Zanim podejmiesz decyzję o wizycie u psychologa – przeczytaj!

Zanim podejmiesz decyzję o wizycie u psychologa – przeczytaj!

Cyklicznie wzrasta ilość osób, które interesują się zapisaniem się na wizytę u psychologa. Mimo że wybranie się do specjalisty wymaga od nas przełamania swoich oporów, to jednak te osoby, którym to się udało, zachęcają aby się nie wahać. Dobry psycholog pomoże nam podnieść jakość naszego życia, uporządkować nasze emocje i wdrożyć zmiany, które będą procentowały w przyszłości. Jak wybrać dobrego psychologa?

psychologa

Jak wybrać psychologa?

Przede wszystkim, należy po prostu zapytać w poradni, do której się udajemy: kim jest psycholog, jakie ma doświadczenie zawodowe, w jakim jest wieku, jakie są metody leczenia, które podejmuje. Warto również samodzielnie dowiedzieć się, na czym polega różnica między konkretnymi podejściami do psychoterapii (psychodynamiczna, poznawcza, behawioralna itp.). Gabinet psychologiczny, do którego trafimy, zwykle zaproponuje nam pomoc interdyscyplinarną, polegająca na współpracy różnych specjalistów nad naszym przypadkiem. W skład zespołu będą wchodzili: psycholog, coach, psychiatra, psychoterapeuta. Każdy z tych specjalistów oferuje zgoła odmienny rodzaj usługi. Na przykład, psychiatra jest absolwentem studiów medycznych. Psycholog natomiast to osoba, która skończyła psychologię. Dlatego, psycholog nie może wystawiać recept, a psychiatra już tak. Coach natomiast niekoniecznie ukończył jakiekolwiek studia lub kursy. To specjalista, którego zdecydowała się po prostu zatrudnić poradnia psychologiczna, do której trafiliśmy.

Pomoc psychologiczna dla dziecka

O ile dorosły człowiek ma problemy z podjęciem stanowczej decyzji o udaniu się do psychologa, o tyle u dziecka taki wgląd we własne problemy jest trudny do osiągnięcia. W związku z tym, dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że potrzebuje pomocy. Dlatego rolą rodzica jest rozpoznanie, czy potrzebna jest pomoc psychologiczna dla dzieci. Niestety, często rodzice odwlekają decyzje o pójście do psychologa, bo taka wizyta kojarzy im się z porażką wychowawczą. Dodatkowo, rodzice często obawiają się krytyki lub nawet silniejszych represji, z odebraniem prawa do opieki włącznie. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy dziecko jest zalęknione, agresywne, moczy się w oczy lub zdradza objawy bycia ofiarą przemocy. Zdarza się również, że lęk przed pójściem do psychologa jest udziałem rodziców dzieci, które cierpią na anoreksję i inne zaburzenia odżywiania. Strach przed posądzeniem o głodzenie dziecka lub o robienie mu innego rodzaju krzywdy niestety niekiedy wygrywa nad zdrowym rozsądkiem i naturalnym odruchem chęci ratowania własnego dziecka. 

Dlaczego nie należy obawiać się psychologa?

Tak naprawdę należy jednak wiedzieć, że dobry psycholog dla dzieci przede wszystkim zastanowi się tysiąckrotnie nad tym, jakie jest w pierwszej kolejności dobro dziecka, zanim zgłosi nieprawidłowości opiece społecznej lub policji. Zdecydowanie profesjonalista na pierwszym miejscu będzie na początku starał się trafnie zdiagnozować problem dziecka, a następnie podejmie leczenie.  Więcej o tym, jak zacząć swoją przygodę z leczeniem, przeczytacie na stronie: klinika-lmc.pl/uslugi/konsultacja-psychologiczna/

*artykuł zewnętrzny