Sposoby na nudę w domu – czym się zająć w czasie kwarantanny?

Sposoby na nudę w domu – czym się zająć w czasie kwarantanny?

Od ponad roku sytuacja związana z Covidem wymaga od nas pozostania w zamknięciu w domu. Czy to przez lockdowny wprowadzane przez rząd czy przez kwarantanny. Wielu ludzi pracuje także zdalnie. Dzieci mają zdalną edukację. Jak nie zwariować zamknięci w domu? Jakie są sposoby na nudę w domu?

Jak funkcjonować, aby nie zwariować? Pandemia daje się we znaki nie tylko nam dorosłym, ale też dzieciom, które mają znikomy kontakt z rówieśnikami i często się nudzą w domu. Sięgają wtedy najczęściej po elektronikę. Co zrobić, aby tego uniknąć? Oto sposoby na nudę zarówno dla dzieci jak i dorosłych podczas kwarantanny lub w czasie wolnym od pracy.

Książki

Spędzając sporo wieczorów samotnie, kiedy dzieci już spały najczęściej sięgałam po książki. Nie jest to jednak rozwiązanie tylko na samotne wieczory. Książki mogą być rozrywką dla całej rodziny. Lubię czytać książki dzieciom, a teraz często robimy to wspólnie z Krzysiem. Część czytam ja, a część Krzysiu, czasem z podziałem na role. Często książki dają ciekawe tematy do rozmów. Natka uwielbia słuchać opowieści, a przy tym ma świetną pamięć, potrafi później opowiedzieć o czym była bajka. Zachęcam dzieci do czytania i daję im przykład, bo sama lubię to robić. Książki będą zdecydowanie lepszą alternatywą niż gry na telefonie czy konsoli. Potrafią wprowadzić dzieci w świat fantazji. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za czytaniem, może trzeba zmienić tematykę? Krzyś zaczął więcej czytać odkąd dostał książki z serii Minecraft. W księgarni Inverso znajdziecie spory wybór książek o tej tematyce. A może zawsze brakowało Ci czasu by czegoś nowego się nauczyć? To właśnie dobry moment by zamówić sobie jakieś poradniki czy książki naukowe i rozwijać swoje pasje czy zainteresowania albo szlifować nowe umiejętności.

sposoby na nudę

Puzzle

Pamiętam jak kiedyś jako dziecko dostałam swoje pierwsze „dorosłe” duże puzzle 1000 elementów pod choinkę. Później już jako mama często pomagałam córce w pierwszych zmaganiach z puzzlami, bo ona bardzo lubi to zajęcie, w przeciwieństwie do starszego brata. Dwa lata temu dostałam kolejny raz puzzle w prezencie pod choinkę od siostry. Rok później sama sprezentowałam sobie kolejne, już większe. Układanie puzzli zdecydowanie mnie wciąga, uspokaja, wycisza i relaksuje. Dzieci chętnie chcą pomagać przy układaniu tak wielu elementów, nawet Krzysiu, choć nigdy nie przepadał za puzzlami. Mając towarzystwo czy w pojedynkę zawsze miło jest posiedzieć i ułożyć puzzle. Jaka później satysfakcja nas czeka, że daliśmy radę. Jeśli dopiero zaczynacie to może na początek małe 500 elementów?

sposoby na nudę w domu
co robić samemu w domu?
sposoby na nudę
czym się zająć w samotny wieczór?

Gry planszowe

Planszówki zawsze na czasie. Może warto zaopatrzyć się w nowe tytuły gier? Jest wiele gier planszowych również dla jednej osoby. Ja bardzo lubię gry logiczne np. Axio (ZOBACZ TUTAJ). Krzyś wkręcił się ostatnio w różnego rodzaju gry karciane np. Zjedz mnie (ZOBACZ TUTAJ). Natka woli proste gry rodzinne np. Mali detektywi (ZOBACZ TUTAJ). Często siadamy wspólnie do planszówek. A kiedy sytuacja zmusza nas do siedzenia w domu to mogą być właśnie świetne sposoby na nudę – taka rodzinna rozgrywka. Wybór gier planszowych jest tak ogromny, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

planszówki dla rodziny
rodzinna gra karciana
sposoby na nudę