Nadszedł czas hygge. Zaproś do domu wygodę, światło i ciepło.

Wcześnie zapadający zmrok, deszcz, mgła i zimno zapowiadają kiepskie samopoczucie i zmęczenie. Ale tylko dopóki nie odkryjesz hygge. Wpuść do swojego domu przytulną i przyjazną atmosferę. Pokażemy Ci, jak ją wyczarować poprzez grę światłem, dywanami i poduszkami.

hygge

Idea zadowolonego życia pochodzi z Danii, czyli z kraju, w którym przez zdecydowaną większość roku panuje chłód. Hygge już od stuleci jest częścią duńskiej kultury i wraz zamiłowaniem do skandynawskich mebli, kryminałów i kultury wkradło się w łaski innych krajów.

Hygge to styl życia. A ten do pewnego stopnia jest zależny od mieszkania. Północne wnętrza są oparte na prostocie. Wypełniają je drewno, materiały i stłumione kolory. Dlatego, że nie są okazałe, są przytulne. Mają w sobie wszystko to, czego człowiek potrzebuje – łącznie z ciepłem i światłem.

Zacznij od porządków

Zamknij do szaf lub pudeł wszystko, co Ci przeszkadza. Sprzątnij z półek przykurzone ozdoby i pamiątki, które lata temu zostały przywiezione z wakacji. Wytrzyj meble i odkurz podłogi. Przemyśl, czy nie warto byłoby umyć okien, aby do środka wpadało więcej słońca. Jak tylko wytworzysz wokół siebie czystą i spokojną przestrzeń, możesz zacząć tworzyć atmosferę hygge.

Kącik pełen wygody

Zdaniem Meika Wikinga, autora książek o hygge, każde mieszkanie potrzebuje kącika, w którym będzie Ci dobrze – tak zwanego hyggekrog. Jest to miejsce znane z różnych zdjęć i instagramowych profili, gdzie otulisz się kocykiem z książką i kubkiem gorącej herbaty. Takie miejsce możesz z łatwością stworzyć – wystarczy porządny fotel do czytania, lampa, podręczny stolik (na kubeczek i zapaloną świeczkę), koc i poduszka.

co to jest hygge

Ciepłe wnętrze

Ważnym aspektem hygge jest ciepło. Nie oznacza to jednak, że musicie od razu podnosić temperaturę na termostacie.  Wystarczy wyposażyć się w kudłate dywany, poduszki i koce. Na zimową pogodę wybierzcie dywany z dłuższym włosiem, które umieścić możecie przykładowo przed kanapą, fotelem lub biurkiem. Grube dywany potrafią stworzyć prawdziwy komfort, a nawet pomóc Ci nie przegrzewać mieszkania.

Światło to podstawa

Pamiętasz, jak dobrze czujesz się w lecie, kiedy świeci słońce? Dlatego właśnie rozmaite światełka, lampki i lampy nierozerwalnie łączą się z hygge. Zapal sobie latarnię, świeczkę zapachową lub wybierz łańcuch świetlny, albo też lampę do czytania. Wybieraj modele w prostym designie. Uważnie wybieraj również żarówkę. Do relaksu lepiej sprawdzi się miękkie, ciepłe światło, które docenisz po długim  dniu w pracy.

Szukasz przeglądarki mebli i dekoracji do wnętrz? To właśnie FAVI! FAVI to międzynarodowa internetowa przeglądarka asortymentu do wnętrz i ogrodu. FAVI gromadzi ponad 2 000 sklepów nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Odwiedź www.favi.cz, www.favi.sk lub www.favi.hu i oszczedzając czas czerpaj codzienną dawkę inspiracji dla Twojego domu.

*artykuł zewnętrzny

By | 2021-11-03T08:40:18+02:00 3 listopada, 2021|DOM, MAMA, Slajdy, TESTY | RECENZJE | OPINIE|0 Comments

About the Author:

Jestem mamą dwójki łobuziaków - 9 letniego Krzysia i 5 letniej Natalki. Sama mam w sobie jeszcze coś z dziecka. Mogłabym godzinami bawić się klockami Lego, gdybym miała aż tyle wolnego czasu. Ale go nie mam, bo...pracuję zawodowo, zajmuję się dziećmi, ogarniam mieszkanie (czyt.pranie, sprzątanie, gotowanie, prasowanie....wiesz o czym mówię, prawda?), czytam książki, oglądam seriale, czasem tworzę coś z niczego i prowadzę blog :) Przy tylu obowiązkach trzeba być kreatywnym, aby wszystko to pogodzić.