Bezpiecznie i zgodnie z przepisami — jak przewozić dziecko w aucie?

Bezpiecznie i zgodnie z przepisami — jak przewozić dziecko w aucie?

Przepisowe przewożenia dziecka w aucie zapewni maluchowi maksymalne bezpieczeństwo oraz… pozwoli uniknąć kar. Jakie obowiązki na kierowcę przewożącego kilkulatka nakłada prawo?

jak przewozić dziecko

Podstawowym elementem wyposażenia auta, który zapewnia maluchowi bezpieczeństwo podczas jazdy, jest fotelik samochodowy.

Czy dziecko powinno podróżować w foteliku? Wiek, waga, wzrost – co o tym decyduje?

Jeszcze jakiś czas temu obowiązek korzystania z fotelika samochodowego warunkował wiek dziecka. W foteliku musieli podróżować pasażerowie w wieku do 12 lat. Obecnie zasadność użycia fotelika determinuje wzrost (więcej na temat aktualnych przepisów dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie przeczytasz w artykule https://mubi.pl/poradniki/przewozenie-dzieci-w-samochodzie-przepisy-2019/).

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, „w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci”.

Zasada ta dotyczy przewożenia dzieci w samochodach osobowych i ciężarowych.

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy?

Jakość fotelika ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy. Pierwszym krokiem do wyboru tego jedynego powinno być dopasowanie modelu do wagi dziecka. Producenci dzielą foteliki na kilka grup:

  • Grupa 0 – foteliki dla dzieci o wadze niższej niż 10 kg,
  • Grupa 0+ – foteliki dla dzieci, które ważą nie więcej niż 13 kg,
  • Grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg,
  • Grupa II – foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg,
  • Grupa III – foteliki dla dzieci o wadze od 22 kg do 36 kg.

Jeśli to możliwe, warto wybrać się na zakupy razem z dzieckiem. Dzięki temu maluch będzie mógł od razu sprawdzić, jak czuje się w foteliku.

Atesty

Kluczowym czynnikiem zapewniającym najwyższe bezpieczeństwo fotelika są szczegółowe testy, prowadzone przez niezależne organizacje, np. ADAC. Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, czy teksty są niezależne i… niesponsorowane.

Możliwości montażu

Zanim wybierzesz foteli, sprawdź także, jak go zamontować. Większość nowych aut jest wyposażonych w system ISOFIX — specjalne uchwyty, służące do instalacji fotelika. Jeśli użytkujesz taki pojazd, bez problemu zamontujesz właściwie każdy model. W starszych samochodach, bez systemu ISOFIX, należy przymocować fotelik za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Gdzie zamontować fotelik?

Najmłodsze dzieci najlepiej przewozić tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? W przypadku gwałtownego hamowania czy wypadku taka pozycja pozwala zminimalizować ryzyko urazów kręgosłupa, głowy i szyi. Przeciążenie jest bowiem odczuwalne mniej niż podczas jazdy przodem.

Foteli można umieścić zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Pamiętaj jednak, że jeśli przewozisz dziecko z przodu, koniecznie wyłącz poduszkę powietrzną. Zwłaszcza jeśli ustawiłeś fotelik tyłem do kierunku jazdy. Siła, z jaką aktywuje się poduszka, mogłaby poważnie zagrozić zdrowiu i życiu malucha. Kilkuletnie dzieci najczęściej przewozi się na tylnym siedzeniu, za siedzeniem pasażera. Takie umiejscowienie fotelika sprawia, że rodzic widzi malucha w lusterku, a w razie potrzeby może do niego sięgnąć.

Przewożenie dzieci na podstawce — czy to jest bezpieczne?

Zwłaszcza starsze dzieci niechętnie jeżdżą w fotelikach. Z tego powodu rodzice często zastępują klasyczne foteliki podstawkami. Takie akcesorium sprawia, że dziecko siedzi wyżej, dzięki czemu pasy bezpieczeństwa układają się na nim w odpowiedni sposób. Niestety, bezpieczeństwo, jakie zapewnia podstawka, nie może się równać z tym, gwarantowanym przez klasyczny fotelik. Choćby z powodu braku ochrony głowy czy szyi.

Kiedy warto wymienić fotelik?

Trudno oczekiwać, że raz zakupiony fotelik zapewni bezpieczeństwo dziecku w każdym wieku. Sygnałem do zmiany powinien być rozwój fizyczny malucha, przede wszystkim wzrost wagi.

Jeśli ta przekroczy normy, przewidziane dla użytkowanego modelu, warto wymienić go na nowy.

Fotelik należy wymienić także po wypadku. Pamiętaj, że jeśli byłeś osobą poszkodowaną, masz prawo do odszkodowania za uszkodzony fotelik z OC sprawcy (o dodatkowych świadczenia, jakie możesz otrzymać z OC sprawcy przeczytasz w sekcji Wiedza na https://mubi.pl). Jeśli to Ty spowodowałeś kolizję, sprawdź, czy Twoje AC chroni fotelik. Aby zapewnić ochronę tego elementu, możesz wykupić również ubezpieczenie fotelika dziecięcego.

Jazda bez fotelika — konsekwencje

Jazda bez fotelika może skutkować poważnym zagrożeniem zdrowia i życia dziecka. Jeśli narazisz młodych pasażerów na takie niebezpieczeństwo, możesz dostać także mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Co ważne, kara grozi Ci nie tylko wtedy, kiedy przewozisz dziecko bez fotelika, ale również w sytuacji, kiedy je on źle zamontowany.