Tkaniny do zadań specjalnych

Tkaniny do zadań specjalnych

W mowie potocznej często zamiennie używa się określenia tkanina i dzianina. W rzeczywistości wyroby te różnią się od siebie strukturą i sposobem pozyskania. Tkaniny powstają poprzez tkanie na krzyż prostopadłych do siebie nitek, natomiast dzianiny uzyskujemy poprzez dzianie jednej nici w oczka, zupełnie jak przy szydełkowaniu. Sposób ich powstawania w istotny sposób wpływa na ich właściwości użytkowe. Tkaniny i dzianiny kojarzą nam się po prostu z odzieżą lub szeroko pojętym wystrojem wnętrz. Jednak warto wskazać tkaniny, które posiadają szczególne cechy wyróżniające je spośród innych.

tkaniny

Tkaniny wodoodporne

Tkaniny wodoodporne są jednymi z najbardziej wytrzymałych tkanin na rynku. Należą do tkanin syntetycznych. Nie przepuszczają i nie wchłaniają wody – różnią się poziomem odporności na wodę, która jest zróżnicowana, a mierzy się ją najczęściej w funtach na metr kwadratowy (jednostka PSI) lub milimetrach słupa wody. Tkaniny te znajdują swoje zastosowanie przede wszystkich w szyciu kurtek oraz płaszczy przeciwdeszczowych. Coraz częściej używa się ich także w produkcji poduszek, obić mebli ogrodowych, śpiworków dla dzieci lub zwierząt czy toreb podróżnych. Wybór kolorystyki tkanin wodoodpornych jest bardzo szeroki. Są to zarówno materiały jednokolorowe w różnych odcieniach, jak i wzorzyste, wielokolorowe (w kropki, paski, chmurki, zwierzątka, tęcze, flamingi itp.).

Tiul

W ostatnich latach bardzo intensywnie rozwija się produkcja tiulu. Ten lekki i delikatny materiał jest używany zarówno w projektowaniu odzieży, jak i dekoracji. Wykorzystuje się go w szyciu firanek, woali, szali. W ostatnim czasie popularność tego materiału zwiększyła się dzięki modzie na spódniczki i sukienki typu pettiskirt oraz tutu. Atrakcyjność tego materiału wynika również z faktu możliwości jego wykorzystania w idei DIY (Do It Yourself – Zrób To Sam). Modne stało się strojenie sal weselnych lub pokoi dziecinnych pomponami zrobionymi z tiulu. Występuje on w różnych kolorach i wzorach. W ofercie sklepów spotkać można tiul zarówno w delikatnych pastelach, jak i wyrazistych czerwieniach, czerniach i zieleni. Dostępny jest także szeroki wybór wzorów, w np. w groszki lub w kwiaty.

Ekoskóra

Biorąc pod uwagę wysoką wytrzymałość ekoskóry oraz możliwość szerokiego jej zastosowania, to otrzymuje się materiał doskonały. Ekoskóra nie tylko jest imitacją skóry naturalnej, ale współcześnie wyróżnia się przepięknym wzornictwem. Ekoskóra może być błyszcząca lub matowa, tłoczona albo gładka, mono- lub wielokolorowa. 

Producenci i sprzedawcy dostarczają nam zatem coraz bardziej atrakcyjne i użyteczne tkaniny. Są one bazą do tworzenia pięknych strojów i aranżacji wnętrz. Ich szeroki wybór sprawia, że przy tworzeniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

*artykuł zewnętrzny