Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Wybór fotelika to niezwykle istotna kwestia, od której zależy komfort i, co najważniejsze, bezpieczeństwo twojego dziecka w podróży. Niestety znalezienie modelu, który będzie dostosowany do potrzeb i wieku dziecka oraz wielkości czy konstrukcji auta nie jest łatwe – zwłaszcza, jeśli nie wiesz, na które cechy produktu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. By pomóc ci uniknąć tych problemów, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, które parametry fotelik dla niemowlaka koniecznie powinien posiadać, by zagwarantować pełną wygodę oraz bezpieczeństwo.

fotelik dla dziecka

Fotelik dla noworodka – jaki powinien być?

Z wyborem fotelika samochodowego 0-13 kg wiążą się największe problemy – zwłaszcza, jeśli jest to twoje pierwsze dziecko. Strach przed tym, że wybór niewłaściwego modelu może okazać się niebezpieczny dla twojej pociechy potrafi dosłownie sparaliżować. Na szczęście uniknięcie niebezpiecznych sytuacji nie jest trudne. Znaczenie ma przede wszystkim jakość fotelika. Dla kilkumiesięcznego malucha powinieneś koniecznie kupić nowy egzemplarz. Pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka z drugiej ręki może bowiem być już zużyty, co poważnie obniża jego bezpieczeństwo. Ten fotelik powinien posiadać 5-punktową uprząż wewnętrzną, aby zapewnić maluchowi stabilność podczas kolizji. Ważne jest również aby fotelik samochodowy 0-13 kg „rósł” razem z dzieckiem.

Fotelik 9-18 – jak wybrać model dla roczniaka?

Wybierając fotelik 9-18 kilogramów, uwagę należy zwróć przede wszystkim na sposób jego montażu. Najlepszym rozwiązaniem będzie z całą pewnością kupno fotelika tyłem do kierunku jazdy do 18kg – tak samo zresztą, jak w przypadku modeli dla młodszych dzieci. Foteliki samochodowe RWF zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa dziecka, w razie kolizji chroniąc jego głowę oraz kręgosłup – a więc części ciała szczególnie narażone na uszkodzenie. Konstrukcja fotelików montowanych tyłem jest tak pomyślana, by podczas wypadku siła uderzenia pociągnęła malucha do wewnątrz, minimalizując tym samym ryzyko obrażeń

fotelik samochodowy

Fotelik dla dziecka 15-36 kilogramów – jaki?

Fotelik samochodowy do 36 kg ma inną konstrukcję, niż dwa omówione poprzednio typy. Podstawowa różnica polega na tym, że nie posiada on własnych, pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa – w przeciwieństwie do modeli takich jak fotelik samochodowy do 4 lat. Szukając modelu dla starszaka powinniśmy jednak unikać popularnych niegdyś podstawek. Ostatnie testy uderzeniowe wykazały bowiem, że zapewniana przez nie ochrona jest zbyt mała. Dużo lepszym wyborem okażą się foteliki z wysokim oparciem.