Obóz taneczny świetną propozycją na wakacje

Obóz taneczny świetną propozycją na wakacje

Na lato wszyscy czekają cały rok, a tymi, którzy najbardziej nie mogą się doczekać wakacji, są uczniowie. Po dziesięciu miesiącach rutyny i stresującej nauki wszystkie dzieci naprawdę z tęsknotą wyczekują wiosny, ciepłych dni i czerwca, kiedy wreszcie będą mogli pożegnać szkołę. Od wielu miesięcy planują już wraz z rodzicami wakacyjne wojaże, rodzinne wypady i ciekawe kolonie. W zasadzie w wielu rodzinach całe lato zaplanowane jest już w kwietniu. Wtedy też kończą się wolne miejsca na ciekawych obozach, wczasach czy innych wyjazdach zorganizowanych. Oczywiście można zakupić kolonię nawet w lipcu, ale wybór będzie już dużo mniejszy. A jest w czym wybierać!

Obóz taneczny

Jedną z propozycji w zasadzie dla każdego dziecka czy nastolatka, jest obóz taneczny. Jeśli tylko choć trochę interesuje dziecko taka aktywność, to warto tę chęć podtrzymać i wspólnie z dzieckiem wybrać kolonię taneczną lub młodzieżowy obóz taneczny. Na takich wyjazdach odnajdzie się każdy, w każdym wieku i o każdych umiejętnościach tanecznych.

Wiek uczestników

Kolonie taneczne organizowane są dla dzieci od siódmego roku życia, aż do pełnoletności. Zwykle obozy są przeznaczone dla grupy wiekowej młodszej (od siedmiu do dwunastu lat) i dla grupy starszej, młodzieżowej (od lat trzynastu do osiemnastu). Czasem są na rynku też oferty obejmujące przedział wiekowy od dziesięciu do czternastu lat, ale stanowią one rzadkość. W każdym razie zapisując dziecko na obóz taneczny, trzeba zawsze sprawdzić wiek zapisanych uczestników, zapytać organizatora o liczebność grupy i o wiek dzieci. To bardzo istotne, by nasza pociecha była w pokoju z dziećmi w podobnym wieku.

Poziom zaawansowania

Obozy organizowane przez kluby sportowe, taneczne i szkółki tańca, są zwykle podporządkowane już konkretnej grupie dzieci, które na co dzień chodzą tam na zajęcia. Wtedy dzieci się znają i mają określony poziom umiejętności. Lepiej nie dopisywać dziecka do takich grup, bo może tam czuć się “inne”, osamotnione i nie pasujące do reszty, a przecież kolonie to czas na bezstresowy wypoczynek, a nie na strach przed brakiem znajomych i akceptacji. Dlatego trzeba szukać wyjazdów wsród ofert renomowanych organizatorów kolonii i obozów. Spectrum kolonii tanecznych jest naprawdę szerokie. Bardzo łatwo oferty znaleźć w internecie, porównać, wybrać i złożyć internetowo rezerwację oraz opłacić zaliczkę. Jednak zanim to zrobimy, przyjrzyjmy się szczegółom.

Czy nasz wybrany obóz taneczny jest dobry?

Co decyduje o tym, by wybrać akurat daną ofertę? Jak wyjazdy porównać i czym się kierować? Spróbujemy tu udzielić kilku praktycznych rad.

Po pierwsze, zobaczmy na programy zajęć – program powinien być jak najbardziej szczegółowo opisany i w pełni powinien odpowiadać naszym wymaganiom. Jeśli widzimy, że w jednej ofercie mamy sformułowanie “wycieczki i zabawy”, a w drugiej ofercie wycieczki i zabawy dokładnie opisane, to oczywiscie wybierzmy tę ofertę dokładnie opisaną. Sprawi to, że będziemy dokładnie wiedzieć co czeka nasze dziecko, ile czasu będzie przeznaczone na dane aktywności i będziemyw  stanie ocenić, czy zajęcie te będą wartościowe, czy tylko “dla zabicia czasu”.

Po drugie, sprawdźmy ile godzin tańca będzie miało codziennie nasze dziecko na obozie. Obóz taneczny może mieć tylko godzinkę zajęć dziennie, a może mieć dwa bloki taneczne po dwie-trzy godziny, więc różnica może być znaczna. Zależnie od poziomu tanecznego naszej pociechy, będziemy mogli dopasować odpowiednią ofertę. Dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat oraz uczestnicy zupełnie początkujący, nie wytrzymają na zajęciach tanecznych zbyt długo, więc błędem byłoby wysyłanie ich na obóz, gdzie warsztaty taneczne są niemal non stop. Idealną ofertą będzie taka, gdzie zajęcia taneczne będą prowadzone od dwóch do czterech godzin dziennie. Zwykle instruktor robi wtedy przerwy na chwilkę relaksu czy wypicie napoju. Dla bardzo zaawansowanego nastolatka zaś im więcej zajęć tanecznych, tym lepiej.

Po trzecie, doczytajmy o grupach – czy na wybranym obozie będzie piętnastu uczestników, czy trzystu? Czy oprócz grupy tanecznej będą też inne obozy w tym samym ośrodku? Czy będą zajęcia wspólne dla wszystkich obozów? To są ważne pytania, bo po pierwsze dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać, a po drugie rodzic będzie mógł ocenić jakość wypoczynku.

Po czwarte – kim będzie kadra? To zasadnicze pytanie, zwłaszcza dla młodzieży zaawansowanej, która wybiera obóz taneczny specjalistyczny. Na przykład “byle kto” nie poprowadzi dobrze obozu tanecznego o wysokim poziomie albo o określonej dziedzinie – a takimi są na przykład obóz hip hop albo obóz tańca jazzowego.

Po piąte – jakie atrakcje czekają na nasze dziecko? Są takie obozy taneczne, które opierają się wyłącznie na tańcu, a wszystkie inne aktywności są tylko dodatkiem – czyli po zajęciach tanecznych młodzież trochę pogra w piłkę, trochę pobędzie na plaży, a wieczorem obejrzy film. Nie będzie wycieczek ani specjalnie ciekawego programu rekreacyjnego. Niektórym takie obozy odpowiadają, jednak większość dzieci w dzisiejszych czasach lubi dużo nowych aktywności, przygód i nowości. Dlatego istotne jest, by w ofercie, którą wybierzemy, było trochę wycieczek, trochę sportu i ruchu, ale też coś niebanalnego i ciekawego, jak nowatorskie gry zespołowe, wizyta w parku rozrywki czy choćby paintball lub wyprawa rowerowa. Obecnie tych możliwości aktywnosci i sportów jest tak wiele, że nie sposób je wymienić, dlatego warto, by dziecko poznało niektóre z nich.

Po szóste – cena obozu tanecznego. Jeśli chodzi o cenę, oferty klubów tanecznych i organizatorów komercyjnych są w tej kwestii zbliżone. Obóz letni dziesięcionoclegowy kosztuje od tysiąca trzystu do dwóch tysięcy dwustu złotych. Najlepiej kupować obozy w promocjach, wówczas można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Promocje biura robią zwykle po wprowadzeniu nowej oferty (tzw. First Minute), potem na Black Fiday, Mikołajki, na Gwiazdkę, są też promocje noworoczne, a potem wiosenne, na Dzień Dziecka i Last Minute.

Po sprawdzeniu tych wszystkich informacji i aspektów, na pewno wybierzemy dobry obóz taneczny dla naszego dziecka. Pozostaje tylko jeszcze sprawdzić warunki zakwaterowania i dojazdu z naszej miejscowości i można rezerwować. Przyjemnych, tanecznych wakacji!