Jak wybrać odpowiedni inhalator dla dzieci?

Jak wybrać odpowiedni inhalator dla dzieci?

Dobrej jakości inhalator dla dzieci jest szczególnie przydatnym rozwiązaniem w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych u malucha. Jakie są jego zalety? Dlaczego warto go stosować? Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Na te i podobne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

inhalator dla dzieci

Zastosowanie inhalatora

Profesjonalny inhalator dla dzieci służy do wziewnego podawania leków oraz soli fizjologicznej. Urządzenia tego rodzaju działają w taki sposób, że zamieniają płynny lek w specjalną zimną „mgiełkę”, którą maluch wdycha (inhaluje). Prawidłowo stosowane urządzenie wspomaga leczenie infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych.

Jak wybrać odpowiedni inhalator dla dzieci?

Dobre jakościowo inhalatory dla dzieci powinny być dopasowane kształtem oraz wielkością do drobnego ciała dziecka. Dzięki temu zabieg nebulizacji będzie przyjemniejszy, łatwiejszy, a w rezultacie również skuteczniejszy. Samo urządzenie powinno być również proste w obsłudze (dobrej klasy sprzęty posiadają zazwyczaj jeden przycisk) oraz posiadać odpowiednio szeroki i wydajny pojemnik do nebulizacji.

Bardzo istotna jest kwestia bezpieczeństwa. Urządzenie tego typu powinno być produkowane wyłącznie z bezpiecznych materiałów, nie powinno zawierać ftalanu czy też bisfenolu A. Najlepiej zakupić je w aptece, co daje pewność, że sprzęt jest prawidłowo przechowywany w odpowiednich warunkach.

Decydując się na inhalator dla dziecka, dobrze jest też zwrócić uwagę na możliwości wykorzystania. Nowoczesne sprzęty tego rodzaju nadają się z powodzeniem do wszystkich typowych roztworów inhalacji, w tym też do inhalacji kortykosteroidów. Bardzo ważna jest wydajność urządzenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku podawania sterydów, leków wykrztuśnych albo rozszerzających oskrzela. Dobrej klasy sprzęt powinien cechować się wydajnością procesu zamiany płynnego leku w mgiełkę na poziomie przynajmniej 50-80%.

Istotna jest też kwestia dopasowania do urządzenia różnego rodzaju masek, dzięki czemu ze sprzętu (po uprzednim oczyszczeniu i dezynfekcji) będzie mogła korzystać, w przypadku takiego zapotrzebowania, cała rodzina.

W przypadku wyboru inhalatora dla maluchów, ważny jest też wygląd samego urządzenia. Przyjazny wygląd, np. w kształcie misia, z pewnością sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej i nie będzie się bało korzystania z urządzenia. Niektórzy producenci, idąc o krok dalej w projektowaniu inhalatorów dla dzieci, wprowadzili nawet możliwość pomalowania sprzętu specjalnymi, dołączonymi do urządzenia pisakami.