Pielęgnacja i ochrona dziąseł u dzieci i niemowląt

Pielęgnacja i ochrona dziąseł u dzieci i niemowląt

Każdy dorosły wie, jak ważna jest higiena jamy ustnej, która pozwala cieszyć się zdrowymi zębami. Nie zawsze jednak w taki sam sposób traktowana jest pielęgnacja dziąseł niemowlaka, który jest jeszcze przed lub w trakcie ząbkowania. Ochrona dziąseł u dzieci, które nie mają jeszcze zębów, to z jednej strony wyrabianie dobrych nawyków, a z drugiej profilaktyka, która pomaga uchronić przed dolegliwościami w przyszłości.

Pielęgnacja i ochrona dziąseł

Pielęgnacja dziąseł u niemowlaka – kiedy zacząć?

Codzienna toaleta i pielęgnacja niemowlaka powinna obejmować także dziąsła. Przemywanie dziąseł i bezzębnych wyrostków zębodołowych warto zacząć już od pierwszych dni życia. Do pielęgnacji wystarczy użyć jałowego gazika nawiniętego na palec i przegotowanej wody. Przy ich pomocy można wykonać delikatny masaż, który ochroni dziąsła dziecka i pozwoli usunąć zalegające resztki po posiłkach. Ta prosta czynność to niezbędna profilaktyka i pierwszy krok do wyrobienia dobrych nawyków. W ten sposób dziecko przyzwyczaja się do regularnej higieny jamy ustnej, a następnie do systematycznego mycia zębów.

Ochrona dziąseł u dzieci podczas ząbkowania

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka ma szczególne znaczenie podczas ząbkowania. Właśnie wtedy dziąsła są rozpulchnione, przekrwione i tkliwe. Dlatego należy kontynuować delikatne zabiegi pielęgnacyjne przy pomocy gazika lub skorzystać z miękkiej, silikonowej nakładki na palec z wypustkami. Na tym etapie nie warto jeszcze sięgać po szczoteczki do zębów czy pasty. Takie środki pielęgnacyjne przydadzą się, dopiero gdy pojawią się już pierwsze mleczaki, a dziecku nie dokucza już ból.

Jak dbać o mocne i zdrowe dziąsła?

Trzeba pamiętać także o tym, że właściwa pielęgnacja dziąseł niemowlaka pomaga uchronić dziecko przed nieprzyjemnymi aftami, które mają postać bolesnych zmian  w błonie śluzowej. Mogą one pojawić się szczególnie podczas ząbkowania, dlatego właśnie wtedy można skorzystać z preparatów, które pomagają zwalczyć takie dolegliwości i jednocześnie przynoszą dziecku ulgę.

W ten sposób działają środki, takie jak np. Dentoesept A MINI w aerozolu (https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a-mini/), który stosuje się na dziąsła przy pomocy wygodnego, higienicznego aplikatora. Stosowanie preparatu szybko przynosi dziecku ulgę, ponieważ niweluje on pieczenie i swędzenie dziąseł, jednocześnie łagodzi oraz pielęgnuje podrażnienia błony śluzowej. Ponadto zawarty w Dentosept A MINI ksylitol chroni szkliwo pierwszych zębów przed próchnicą. By wysiłki związane z pielęgnacją dziąseł niemowlaka nie poszły na marne, warto także zwracać uwagę na to, by dziecko nie zasypiało z butelką w ustach oraz korzystało tylko z czystych smoczków.

Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Rodzice często zastanawiają się także, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa na pierwszą wizytę. Gabinet można odwiedzić już w pierwszym półroczu życia malucha, gdy dziecku wyżynają się pierwsze zęby. Lekarz stomatolog przeprowadzi wtedy instruktaż mycia pierwszych ząbków i ustali termin kolejnej, kontrolnej wizyty. Warto wiedzieć, że próchnica bardzo szybko rozwija się na zębach mlecznych, więc regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwolą na jej odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie.

*artykuł sponsorowany