Co to są żłobki bliskościowe

Co to są żłobki bliskościowe

Żłobek, w przeciwieństwie do przedszkola, znacznie częściej jest koniecznością niż wyborem. Pewne jest jedno: ten temat spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Czy dziecko jest tam bezpieczne? Czy otrzymuje odpowiednią opiekę, uwagę, zaangażowanie? Na szczęście istnieją takie miejsca, jak żłobki bliskościowe.

żłobek bliskościowy

Bezduszna instytucja czy ciepłe „przytulisko”?

Dawniej, myśląc o żłobku pojawiał nam się przed oczami taki obrazek: zimna sala, płaczące niemowlęta i kobieta w pielęgniarskim czepku, krążąca między dziećmi jak automat. Na szczęście czasy się zmieniły, a wraz z nimi świadomość społeczna. Dzisiaj już wiemy, że dziecko jest najważniejsze na świecie, i nie ma co do tego wątpliwości. Podążając za tą myślą, zmienia się też charakter przedszkoli i żłobków. Coraz więcej placówek tego typu, stawia nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na samopoczucie podopiecznych.

Nie noś dziecka, bo się przyzwyczai

Ileż to razy, świeżo upieczone mamy, słyszały to zdanie. Od rodziny, bliskich przyjaciół, znajomych… Pytanie brzmi: do czego dziecko miałoby się przyzwyczaić, bo jeśli do miłości i atencji to nie ma w tym nic złego! Wręcz przeciwnie: maluszek zawsze czuje kiedy jest bezpieczny i zaopiekowany, co znacznie przyspiesza jego rozwój. Dzięki takim placówkom, jak żłobki bliskościowe, te bezduszne porady odchodzą w zapomnienie. Mamy mogą liczyć na fachową pomoc, a przede wszystkim otrzymują wsparcie i zrozumienie.

Żłobki bliskościowe – co to takiego?

Żłobki bliskościowe to kolejna inicjatywa wychodząca naprzeciw oczekiwaniom rodziców. W swoim założeniu ma wiele cech podobnych do pedagogiki Marii Montessori. Na pierwszym miejscu jest zawsze dziecko, jego potrzeby, oczekiwania i osobisty rozwój. W tym miejscu, wielu rodziców może zadać pytanie: jakie oczekiwania, poza nakarmieniem i zmianą pieluszki, może mieć niemowlę. Otóż ma. Ważne jest, kto je karmi, czym je karmi, kto zmienia pieluszkę, i ile uwagi mu poświęca. Żłobki bliskościowe opierają swoją działalność na bliskim kontakcie z rodzicami. Wspierają rozwój dziecka, pomagają w codziennych czynnościach.

Karmiąca mama to spełniona kobieta

Niestety, w naszym społeczeństwie widok kobiety karmiącej dziecko piersią, wciąż jeszcze budzi kontrowersje. Żłobek bliskościowy wychodzi takim mamom naprzeciw, proponując miejsca intymnego karmienia. Ponadto, mama może pozostać z dzieckiem tak długo, jak tego potrzebuje. Może też być pewna, że po jej wyjściu, ktoś inny fachowo i z dużą dozą uczucia, zajmie się jej pociechą. Mama może również odciągnąć mleko do butelki i zostawić pod opieką „cioć”, które na pewno nakarmią jej dziecko w razie potrzeby.

Niegrzeczne dziecko czy zmęczony mały człowiek?

Prywatne żłobki w Warszawie, bliskościowe nie krytykują dzieci. Wychodzą z założenia, że dziecko musi mieć powód do takiego, a nie innego zachowania. Często przyczyna jest bardzo prosta: stres, zmęczenie, zbyt wiele bodźców… Przedszkola bliskościowe skupiają się przede wszystkim, na potrzebach dzieci, na ich wyjątkowości. Dają im przestrzeń, której potrzebują, do ujawnienia swoich emocji i pragnień. Dzięki miejscom takim, jak żłobki bliskościowe, dzieci odkrywają swoje potrzeby, czują się zauważone, a przede wszystkim wysłuchane, zrozumiane i bezpieczne

*artykuł zewnętrzny