7 pytań, które trzeba zadać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego

7 pytań, które trzeba zadać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego

Wiele osób przed podjęciem leczenia ortodontycznego zastanawia się czy warto założyć aparat. Zadają sobie liczne pytania, jak będzie przebiegać cały proces, czy będzie bolesny i ile będzie trwał. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym wyjaśniamy wątpliwości i odpowiadamy na najczęściej podnoszone kwestie dotyczące ortodoncji.

leczenie ortodontyczne

Czym jest leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne to trwające nawet kilka lat zabiegi mające na celu poprawienie krzywego, niewłaściwego zgryzu oraz ułożenia zębów względem siebie. Tego typu leczenie może poprawić nie tylko kwestie estetyczne, ale również dykcję czy artykulację. Leczeniu ortodontycznemu poddają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Problemów, które kwalifikują się do niego, jest wiele, np.:

  • krzywy zgryz,
  • nieprawidłowe ułożenie zębów względem siebie,
  • bruksizm,
  • nadmierne ścieranie się zębów,
  • niezidentyfikowane bóle głowy w okolicach skroni, karku, uszu.

O innych powodach, dla których warto nosić aparat ortodontyczny, przeczytasz na blogu kliniki Fachowy Dentysta. Leczenie ortodontyczne polega przede wszystkim na noszeniu na zębach specjalnego aparatu ortodontycznego. Może on być ruchomy (zdejmowany) – nim zazwyczaj leczy się dzieci i młodzież oraz stały – przyklejany do zębów.

Ile będzie trwało leczenie ortodontyczne?

Na to pytanie nie możemy odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zależy to bezpośrednio od rodzaju i zaawansowania wad zgryzu, stosowanych metod leczenia oraz indywidualnych reakcji zębów. Zazwyczaj przyjmuje się, że noszenie aparatu ortodontycznego musi trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz oceni stan uzębienia i poda przewidywany jego czas.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest bolesne?

W dłuższej perspektywie noszenie aparatu na zęby nie jest bolesne. Jednak nie da się całkowicie uniknąć dyskomfortu czy bólu. Będzie nam on towarzyszył kilka- kilkanaście dni po założeniu aparatu stałego oraz już krócej po wizytach kontrolnych polegających na dokręceniu drutów. Osoby bardziej wrażliwe na pewno odczują ból podczas przesuwania się zębów. Nie będzie on jednak długotrwały.

Czy każdy powinien leczyć się ortodontycznie?

Statystyki mówią, że aż 70% społeczeństwa, na którymś z etapów życia powinno być objęte leczeniem ortodontycznym. By dowiedzieć się, czy potrzebujemy takiej pomocy, konieczna jest konsultacja u lekarza ortodonty. Wykona on odpowiednie badania, które określą, czy mamy prawidłowy zgryz lub inne problemy kwalifikujące do leczenia. Warto podkreślić, że część problemów ortodontycznych nie jest widoczna gołym okiem.

aparat na zęby

Czy można nosić aparat tylko na górne lub dolne zęby?

Zasadniczo można nosić aparat ortodontyczny tylko na górne lub dolne zęby. Jednak w większości przypadków należy leczyć całą szczękę. Występują pojedyncze przypadki, w których nie jest konieczne leczenie przeciwległego łuku. Po przesunięciu zębów w jednym łuku przestają się one “zgadzać” z odpowiadającymi zębami w drugim łuku. W dłuższej perspektywie mogłoby to doprowadzić do powstania poważnych wad zgryzu. A te przecież chcemy naprawić, a nie wywołać.

Czy pielęgnacja zębów z aparatem stałym różni się czymś od zwykłej?

Tak, dbanie o zęby, na których nosimy stały aparat ortodontyczny, odbiega nieco od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Podstawa jest taka sama, ale prawidłowa higiena wymaga więcej pracy i czasu, jaki jej poświęcamy. Należy również korzystać z odpowiednio wyprofilowanych szczoteczek do aparatów, które pozwalają docierać do szczelin pomiędzy aparatem a zębami. Przydatne będą również tzw. wyciorki, czyli niewielkie szczoteczki międzyzębowe, pozwalające na precyzyjne mycie aparatu oraz zębów.

Czy warto leczyć się u najtańszego ortodonty?

Zazwyczaj niższe ceny oznaczają mniejsze umiejętności oraz doświadczenie lekarza, a to może wiązać się z mniejszą skutecznością leczenia. Z tego powodu warto nie kierować się aspektem ekonomicznym, a doświadczeniem i pozytywnymi opiniami o danym lekarzu. Polecamy korzystanie z profesjonalnych usług w gabinecie Fachowy Dentysta, gdzie realizowane jest skuteczne, kompleksowe leczenie ortodontyczne.

*artykuł zewnętrzny