadanie czyli redukowały stres. Co jednak gdy zabawka okaże się słabo wykonana i doprowadzi do skaleczenia dziecka? Otrzymamy zupełnie odwrotny efekt od oczekiwanego. Podczas wyboru zabawek zalecamy zatem zwrócić szczególna uwagę czy posiadają one niezbędne atesty i certyfikaty. Wtedy będziemy mieć pewność, że zabawka jest w pełni bezpieczna dla pociechy. Ponadto sugerujemy przyjrzeć się przedziałowi wiekowemu zamieszczonemu na zabawce, tak aby była dobrze dobrana do potrzeb i poziomu rozwoju dziecka.

*artykuł zewnętrzny