Zabawki dla niemowlaka – jakie warto kupić?

Zabawki dla niemowlaka – jakie warto kupić?

Ilość zabawek na rynku jest przeogromna, w związku z czym rodzic, szczególnie ten początkujący, posiadający w domu malucha, wchodząc do sklepu nie ma pojęcia, co kupić. Warto z pewnością zwrócić szczególną uwagę na funkcje, jakie pełnią zabawki. Niektóre z nich sprzyjają rozwojowi poznawczemu naszych dzieci, inna pomagają łagodzić dolegliwości pojawiające się w czasie ząbkowania, a jeszcze inne pomagają w uzyskaniu poczucia bezpieczeństwa we własnym łóżeczku. Godne naszej uwagi będą więc zabawki sensoryczne i motoryczne,jak chociażby sortery, ale również nie obędzie się bez gryzaków i przytulanek.

Zabawki dla niemowlaka

Kluczowy jest rozwój dziecka

Zabawki to dla dzieci nie tylko rozrywka, jeśli zostaną odpowiednio dobrane, to mogą w istotny sposób stymulować rozwój dziecka. Maluch chwytając różne kształty i faktury, poznaje je i uczy się koordynacji ruchowej, a także rozwija swoje zdolności motoryczne. Z wiekiem nauka z wykorzystaniem zabawek przybiera nieco inną formę, jednak właśnie takie stymulowanie funkcji poznawczych i rozwoju pociechy jest najskuteczniejsze i może mieć w przyszłości duży wpływ na jej umiejętności, ale również zdolności koncentracji i zapamiętywania. Można więc stwierdzić, że każda zabawka powinna być dobierana w sposób całkowicie przemyślany, tak aby dziecko jak najwięcej na niej skorzystało. Gryzak niezbędny będzie w czasie ząbkowania, a przytulanki ułatwią zasypiania czy krótkie rozstania z mamą, poza tym będą przyjaciółmi i powiernikami, którzy gwarantują dodatkową bliskość, jakiej maluch potrzebuje, bo w rozwoju nie możemy również zapominać o emocjach.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne dla dzieci mają ściśle określone zadanie. Ich rola polega na stymulowaniu rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. Mają one oddziaływanie na różne zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch, ale również smak. Często wyróżniające są w nich rozmaite faktury i kształty. Ich produkcja w większości przypadków opiera się na specjalnych materiałach. Jednak w tych konstrukcjach nawet kolory nie są dobierane przypadkowo, każde światełko, dźwięk czy możliwość przesunięcia ma znaczenie.

Przykłady zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne dla niemowląt powinny być przemyślane i bezpieczne, jak również stymulujące we właściwy sposób. Na wyróżnienie zasługuje tu Wimzle – zabawka sensoryczna od Fat Brain Toy Co. Jest to zabawka idealna dla małych rączek, kolorowe kulki przesuwają się w różnych płaszczyznach, mają piękne kolory i różnorodne faktury, dziecko może łapać, ściskać, poznawać.

zabawki sensoryczne
FAT BRAIN TOY: WIMZLE ZABAWKA SENSORYCZNA DLA MALUCHA fot. zabawkoboty.pl

Druga ciekawą opcją jest Sensoryczna zabawka Klickity dla najmłodszych od Fat Brain Toy. Świetnie sprawdzi się dla małych dzieci klikające kule zachęcają do rozwijania koordynacji ruchowej, a dodatkowo może służyć jako gryzak dla dziecka i skutecznie masować dziąsła. Sensoryczne zabawki sprawdzają się we wczesnym rozwoju, gdy dziecko poznaje świat dookoła siebie i własne ciało.

zabawki dla niemowląt
FAT BRAIN TOY: SENSORYCZNA PRACOWNIA KLICKITY fot. zabawkoboty.pl

Zabawki motoryczne, dlaczego są ważne?

