Podwyższona temperatura u niemowlaka to nie zawsze gorączka

Podwyższona temperatura u niemowlaka to nie zawsze gorączka

Opieka nad niemowlakiem zawsze wiąże się z obawami opiekunów, zwłaszcza w przypadku osłabienia dziecka. Warto wiedzieć, że naturalna temperatura ciała niemowlęcia jest nieco wyższa niż w przypadku starszych dzieci i fakt, iż przekracza ona 36,6 stopni wcale nie oznacza jeszcze wystąpienia gorączki.

gorączka u niemowlaka

O gorączce u niemowlaka możemy mówić dopiero wtedy, gdy temperatura ciała dziecka przekroczy granicę 38 stopni. Normalna temperatura ciała niemowlęcia waha się od 36,6-37,5 stopni. Wynika to z faktu, że niemowlę nie wykształciło jeszcze dojrzałego układu termoregulacji ciała i jego temperatura zależy od pory dnia, aktywności dziecka, a nawet pory roku. Nie ma więc powodu do paniki, kiedy temperatura ciała dziecka wskazuje powyżej 36,6 stopni. Stan podgorączkowy diagnozuje się u niemowlęcia w przedziale od 37,5 do 38 stopni (próg gorączki). Gorączka u niemowlaka zwiastuje najczęściej przeziębienie, grypę lub infekcję wirusową.

Gorączka u niemowlaka 

Temperatura ciała niemowlaka od 38 stopni wzwyż to gorączka i alarmuje infekcji  jaką może być grypa lub przeziębienie. Gorączkę zbijamy i  wymaga  ona obserwacji oraz zastosowania kilku czynności wspierających, najczęściej od nawadniania dziecka np. herbatką rumiankową, poprzez jego uspokajanie, aż do chłodnych okładów. Jeśli stan podgorączkowy lub gorączka nie ustępują przez kilka godzin, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zwykle zaproponuje leki przeciwgorączkowe dostosowane do dziecka.

Czynności wspierające przy gorączce

Domowe sposoby radzenia sobie z gorączką u niemowlaka to przede wszystkim podawanie dziecku ciepłej herbatki, najlepiej rumiankowej o właściwościach delikatnie napotnych. Warto również dokarmiać dziecko piersią, gdyż osłabienie może wzmagać jego potrzeby pokarmowe. Gorączka u niemowlaka zwykle jest objawem przeziębienia lub infekcji wirusowej, dlatego należy zapewnić dziecku odpoczynek w ciepłym, suchym i spokojnym miejscu, nie przegrzewając go jednakże kocykiem lub kołderką. W żadnym wypadku nie należy kąpać dziecka w zimnej wodzie lub moczyć jego piżamki. Zaleca się natomiast wilgotne okłady. Okłady stosuje się na czółko dziecka, można też przemyć jego całe ciało, jednak nie należy pozostawiać dziecka pod mokrym przykryciem.

Temperatura u niemowlaka związana jest także z jego aktywnością, nie tylko ze stanem chorobowym, dlatego nawet w przypadku przegrzania dziecka warto ją regulować. Chłodne okłady i kompresy stosuje się u niemowlęcia nie tylko w okolicy głowy, ale i na brzuszku oraz łydkach. Okłady na gorączkę u niemowlaka stosowane na brzuszku schładzają wątrobę dziecka i krew (przebiega tędy główna żyła). Kompresy zmienia się co 2-3 minuty tak, by były one chłodne, ale nigdy nie powinny być lodowate. Można również wykonać rogala z małego ręcznika, umieszczając w środku kostkę lodu i położyć go na karku dziecka. Okłady na łydki powinny mieć temperaturę pokojową i być zmieniane co kwadrans. Wybrany sposób na to, jak obniżyć gorączkę u niemowlaka musi być więc dostosowany do aktualnej sytuacji i kondycji dziecka, a także do jego temperamentu, gdyż dodatkowe emocje i stres działają na dziecko pobudzająco i mogą sztucznie podnosić temperaturę jego ciała. 

Kiedy i jak zbijać gorączkę u niemowlaka? 

Na pytanie kiedy zbijać gorączkę u niemowlaka, pediatrzy odpowiadają, że dopiero kiedy temperatura ciała dziecka osiągnie lub przekroczy 38 stopni. Wtedy też można podać dziecku leki przeciwgorączkowe lub czopki, najlepiej jednak po konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Zanim zgłosimy się do lekarza warto nawadniać dziecko, stosować kompresy, przemywać ciało wilgotną gąbką i obserwować ogólny stan niemowlaka, kontrolując co kilka minut temperaturę jego ciała. W przypadku wystąpienia wymiotów lub drgawek należy niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do szpitala. Najczęściej stan podgorączkowy lub gorączka u niemowlaka są efektem jedynie przeziębienia, grypy lub infekcji wirusowej. Niemniej jednak w każdym przypadku osłabienia dziecka trwającego powyżej trzech dni konieczna jest diagnostyczna konsultacja lekarska. 

Więcej informacji na temat gorączki i sposobów radzenia sobie z nią znajduje się również w artykule gorączka u niemowląt.