Bezsenność kontra stres

Bezsenność kontra stres

Stres, nieodłączny element naszego życia, ma swoje wady i zalety. Czasami działa mobilizująco, daje zastrzyk energii, pobudza do zdrowej rywalizacji i pozwala lepiej skoncentrować się na problemach do rozwiązania. A czasami wręcz przeciwnie – wywołuje rozdrażnienie, utrudnia skupienie, obniża motywację i upośledza funkcje poznawcze. Im dłużej się utrzymuje, tym gorszy wpływ ma na nasze samopoczucie Z czasem może doprowadzić nawet do rozwoju przewlekłej bezsenności i innych, poważniejszych zaburzeń o podłożu psychicznym.

bezsenność

Bezsenność a stres – dlaczego są współzależne?

Stres i bezsenność łączy bardzo silny związek przyczynowo skutkowy. Stres wywołuje bowiem napięcie psychiczne, czyli stan, w którym nasz mózg pozostaje w trybie aktywności, cały czas gotowy do działania, co oczywiście przydaje się wtedy, gdy pracujemy nad jakiś zadaniem, ale nie wtedy, gdy chcemy iść spać. Jeśli stres utrzymuje się przez wiele dni, tygodni, miesięcy lub lat, nasz umysł przestaje w końcu rozróżniać czas aktywności od czasu spoczynku i w związku z tym nigdy w pełni nie odpoczywa, bo nawet jeśli uda nam się zasnąć, to faza snu głębokiego, a więc tego najbardziej regenerującego, zostanie skrócona do minimum. Dlatego warto starać się kontrolować swój stres, w miarę możliwości unikając sytuacji, które mogą go wywoływać. Wskazówki pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/stres-i-problemy-ze-snem/

Jak zwalczyć bezsenność wywołaną stresem?

Jeśli nasz mózg ma problemy z rozpoznawaniem pory aktywności i pory spoczynku, musimy go tego nauczyć. Najlepiej zacząć od wyeliminowania stresora, czyli czynnika stresogennego, który wywołuje i utrzymuje długotrwałe napięcie psychiczne utrudniające zasypianie. Oczywiście nie zawsze możemy to zrobić, wtedy pozostają inne metody. Do najważniejszych należą: trzymanie się stałego harmonogramu snu, dbanie o optymalnie komfortowe warunki wypoczynku oraz wyciszanie umysłu za pomocą naturalnych technik relaksacji, które mają naprawdę zbawienne działanie, ponieważ redukują zarówno bezsenność, jak i sam stres. Jeśli to nie pomaga, warto pomyśleć o psychoterapii, a konkretnie terapii poznawczo-behawioralnej, która pozwoli nam zwalczyć stres i bezsenność z pomocą specjalisty.

*artykuł zewnętrzny