Jak zarządzać domowym budżetem? Narzędzia i dobre praktyki

Jak zarządzać domowym budżetem? Narzędzia i dobre praktyki

Sporo osób nie potrafi zarządzać domowym budżetem. Choć już w szkole prowadzone są lekcje z przedsiębiorczości, nie zawsze przyswajamy sobie pożyteczną wiedzę. Największym problemem jest kontrolowanie wydatków. Dużo ludzi przyznaje, że nie potrafi się powstrzymać przed zakupami. A nawet są osoby, które nie odkładają regularnie środków, ponieważ ich pensja ledwo starcza na pokrycie wszystkich wydatków. Na szczęście jest wiele prostych praktyk, które wystarczy poznać, aby każda osoba mogła samodzielnie poradzić sobie z prowadzeniem domowego budżetu. Czego o finansach domowych warto się nauczyć?

jak zarządzać domowym budżetem

Planowanie budżetu i wydatków z wyprzedzeniem

Dobrym zwyczajem jest planowanie budżetu domowego z wyprzedzeniem. Każdego miesiąca mamy stałe opłaty, które trzeba ponieść. Wydajemy też środki na żywność, produkty do utrzymania czystości w mieszkaniu, przejazdy do pracy czy na przyjemności. Jednak zarządzanie budżetem domowym to coś więcej niż suche spisanie wydatków już poniesionych.

Jeśli chcemy w mądry sposób dysponować swoimi pieniędzmi, warto ustalić priorytety wśród wydatków. Dobrze jest też zawczasu zapisać, ile będziemy musieli wydać na stałe koszty życia, a ile nam zostanie wolnych środków, które przeznaczymy np. na żywność i odłożenie na ustalony cel. Jak zacząć zapisywać budżet?

Można w tym celu utworzyć plik Excel na komputerze lub wykorzystać gotową aplikację do planowania budżetu. Nawet możemy spisać na kartce papieru takie informacje i posłużyć się kalkulatorem do obliczeń. Najważniejsze jest, aby rozpisać środki, zanim jeszcze je wydamy. W ten sposób będziemy wiedzieli, na co możemy pozwolić sobie w kolejnym miesiącu i być może uda nam się nawet oszczędzić więcej niż planowaliśmy.

Jak zapisywać pozycje w domowym budżecie?

W zależności od tego, czy korzystamy z własnego pliku, czy gotowego wzoru, zapisywać budżet można na różne sposoby. Najważniejsze jest zapisanie łącznych zarobków. Wpisujemy stałe dochody, jak i te potencjalne, na które liczymy. Mogą to być: wynagrodzenie za nadgodziny, premia za zrealizowanie planu w pracy czy nawet sprzedaż kilku zalegających w szafie ubrań, jeśli planujemy je wystawić do sprzedaży.

Dalej dobrze jest wypisać wszystkie wydatki, które powtarzają się co miesiąc. Czyli rachunki za media, czynsz, koszty dojazdu do pracy, ubezpieczenia i raty kredytów. Warto też mniej więcej zapisać koszt zakupu żywności czy innych wydatków, które są dla nas regularne. Może to być cotygodniowy wypad do kina albo wyjście na miasto ze znajomymi. Dobrze jest wpisać, ile wydajemy na takie okazje. Jeśli nie wiemy dokładnie, zawsze można sięgnąć do bankowości internetowej. Na koncie zobaczymy wszystkie wpływy i wydatki. A nawet niektóre banki oferują możliwość podzielenia wydatków i wpływów według kategorii, co jeszcze bardziej uprości nam prowadzeni statystyk.

W domowym budżecie musi być też miejsce na wydatki niezaplanowane. Może nie planujemy w tym miesiącu zakupu nowych butów, bo czekamy na wyprzedaż, ale trafi się okazja i je kupimy?

Kiedy już mamy ustalone potencjalne wydatki na dany miesiąc, koniecznie trzeba je podsumować. Porównując je do dochodów, zobaczymy, ile zostaje nam wolnych środków. To z nich możemy odłożyć pieniądze na nieprzewidziane zdarzenia czy planowany wyjazd na urlop.

Budżet na minusie – i co wtedy?

Może się okazać, że budżet domowy w jakimś miesiącu wyjdzie na minusie. Zwłaszcza jeśli zdarzy nam się sytuacja losowa, która spowoduje większe wydatki albo niższe wpływy do budżetu. Choćby choroby i skorzystania ze zwolnienia lekarskiego nigdy nie można przewidzieć.

Często zdarza się, że oszczędności nie pokryją naszych wydatków. Przykładowo sąsiad zalał nasze mieszkanie, a niestety ani my, ani on nie mamy ubezpieczenia od takich zdarzeń. W tej sytuacji remont będzie kosztowny. Ale możemy skorzystać z kredytu gotówkowego czy użyć karty kredytowej, aby opłacić zakup materiałów. Choć te zobowiązania będziemy spłacać co miesiąc, to jednorazowo nie poniesiemy ogromnych kosztów, a nasz domowy budżet nie zostanie wciągnięty na debet.

Dlatego tak ważne jest rozsądne planowanie wydatków z miesiąca na miesiąc. Nawet jeśli jeden okres będzie gorszy, nie musimy się martwić, ponieważ już mamy odłożone oszczędności albo mamy możliwość skorzystać z dodatkowego finansowania.

Źródła: https://doswiadczony-inwestor.pl/nowoczesne-rozwiazania-finansowe-ktore-ulatwiaja-zarzadzanie-domowym-budzetem/

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zaplanowac-domowy-budzet

*artykuł zewnętrzny