Pierwsze buty dla dziecka – jak wybrać i gdzie kupić?

Pierwsze buty dla dziecka – jak wybrać i gdzie kupić?

Wybór pierwszych butów dla dziecka to niezwykle istotna kwestia. Wśród pediatrów i fizjoterapeutów trwają spory czy buty do chodzenia dla niemowlaka są konieczne czy nie. Jedni uważają, że pierwsze buciki do chodzenia są niezbędne, inni optują za stawianiem pierwszych kroków boso lub w antypoślizgowych skarpetkach. W przypadku jednych i drugich bezsporne pozostaje, że w końcu trzeba kupić pierwsze buciki do chodzenia. Rodzice postawieni przed tym dylematem, muszą sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: jakie buty dla niemowlaka do nauki chodzenia kupić w 2020r, a później: gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

pierwsze buty

Jakie powinny być dobre buty dla dziecka?

1. Przede wszystkim stabilne, muszą one dobrze trzymać stópkę, a jednocześnie nie ograniczać jej  przy tym ruchów. Pierwsze buty dla dziecka do nauki chodzenia nie mogą też za bardzo usztywniać pięty, tzn. zapiętek  powinien być elastyczny, w przeciwnym wypadku buty będą dla małej stópki jak imadło. Co do zasady, buty wiązane lepiej stabilizują stopę i takie też są najlepsze jako pierwsze buty do nauki chodzenia. Buty na rzepy będą  wygodne w zakładaniu  i sprawdzą się w przypadku starszych malców, którzy już samodzielnie się ubierają tzn. dla przedszkolaków i starszych dzieci. Pamiętajmy, że sztywna cholewka utrudnia chodzenie.
2. Buty dla rocznika muszą być giętkie, tzn. mieć elastyczną podeszwę, która „łamie się” przy wyginaniu, mniej więcej w jednej trzeciej długości od przodu, czyli w okolicy gdzie znajdują się paluszki- ta część buta musi cały czas pracować i dostosowywać się do stópki dziecka, natomiast w okolicy śródstopia podeszwa może być twarda.
3. Pierwsze buty dla dziecka powinny być minimalne dłuższe tzn. o około centymetr od stópki dziecka. Nosek powinien być zaokrąglony, dzięki temu paluszki będą się swobodnie poruszać.
4. Warto, aby buty w środku były wyściełane skórą lub innym naturalnym bądź „oddychającym” materiałem, pozwoli to ochronić stópkę dziecka przed nadmiernym poceniem się, a co za tym idzie przed rozwijaniem się wewnątrz buta drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów.
5. Zarówno pierwsze buty dla dziecka do nauki chodzenia jak i wszystkie następne powinny być lekkie, tak aby chodzenie w nich nie sprawiało trudności a tym samym nie męczyło dziecka.
6. Przewiewne – buty muszą oddychać, aby stopa nie przegrzewała się i nie rozwijały się drobnoustroje.
7. Pierwsze buty dla dziecka powinny mu się podobać, warto wiec wybierać kolorowe i estetyczne. 

Jak poprawnie zmierzyć dziecku stopę, by kupić buty?

Stopa człowieka kształtuje się do około siódmego roku życia, warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie kupić pierwsze buty do nauki chodzenia, ale też na wszystkie kolejne, dzięki temu stopy poniosą nas przez życie bez problemów. Kluczowym elementem w doborze pierwszych butów dla dziecka jest dobór rozmiaru. I nie chodzi tylko o dopasowanie ich na długość. Równie istotne jest dobranie obuwia do szerokości, ale też wysokości stopy. Doskonale wiedzą rodzice dzieci z tzw. wysokim podbiciem.

Aby właściwie dopasować rozmiar buta do stópki dziecka, warto odrysować obrys dociążonej stópki na kartoniku, do tego kształtu dodać 10-12 mm z przodu, na wysokości palucha, wtedy można obrysować ponownie i wyciąć. Tak uzyskany szablon powinien dokładnie mieścić się w buciku. Pamiętajmy, że nie kupujemy bucików „na zapas”,ale dodanie 10- 12 mm do obrysu stópki jest uzasadnione tym, że stopa potrzebuje koło 6 mm na ruch podczas chodu, pozostałe 5 mm to zapas na wzrost stopy. Warto wiedzieć, że stópka dziecka rozpoczynającego naukę chodzenia rośnie ok. 1,5 mm na miesiąc.

Gdzie kupić buty dla dziecka?

Wybierając się na pierwsze zakupy obuwnicze dla malucha warto najpierw samemu sprawdzić asortyment sklepów.  Rozejrzeć się wśród marek oferujących buty dla dzieci, można też wybrać coś z oferty sklepów internetowych. Dobrym miejscem jest sklep z obuwiem dla dzieci dlastopy.pl gdzie nie tylko znajdziemy szeroki wybór marek specjalizujących się w butach dla dzieci, ale też uzyskamy profesjonalną pomoc. Przewagą sklepów internetowych jest dobrze opisany asortyment oraz fakt, że zamawiany towar zawsze można wymienić na inny jeśli w domu okaże się, że jednak stópka dziecka nie pasuje do buta.

Czym jest obcas Thomasa?

Odbywając wizytę kontrolną u ortopedy rodzice mogą usłyszeć, że powinni kupić dla swojej pociechy jako pierwsze buty dla dziecka, obuwie z tzw. obcasem Thomasa. Cóż się kryje za tym tajemniczym pojęciem? Na szczęście nie jest to nic strasznego, są to buciki skonstruowane z myślą o dzieciach cierpiących na koślawość stóp lub kolan. Ich rolą jest profilaktyka przed pogłębieniem wady, która wykryta przez ortopedę we wczesnym stadium może zostać zahamowana.
Wspomniany obcas Thomasa jest elementem obuwia korekcyjnego, który został wbudowany w podeszwę buta, jego zadaniem jest wsparcie profilaktyki oraz wsparcie procesu leczenia wad stopy. Poprzez zmianę sposobu obciążania konkretnych stref wzrostowych nogi, uzyskuje się poprawę motoryki oraz ułożenia stóp.

Jak sprawdzić, czy buty dla dziecka nie są za małe?

Kupienie pierwszych butów dla dziecka to dopiero pierwszy krok na drodze rodzica. Po zakupie warto w domu, na spokojnie sprawdzić, czy aby na pewno buty są dobrze dopasowane. W tym celu należy założyć buty na nóżki i postawić je na podłodze, w przypadku maluchów oczywiście trzeba je asekurować, ale istotne jest, aby sprawdzać buty na dociążonej stopie. Dziecko, które już chodzi warto poprosić o wykonanie kilku podskoków, przykucnięć czy małego biegu. Wtedy widzimy jak buty pracują, czy nie pojawiają się jakieś problemy, np. czy stopy dziecka nie układają się dziwnie, czy dziecko nie ma problemów z ich podnoszeniem.
Takie zabiegi powinno się powtarzać średnio raz w miesiącu, ponieważ stopa małego człowieka w pierwszych latach może zmienić się nawet o trzy rozmiary.  Skąd będzie wiadomo, że buciki są już za małe, czy za ciasne i należy kupić nowe? Gdy dziecko zaczyna się skarżyć na dyskomfort przy noszeniu bucików, lub gdy zwyczajnie protestuje gdy ma je założyć to znak, że coś się dzieje. Warto też profilaktycznie sprawdzać rajstopki i skarpetki dziecka, gdy pojawią się na nich dziury w okolicy palucha może to sugerować, że buciki są już za małe i czas wymienić je na nowe.

*artykuł zewnętrzny