Butelka dla noworodka

Butelka dla noworodka

Odpowiednia butelka dla noworodka to przyjaciel rodziców w codziennej opiece nad maleństwem. Wybawia z niejednej opresji i pozwala zaangażować innych członków rodziny w pielęgnację i karmienie dziecka. Do wyboru są plastikowe lub szklane modele. Każde z nich ma swoje zalety oraz wady.

Butelka dla noworodka

Wszechstronny i praktyczny plastik

Butelka dla noworodka wykonana z plastiku jest przede wszystkim lekka oraz wytrzymała na różne uszkodzenia mechaniczne. Minusem może być ich długość użytkowania. Niestety, tak jak każde tworzywo sztuczne i to z czasem się zużywa.Zadrapania i odbarwienia po mieszance lub mleku też jest częstym przypadkiem, który przemawia na ich niekorzyść.

Sprawdzone i wytrzymale szkło

Szklane butelki do karmienia niemowląt są używane już od dawna. Prosta budowa oraz łatwość czyszczenia i mycia, sprawia, że starczają na długo. Nie matowieją, ani nie uwalniają do mleka groźnych dla zdrowia dziecka związków chemicznych pod wpływem wysokiej temperatury. Niestety dużym minusem jest ich spora waga, która dla małych rączek niemowlaka lub noworodka może być za ciężka do trzymania. Nie mówiąc już o łatwości potłuczenia się wskutek przypadkowych upadków.

Tak naprawdę, wybór idealnego modelu jest w pewnym sensie podyktowany przez najmłodszego członka rodziny. To w końcu on będzie z niego korzystał. Niektórym noworodkom może nie przypaść do gustu kolor, wzór a nawet kształt. Jednak w większości przypadków problem nie tkwi w samej butelce, ale w smoczku.

Sprzęt do butelek dla noworodków

Do wyboru jest wiele akcesoriów, w tym szczotki, suszarki, sterylizatory i kosze na butelki do zmywarki.

Najbardziej pomocnym narzędziem będzie szczoteczka do czyszczenia butelek. Dobrym pomysłem jest również zastanowienie się nad pojemnikami z zakrętkami w formie butelek, które posłużą do przechowywania mleka w lodówce lub zamrażarce. Mamy odciągające pokarm powinny również zwrócić uwagę na pasujące butelki do posiadanego przez nie modelu laktatora.

6 porad dotyczących stosowania butelek dla noworodków i niemowląt

  1. Nie sterylizuj butelek dla niemowląt przed każdym użyciem. Praktyka ta była konieczna tylko w przeszłości, kiedy jakość dostarczanej wody nie była na wysokim poziomie i niosła ze sobą wysokie ryzyko przenoszenia groźnych chorób.
  2. Sterylizować należy wyłącznie nowo zakupione butelki i smoczki, wkładając je do wrzącej wody na 5 minut. Następnie powinno się je umyćręcznie pod ciepłą wodą z mydłem i dobrze opłukać z resztek detergentów.
  3. Wymień butelkę dla dziecka, jeśli jest pęknięta, przecieka, odbarwiła się lub jest porysowana od wewnątrz.
  4. Dbaj o odpowiednie przechowywanie butelek w zaciemnionym i wolnym od wilgoci miejscu.
  5. Nie podgrzewaj butelki dla dziecka w kuchence mikrofalowej. Może to powodować powstawanie gorących punktów w mleku, które mogą prowadzić do oparzeń przełyku podczas połykania pokarmu.
  6. Nie karm noworodka i niemowlaka resztką mleka z butelki rozpoczętej wcześniej, nawet, jeśli była ona w lodówce. Ilość bakterii w takim mleku wzrasta w bardzo szybkim tempie, co może być powodem biegunek oraz niestrawności.