W pracy w opiece osób starszych z niektórymi problemami można spotkać się niemal na pewno. Jednym z nich jest biegunka. Biegunka lub inaczej rozwolnienie jest jednym z najczęściej występujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego u osób starszych. Wraz z wiekiem, w naszych organizmach następują zmiany, które sprawiają, że żołądek i jelita stają się szczególnie wrażliwe. Czym innym jest jednak chwilowa niedyspozycja, a czy innym przedłużające się kłopoty. Należy bowiem pamiętać, że u starszej osoby przewlekła biegunka stanowi bardzo niepokojący objaw i może stać się przyczyną poważnych komplikacji. W związku z tym, koniecznie trzeba wiedzieć, jak poradzić sobie z tą dolegliwością. Co zrobić, kiedy biegunka u osoby starszej już wystąpiła i jak zapobiegać jej na przyszłość.
Biegunka u osób starszych- jakie są przyczyny
Żeby stwierdzić, że mamy do czynienia z biegunką u osoby starszej, należy dokładnie określić czym ona jest. Rozwolnienie występuje wtedy, gdy pacjent oddaje stolec częściej niż zazwyczaj. Charakterystyczne jest także to, że zmieni się postać kału- staje się znacznie luźniejszy, półpłynny lub wręcz płynny, zdarza się, że można zauważyć ślady śluzu lub krwi. Towarzyszy temu wyjątkowo przykry zapach. W zależności od wieku, zmieniają się przyczyny występowania rozwolnienia. mogą się Dorośli zazwyczaj zmagają się z nim w przebiegu zatrucia pokarmowego, którego pochodzenie może być bakteryjne bądź wirusowe. Seniorzy narażeni są także na tzw. grypę żołądkową, ale ich ten przykry problem spotyka nieco częściej. Przyczyny biegunki u seniorów są różne. W późniejszym wieku, tolerancja i trawienie cukrów prostych oraz laktozy staje się trudniejsze. Wiąże się to ze zmniejszeniem wydzielania enzymów trawiennych. Dobrym rozwiązaniem będzie podawanie podopiecznemu produktów bez laktozy. Występowanie biegunek u osoby starszej może być związane także z obniżeniem perystaltyki, czyli pracy jelit, a także zdarza się jako powikłania cukrzycowe. W przypadku występowania przewlekłej biegunki, należy podjąć diagnostykę w kierunku poważnych chorób układu pokarmowego, takich jak rak jelita grubego, marskość wątroby lub choroba wrzodowa żołądka.
Biegunka u osób starszych-domowe sposoby
Biegunka u osób starszych jest problemem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ może mieć niebezpieczne konsekwencje. Najczęściej występującym jest odwodnienie- osoby seniorzy są na nie narażeni podobnie często, jak dzieci. Niewiele potrzeba, by do niego doszło, a skutki zagrażają nawet życiu. W związku z tym opiekun osoby starszej, u której wystąpiło rozwolnienie musi pamiętać o stałym uzupełnieniami płynów w organizmie podopiecznego. Żeby podać jakiekolwiek leki, należy skonsultować się z lekarzem, a do tego czasu wdrożyć inne sposoby, aby zatrzymać biegunkę. Konieczna jest tymczasowa lub stała zmiana diety.
Biegunka u osoby starszej- zalecana dieta
Dostosowując jadłospis do potrzeb seniora, u którego wystąpiły problemy z ze strony przewodu pokarmowego, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy wyeliminować produkty ciężkostrawne. W regeneracji z pewnością pomoże wprowadzenie diety lekkostrawnej; ważne jest aby przywrócić naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego.
Listę potraw zakazanych przy biegunce otwierają potraw tłuste, ale należy wrzucić z diety także:
produkty pełnoziarniste w tym pieczywo, kasze oraz płatki owsiane,
ostre przyprawy,
rośliny strączkowe, ponieważ mają właściwości gazopędne,
soki owocowe a w szczególności jabłkowy i pomarańczowy,
cytrusy,
napoje gorące.
Natomiast w diecie osoby starszej, która ma biegunkę powinny się znaleźć:
chłodne herbaty -czarna niesłodzona,
miętowa, rumiankowa
gotowane warzywa lub zupy warzywne z marchwi, ziemniaków lub dyni
kleik ryżowy, kasza jęczmienna,
owoce które mają działanie zapierające w szczególności: czarne jagody, aronia, morele, czarna porzeczka
suchary lub czerstwy chleb
Należy pamiętać, że Pamiętajmy, że prawidłowa praca jelit powinna powrócić po maksymalnie 10
dniach. W innym wypadku, jeżeli problem z biegunką się przedłuża, lub powraca zbyt często należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.
ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/
*artykuł zewnętrzny