Maty edukacyjne – dlaczego warto kupić?

Maty edukacyjne – dlaczego warto kupić?

Maty edukacyjne świetnie sprawdzają się w domu, w którym właśnie zamieszkał mały człowiek. Dzieci uwielbiają bawić się na macie, a rodzice mają wtedy czas, by wypić spokojnie kawę lub zająć się małymi domowymi kryzysami. Maty edukacyjne wspierają rozwój niemowląt, a jakie jeszcze posiadają zalety?

maty edukacyjne

Rozwój

Wiele funkcji maty edukacyjnej wspiera rozwój dziecka, pobudzając jego zmysły i dostarczając nowych bodźców. Dodatkowo jest to świetna zabawa dla malucha, który się nie nudzi, odkrywa wciąż nowe kształty

Maty edukacyjne posiadają wiele elementów, które dziecko może stopniowo odkrywać, są zrobione z różnego rodzaju materiałów i mieszanki faktur. Są produkowane w jaskrawych, żywych kolorach, atrakcyjnych dla malucha, często zawierają ciekawe biało-czarne wzory oraz lusterka, posiadają misie, grzechotki czy elementy szeleszczące, zachęcając do chwytania i angażując jego wzrok i motorykę.

Wiek

Mata edukacyjna jest przystosowana dla dzieci od pierwszych tygodni życia, jednak prawdziwie wykorzystywana zostaje, gdy maluch ma kilka miesięcy. Dziecko zaczyna eksplorować świat wokół, sięga po przedmioty i rozgląda się szeroko – dla takiego dziecka mata edukacyjna jest świetną zabawką. Może służyć maluchowi przez cały pierwszy rok życia, a także później.

Funkcjonalność

Ważną zaletą mat edukacyjnych jest to, że kiedy nasze dziecko znudzi się już zabawkami z maty, można je wymienić. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy mata ma taką funkcję.

Niektóre z mat, dzięki zapięciom czy rzepom, mogą tworzyć coś na kształt kojca, zapewniając dziecku większe bezpieczeństwo.

Mogą one posłużyć jako świetne miejsce do raczkowania, nadają się także do transportu – ławo zwinąć je i zabrać ze sobą. Wiele z modeli posiada miękkie poduszki, które chronią główkę dziecka przed urazami.

mata edukacyjna
Źródło: Dwa Michały, Fisher Price przenośna mata sensoryczna

Jaką matę wybrać?

Przede wszystkim taką, która jest funkcjonalna. Dobrze, kiedy zabawka łatwo się rozkłada i łatwo ją transportować. Ważne są także materiały, z których jest wykonana. Powinny one być łatwe do czyszczenia i prania, a także podłoże powinno izolować dziecko od zimnej podłogi. Warto zwrócić uwagę na to, czy mata zrobiona jest z wielu różnych tkanin i faktur. W ten sposób zadbamy o stymulację malucha.

Istotną sprawą są również zabawki. Powinny one mieć możliwość sczepiania się ze sobą – gwarantuje to więcej zabawy. Dobrze, kiedy mata jest naprawdę różnorodna, a zabawki łatwe do demontażu.

Zwróćmy uwagę na wielkość maty. Musi ona zapewniać dziecku miejsce na swobodne poruszanie się, obracanie, zmianę pozycji. Krawędzie maty powinny być podniesione, tak aby maluch nie wypadł z niej podczas zabawy. 

Oczywiście, warto również wziąć pod uwagę cenę. Maty edukacyjne możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale na rynku znajdziemy również droższe wersje. Warto postawić na jakość zabawki, a to czasem może wiązać się z wyższą ceną. Za to mamy pewność, że mata posłuży nam przez długi czas i będzie bezpieczna oraz funkcjonalna, a zabawki będzie można wymieniać. W ten sposób, zapewnimy naszemu maluchowi zabawę na pierwsze miesiące życia.

*artykuł zewnętrzny