Zabawki motoryczne to takie, które w sposób pozytywny wpływają na motorykę mniejszą i większą u dziecka. Z ich wykorzystaniem ćwiczy się koordynację ruchową i precyzję ruchów. Zabawka motoryczna pomaga dziecku doskonalić chwyt i uczyć się dokładności. W pewnym sensie ma również wpływ na cierpliwość. Jeśli chcemy kupić naszemu niemowlakowi ciekawą dla jego rozwoju zabawkę tego rodzaju to warto rozważyć chociażby Sześcian mądrali 1-2-3 Smarty Cube od Fat Brain Toy Co, czyli pierwszy sorter klocków dla niemowlaka, a jednocześnie gryzak na ząbkowanie.

jakie zabawki dla niemowlaka
FAT BRAIN TOY: 1-2-3 SMARTY CUBE – SZEŚCIAN MĄDRALI fot. zabawkoboty.pl

Kolejną ciekawą opcją jest zabawka roku 2013 czyli Kolorowa wieża z kul Tobbles Neo. Ma ona pozytywny wpływ na kreowanie wyobraźni przestrzennej u dziecka oraz rozwój logicznego myślenia, a oprócz tego rozwija zdolności manualne. Wchodzące w skład wieży kule to jednocześnie świetne gryzaki na ząbkowanie dla niemowląt.

jakie zabawki sensoryczne
FAT BRAIN TOY: TOBBLES NEO KRZYWA WIEŻA fot. zabawkoboty.pl

Gryzaczki i sortery

Gryzaki dla niemowląt większość rodziców uzna za niezbędne w okresie intensywnego ząbkowania. Dzięki nim dziecko intensywnie masuje sobie dziąsła, a jednocześnie odpowiednia konstrukcja zabawek sprawia, że je ono w pełni bezpieczne i nie grozi mu chociażby połknięcie elementów. Gryzaki sylikonowe najczęściej można dodatkowo schłodzić, co ma kojące działanie na nieprzyjemne swędzenie i ból w jamie ustnej malucha. Warto z dużą starannością wybierać gryzaczki dla niemowląt, tak, aby były one dla nich w pełni bezpieczne, posiadały właściwe atesty i istotnie spełniały swoją rolę. Biorąc pod uwagę gryzaki dla dzieci warto rozważyć zakup Grzechocząca przyssawka dla Malucha pipSquigz Loops. Przyssawka zapewnia stabilność, a elementy są na tyle wąskie, że maluch z łatwością je chwyci w celu włożenia do buźki. Różnorodna faktura idealnie masuje dziąsła zapewniają ulgę.

sensoryczne zabawki dla maluchów
FAT BRAIN TOY: PRZYSSAWKA GRZECHOTKa PIPSQUIGZ LOOPS fot. zabawkoboty.pl

Dużą popularnością cieszą się również sortery dla dzieci. Zabawki te pozytywnie wpływają na koordynację ruchową i uczą precyzji oraz dokładności. Sortery dla niemowląt najczęściej posiadają jedynie pojedyncze klocki do rozmieszczenia, jednak wraz z wiekiem wrasta poziom trudności. Sorter kształtów to zabawka, po którą większość dzieci chętnie sięga, bo każda z nich jest inna, przy odpowiedniej kompozycji brak tu oczywistości i maluch musi popracować, aby ukończyć dzieło. Z pewnością więc sorter dla dzieci powinien trafić do każdego malucha. Obecnie dużą popularnością, również z uwagi na troskę o środowisko cieszą się sortery drewniane.

Przytulanki na dobry sen

Ukochana przytulanka ułatwia dziecku zasypianie. Pomimo, iż pluszakami większość rodziców jest zasypywana, bo goście twierdzą, że to najłatwiejszy prezent, to nie mamy wpływu na to, która stanie się dla naszego dziecka tą najukochańszą. Może to mieć związek z ulubioną bajką, jednak wcale nie musi.

zabawki dla niemowlaków
MOULIN ROTY: MASKOTKA KOT LULU LES MOUSTACHES 27cm fot. zabawkoboty.pl

Czasem mimo wielu maskotek w domu dziecko po wejściu do sklepu zakocha się w misiu, który będzie mu towarzyszyć jeszcze w okresie szkolnym i na zawsze pozostanie w pamięci, jako ten ukochany, bez którego zasypianie było męką. Przytulanki dla dzieci to pluszaki, które zapewniają dobry i spokojny sen, poczucie bezpieczeństwa. Świetnym wyborem będzie Miękka maskotka kot Lulu Les Moustaches Moulin Roty – będzie świetny zarówno do zabawy, jak i do przytulania.

*artykuł zewnętrzny