Jak radzić sobie z odparzeniami skóry u dziecka?

Jak radzić sobie z odparzeniami skóry u dziecka?

Odparzenia u niemowlaka to nieprzyjemny widok dla każdego rodzica. Nie pomaga także to, że maluszek jest płaczliwy i przeżywa duży dyskomfort, co dodatkowo niepokoi każdego opiekuna. Nic dziwnego, że rodzic za wszelką cenę stara się uniknąć tego problemu, w czym pomaga odpowiednia pielęgnacja i higiena. Niestety, czasem nawet najbardziej troskliwa opieka nie jest w stanie uchronić dziecka przed odparzeniami. W takich sytuacjach najlepiej jest postawić na szybkie działanie.

odparzenia skóry u dzieci

Jak zaobserwować odparzenia skóry u dziecka?

Codzienna pielęgnacja dziecka powinna polegać także na sprawdzaniu stanu jego skóry. To pozwoli na zauważenie wczesnych objawów pieluszkowego zapalenia skóry. Alarmujące są wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Można na niej zauważyć także wysypkę, grudki czy pęcherzyki. Dość często obserwuje się również łuszczenie skóry. Maluch odczuwa dyskomfort jak pieczenie i swędzenie, co znajduje odzwierciedlenie w jego zachowaniu: może być niespokojny, płakać, mieć problemy z zaśnięciem.

Jak radzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

Odparzenia pieluszkowe, które zostały wcześnie zauważone, można leczyć samemu. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę, a także pozwolić dziecku często przebywać bez pieluszki, aby jego skóra mogła odpocząć i miała lepszy dostęp do powietrza. Należy ubrać dziecko w przewiewne ubranka, a także dokonać przeglądu stosowanych kosmetyków, które czasem zawierają czynniki drażniące skórę. Przede wszystkim jednak trzeba zastosować krem, który będzie miał działanie ochronne, łagodzące i przeciwzapalne. Najlepiej zakupić go w aptece, aby mieć pewność co do jego jakości i skuteczności.

Po jaki krem sięgnąć?

Kremów na odparzenia pieluszkowe nie brakuje. Warto jednak wybrać produkt skuteczny i bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka. Taki jest Sudocrem, który jest rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka, Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Polskie Towarzystwo Dermatologiczne – sprawdź na: https://sudocrempolska.pl/. Maść działa na skórę łagodząco, zmniejszając odczuwany przez maluszka dyskomfort. Posiada także właściwości dezynfekujące. Przyśpiesza regenerację skóry i przywraca odpowiedni stopień jej nawilżenia. Co więcej, po pozbyciu się odparzeń krem świetnie sprawdzi się jako środek profilaktyczny, tworząc na skórze barierę ochronną. Dowiedz się więcej na: https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/profilaktyka-odparzen-skory-dziecka-co-warto-wiedziec-i-stosowac/

Jak stosować Sudocrem?

Jak stosować maść na odparzenie pieluszkowe? Po pierwsze niezwykle ważna jest dbałość o higienę. Skóra dziecka powinna być oczyszczona, a opiekun przed aplikacją kremu powinien dokładnie umyć ręce. Następnie wystarczy niewielką ilość kremu nałożyć na opuszek palca i wmasować w podrażniony obszar skóry okrężnymi i delikatnymi ruchami. Na powierzchni naskórka powinna utworzyć się przezroczysta warstwa, którą należy pozostawić aż do wchłonięcia. Jeśli widoczne są na skórze białe plamy, wystarczy je delikatnie usunąć chusteczką. Oznaczają one, że kremu nałożono po prostu zbyt dużo, o co nietrudno, gdyż krem jest bardzo wydajny. Zwiększona ilość produktu nie podnosi jednak jego skuteczności działania. Zamiast tego, można zwiększyć częstotliwość stosowania maści. Nie ma w tym zakresie żadnych limitów. Produkt można stosować często, o ile jest to tylko pomocne. Pierwsze efekty kuracji powinny być widoczne już w kilka godzin po aplikacji kremu, zarówno jeśli chodzi o samopoczucie dziecka, jak i złagodzenie występujących objawów.

Odparzenia skóry, choć dla wielu rodziców brzmią przerażająco, są na ogół szybkie do wyleczenia i to bez wizyty u lekarza. Kluczowy jest tutaj czas – z pierwszymi symptomami powinien poradzić sobie dobrej jakości krem. W pewnych przypadkach może być jednak niezbędna wizyta u specjalisty. Alarmujące sygnały to podwyższona temperatura ciała dziecka, brak poprawy stanu skóry, a nawet pogłębienie się objawów. Na ogół nie jest to jednak koniecznie. Warto być przygotowanym na odparzenia i mieć w swojej apteczce krem, po który w razie potrzeby można szybko sięgnąć. Czujność rodzica jest niezwykle ważna.