Odparzenia między palcami u nóg – jak leczyć i pielęgnować?

Potocznie używane określenie, jakim jest odparzenie, dotyczy zazwyczaj uciążliwych i bolesnych zmian skórnych, które objawiają się w postaci stanu zapalnego o różnym podłożu i natężeniu. Jego geneza wywodzić się może zarówno z czynników wewnętrznych – czyli endogennych, jak i egzogennych – a więc pochodzenia zewnętrznego. Odparzenia między palcami u nóg dotyczą tej powierzchni ciała, która jest wyjątkowo kłopotliwa i utrudnia codzienne, sprawne funkcjonowanie wielu osób.

odparzenia między palcami

Powody powstawania odparzeń między palcami u nóg

Powody pojawiania się zmian w tkance skórnej o symptomach odparzeniowych, mogą być prozaiczne, jak i bardziej złożone. Wynikać też mogą, jak już to zostało wspomniane, z czynników oddziałujących pośrednio, jak i bezpośrednio na przestrzenie między palcami stóp.

Uciążliwe wady budowy palców, jak i całych stóp mogą stanowić powód powstawania bolesnych odparzeń między palcami u nóg. Dotyczyć to może takich schorzeń czy dysfunkcji ruchowych jak, chociażby stopa płasko-koślawa, paluch koślawy (tzw. haluks) czy palce młotowate.

Do bardziej prozaicznych przyczyn, co nie oznacza jednak zmniejszenia ich uciążliwości, należeć może nadmierna potliwość stóp, jak również zły albo źle dobrany materiał skarpet lub pończoch w odniesieniu do aktywności ruchowych i obciążeń fizycznych stóp, jakim są one poddawane.

Niewłaściwie wykonane buty, za małe, zbyt obcisłe, uniemożliwiające wentylację stóp oraz przestrzeni między palcami, to kolejny potencjalny powód odparzeń w przestrzeniach międzypalcowych kończyn dolnych.

Nadmierny wysiłek fizyczny związany z chodem lub z bieganiem, który sam w sobie jest zdrową aktywnością sportową, w przypadku przeciążenia stóp oraz dopuszczenia do zbyt silnych i częstych otarć, może prowadzić do kontuzji i dysfunkcji narządu ruchu.

Kwestią, która ma szalenie istotne znaczenie z punktu widzenia skóry jako całości, jest właściwa dieta, a zwłaszcza odpowiednie nawadnianie się, które u dorosłego człowieka powinno wynosić, w zależności od wagi i wzrostu, między dwoma a trzema litrami dziennie. Skóra bez wody staje się blada, krucha i bardziej podatna na uszkodzenia.

Ostatni czynnik, wpływający na kondycję stóp i przestrzeni międzypalcowych to odpowiednia ich pielęgnacja. Utrzymywanie ich w czystości i odpowiednim nawilżeniu dzięki różnego rodzaju kremom i balsamom. Pamiętajmy, że odparzenia między palcami u nóg mogą również wynikać z rozwoju chorób skórnych, spowodowanych przez różnego rodzaju drobnoustroje, jak np. grzyby, bakterie i wirusy, które w ciemnym, wilgotnym i ciepłym środowisku łatwo się namnażają.

Objawy i konsekwencje nieleczenia odparzeń

Najczęstsze objawy odparzeń między palcami u nóg to przede wszystkim zaczerwienienie, pieczenie, ból, obrzęk, sucha lub pęknięta skóra, różnego rodzaju otarcia, wysypki, grudki, a nawet niewielkie rany. Objawom tym mogą towarzyszyć ponadto wycieki ropne, a nawet nieprzyjemny zapach. Nieleczone objawy prowadzą do rozwoju bardziej złożonych jednostek chorobowych, typu ropienie (tzw. zastrzały) czy wrzody, które należy leczyć chirurgicznie i farmakologicznie.

Jak pielęgnować i leczyć odparzenia między palcami stóp?

Podstawowymi zasadami postępowania pomagającymi uniknąć odparzenia między palcami u nóg są higiena oraz możliwie częste wietrzenie narażonej na podrażnienia skóry. Dodatkowo należy zwracać uwagę przy doborze obuwia oraz skarpet czy pończoch. Tanie produkty, imitujące skórę, są z reguły nieprzewiewne i twarde. Dbajmy o nasz organizm, aby był właściwie odżywiony i nawodniony. Dzięki temu nasza skóra również taka będzie.

Stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających, jak kremy, balsamy czy oliwki, to też świetna metoda na zapobieganie odparzeniom. Warto jednak pamiętać, aby też nie przetłuścić przestrzeni między palcami. Nadmiar tłuszczu powoduje brak dostępu powietrza.

Jeśli jednak doszło już do odparzeń, to warto skoncentrować się na zastosowaniu sprawdzonych wyrobów medycznych.

Ratunek w problemach skórnych

Sudocrem to idealne rozwiązanie dla osób o wrażliwej skórze. Mocno nawilża, a zarazem dezynfekuje dzięki obecności tlenku cynku. Pomaga na podrażnienia, otarcia czy wykwity skórne. Ponadto przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka.

Jest wydawany bez recepty. Można go nabyć w aptekach, marketach, sklepach drogeryjnych oraz przez Internet.

*artykuł zewnętrzny