Axio – logiczna gra planszowa

Axio – logiczna gra planszowa

Axio to gra planszowa wydawnictwa Egmont, której autorem jest niemiecki projektant gier Reiner Knizia. Twórca ma na swoim koncie ponad 200 planszówek, a wiele z nich zdobywało liczne nagrody. Po takim dorobku można liczyć tylko na kolejny sukces. Jeśli chcecie wiedzieć czy Axio stało się także naszą ulubioną grą planszową zapraszam na recenzję.

Axio

Axio to prosta, rodzinna, logiczna gra planszowa dla graczy w wieku 8+. Krzysiu co prawda dopiero w tym roku w grudniu skończy 7 lat, ale już próbuje swoich sił w rozgrywce.

W pudełku znajdują się:

  • plansza do gry
  • 4 plansze do punktacji
  • 20 kolorowych kostek do oznaczania liczby punktów
  • 100 tekturowych płytek i woreczek
  • 4 stojaki
  • 20 piramidek

Zasady w skrócie:

Każdy z graczy otrzymuje planszę punktacji i 5 kosteczek – każda w innym kolorze oraz stojak na płytki. Kostki do punktacji układa odpowiednio kolorami na planszy w linii puntu „0”. Następnie gracze losują po 5 płytek z woreczka i układają na stojaku przed sobą.

logiczna gra planszowa

Zwycięzcą gry zostaje osoba, która ma największy wynik na koniec rozgrywki. Nie uznaje się jednak kostki, która znajduje się na najwyższej wartości punktowej, tylko kostkę, która jest na najmniejszej liczbie – czyli ta ostatnia. Dlatego ważne jest, aby podczas gry starać się zdobywać punkty różnych kolorów.

gra planszowa logiczna

Każda z płytek ma dwa wzory. Uczestnicy wykładają je kolejno na planszę, a w miejsce wyłożonych dobierają nowe z woreczka. Punkty otrzymuje się, jeśli płytka dołożona została do takiego samego wzoru. Punkty zlicza się za identyczny wzór graniczący bezpośrednio z płytką, ale też pojawiający się dalej w linii prostej z każdej strony tego wzoru.

axio planszówka logiczna

Dodatkowo można otrzymać punkt stawiając piramidę na zamkniętym pojedynczym pustym polu na planszy. Rozgrywka toczy się do momentu aż skończy się miejsce na planszy.

Axio to gra, po którą dość często sięgamy. Zarówno grając z Krzysiem jak i sami z mężem. Ja jestem fanką takich gier logicznych, a nie losowych, więc zdecydowanie polecam. Zwłaszcza, że mamy tutaj także możliwość rozgrywki jednoosobowej.

Nazwa: AXIO
Producent: Egmont

Cena: ok. 77 zł
Wiek graczy: 8+
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: ok. 45 min