Jak uczyć dziecko przez zabawę?

Jak uczyć dziecko przez zabawę?

Jakiś czas temu stwierdzono, że dziecko jest w stanie wielu rzeczy nauczyć się poprzez zabawę. Jest to całkiem logiczne. Kiedy coś nas interesuje, to bez problemu jesteśmy w stanie się na tym skupić i wszystko zapamiętywać. Okazuje się, że w wieku dziecięcym działa to jeszcze lepiej.

jak uczyć dziecko przez zabawę?

Nic dziwnego więc, że edukując młodych ludzi, odchodzi się już od standardowego “wkuwania”, a często podejmuje się próby nauki przez zabawę. Taka forma nauki jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, a mianowicie podczas pandemii, która niestety zmusza nas do nauki zdalnej.  

Podstawowe zasady nauki z rodzicami 

Zabawa z rodzicem powinna mieć często charakter edukacyjny. Aby jednak tak się stało, dziecko nie może wiedzieć, że się uczy. Rodzic powinien trzymać to przed nim z tajemnicy, ponieważ w wieku 3-5 lat dziecko myśli, że nauka jest czymś nudnym i nie chce się tym zajmować. Najlepiej więc, jeśli nie będzie ono wiedziało o funkcjach edukacyjnych tej zabawy.  

Kolejną zasadą w tej kwestii jest zlecanie odpowiednich zadań względem predyspozycji i umiejętności malucha. Nie próbujmy na siłę kazać mu robić czegoś, z czym wiemy, że sobie jeszcze nie poradzi. Ponadto nie układajmy mu określonych schematów. Pozwólmy mu wykazać się kreatywnością, gdyż to właśnie o to w tym wszystkim chodzi.  

Ważne jest również zróżnicowanie tematów nauki. Dzieci nie lubią monotonii, więc urozmaicajmy im lekcje tak często, jak to możliwe. W momencie, w którym widzimy jednak, że naszą pociechę całkowicie przystawiło, powinniśmy starać się je jakoś naprowadzić, jednocześnie nie podając gotowego rozwiązania na tacy. 

Formy zabawy edukacyjnej 

Aby zachęcić dziecko do nauczania przez zabawę konieczne jest zaproponowanie mu kilku odpowiednich i ciekawych czynności. Przede wszystkim ważne jest, aby znaleźć choć trochę czasu w ciągu dnia dla swoich pociech. Wymyślanie przeróżnych, wspólnych zabaw spowoduje, że dziecko będzie czuło się rozbawione oraz zapamięta to, co powinno.  

Przykładowymi zabawami edukacyjnymi może być chociażby rozłożenie na ogrodzie różnych przedmiotów, a następnie poproszenie dziecka o ich uporządkowanie ich określonymi kategoriami. W ten sposób można również tłumaczyć brzdącowi, jak dany przedmiot się nazywa oraz do czego służy. Podobnie robić można z kolorami.  

Ważne jest również wspomaganie koordynacji ruchowej u dziecka. Możemy wymyślać przeróżne zabawy, w których konieczny jest zarówno ruch, jak i myślenie. Naukowo udowodniono, że wysiłek fizyczny wspomaga procesy myślenia, więc warto przyzwyczajać do tego dziecko od najmłodszych lat. 

nauka przez zabawę

Zabawki edukacyjne 

Gdy pogoda za oknem uniemożliwia naukę na świeżym powietrzu lub gdy rodzic ma mniej czasu niż zazwyczaj, warto skorzystać z tzw. Zabawek interaktywnych. Ich rodzajów jest bardzo wiele. Zaleca się ich stosowanie już od dwunastego miesiąca życia, jednak są to zabawki w formie śpiewających pluszaków. 

Dla nieco starszych dzieci, które pojmują już podstawowe zagadnienia i chcą kształtować swoje umiejętności w różnorakich dziedzinach, powstała kolekcja czytaj z Albikiem. Jest to seria książek poruszających różne zagadnienia, jednak z myślą o dzieciach, wprowadzone zostało tam interaktywne pióro, które mówiąc do dzieci pozwoli im zrozumieć wszystko to, co zawarte w książce.  

*artykuł zewnętrzny