Kolory a koncentracja. Czyli o czym pamiętać, aranżując dziecku pokój do nauki

Kolory a koncentracja. Czyli o czym pamiętać, aranżując dziecku pokój do nauki

Aranżowanie pokoju do nauki jest skomplikowanym zadaniem. Funkcjonalne meble, przydatne akcesoria i odpowiednie oświetlenie to nie wszystko, co wpływa na zdolność dziecka do skupienia się. Warto pamiętać o znaczącej roli, jaką w naszym postrzeganiu świata odgrywają kolory.

pokój do nauki

Psychologia koloru w urządzaniu pokoju do nauki

Psychologia barw uczy, że kolory na różne sposoby oddziałują na nasz nastrój. Zgodnie z jej założeniami wyraziste, jaskrawe odcienie dodają energii i zachęcają do działania, natomiast stonowane i neutralne pomagają się uspokoić i wyciszyć. Właśnie te dwa filary psychologii koloru należy mieć na uwadze, aranżując pomieszczenie, w którym nasza pociecha będzie skupiać się nad pracą domową i uczyć do kartkówki. Korzystając z poniższych wskazówek, w prosty sposób urządzimy przestrzeń sprzyjającą produktywnej pracy.

Kolory wspomagające koncentrację

Pokój do nauki jest miejscem, gdzie dziecko intensywnie się koncentruje, dlatego planując aranżację tego pomieszczenia, warto postawić na odcienie neutralne. Biel i jasne szarości nie skupiają na sobie uwagi, a ponieważ pozwalają wyciszyć umysł, sprzyjają lepszemu myśleniu. To właśnie te barwy powinny dominować w wystroju kącika do nauki. Aranżację utrzymaną w stonowanych, chłodnych kolorach łatwo ocieplić, wstawiając do pokoju meble w drewnianej okleinie. Aby uniknąć nudy, można sięgnąć również po bardziej energetyzujące barwy, takie jak pomarańcz i żółć. Ciepłe akcenty ożywią wystrój i sprawią, że miejsce pracy dziecka stanie się bardziej przytulne.

Kolory dodające energii

Intensywne barwy wykazują działanie pobudzające, mogą zatem utrudniać skoncentrowanie się na jednej rzeczy, np. zadaniu z matematyki. Soczysta czerwień, nasycony róż czy trawiasta zieleń to propozycje zarezerwowane raczej dla kącika zabaw.  Czy to znaczy, że w pokoju do nauki nie mają racji bytu? Niezupełnie. Przestrzeń służąca skupieniu nie musi być urządzona monochromatycznie, warto jedynie trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”.

W kontekście doboru kolorów oznacza to wystrzeganie się kontrastowych połączeń z udziałem barw dopełniających, np. niebieskiej z pomarańczową, czerwonej z zieloną i fioletowej z żółtą. Zrezygnujmy wobec tego z wielokolorowych, wzorzystych tapet, zasłon i dywanów na rzecz oszczędnego zdobnictwa oraz gładkich powierzchni. Pozostaje tylko pytanie – jak uwzględnić w tym wszystkim gust naszej pociechy?

Color blocking w służbie nauki

Aby pokój do nauki stał się miejscem sprzyjającym koncentracji, nie musi mieć nudnego biurowego wystroju. Aranżację opartą na barwach neutralnych łatwo ożywić drobnymi dodatkami w ulubionych kolorach dziecka. Modny ostatnio color blocking oferuje taką możliwość.

Wybierając barwy ścian, meble i akcesoria do pokoju do nauki, wykorzystajmy jego łagodniejszą wersję, która nie bazuje na odcieniach dopełniających. Unikniemy krzykliwych kontrastów, jeśli wstawimy do pomieszczenia np. meble w kolorze jasnego dębu z białymi lakierowanymi frontami. Nie bójmy się też małych akcesoriów w intensywnych odcieniach. Lampka biurkowa w modnym neonowym kolorze przełamie stonowaną kompozycję, nie naruszając jednak harmonii barw w całym pomieszczeniu.

A na jaki ogólny odcień się zdecydować? Wybór jest szeroki: niebieski zwiększa efektywność, zielony poprawia humor, fioletowy z kolei stymuluje kreatywne myślenie. Warto pamiętać, że color blocking prezentuje się szczególnie efektownie, gdy jest łączony z geometrycznymi formami. Czyste linie oraz regularne kształty stwarzają wrażenie porządku i pomagają w koncentracji. Prostokątny plakat, dwubarwny dywan w romby lub ażurowa naklejka na ścianie nadadzą przestrzeni indywidualny charakter, ale nie zaburzą jej funkcji.

Pokój do nauki zaaranżowany zgodnie z powyższymi wskazówkami będzie sprzyjał zarówno pracy w skupieniu, jak i myśleniu kreatywnemu, a przy tym na pewno umili dziecku powrót do szkoły.

*artykuł sponsorowany