Lodówka, czyli podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Jak wybrać najlepszą?

Lodówka, czyli podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Jak wybrać najlepszą?

Lodówka to podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli produktów różnych firm, a producenci prześcigają się w pomysłach na wprowadzanie coraz to nowszych funkcji, które mają udoskonalić ich funkcjonowanie. Ponadto oczekujemy zwykle, by kuchnia była nie tylko funkcjonalna, ale również stylem pasowała do reszty mieszkania, zwłaszcza jeśli decydujemy się na kuchnię otwartą. Dlatego wybierając odpowiedni model lodówki, warto także zwrócić uwagę na jego wygląd.

lodówka


Jak wybrać odpowiednią lodówkę?

Przede wszystkim musimy się zastanowić, jak dużej lodówki potrzebujemy. Wbrew pozorom wielkości lodówki nie należy dobrać tylko pod względem liczby domowników, ale również tego, jak często robimy zakupy i gotujemy. Pamiętajmy bowiem, że większe sprzęty zużywają większą ilość energii, dlatego nie warto kupować czegoś, co nie jest dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy miłośnikami świeżych warzyw i owoców, wybierzmy raczej model posiadający dość duże i głębokie dolne szuflady. Ponadto możemy również zdecydować się na taką lodówkę, która pomaga w zachowaniu przez dłuższy czas świeżości warzyw i owoców. W dalszej kolejności zastanówmy się nad tym, czy potrzebujemy również zamrażarki. Oczywiście możemy kupić dwa osobne urządzenia, jednak weźmy pod uwagę, że zajmą one dodatkową przestrzeń, a ponadto z pewnością wzrosną nam rachunki za prąd. O wiele bardziej ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem jest kupno lodówki z zamrażarką. Na rynku możemy znaleźć różne modele posiadające większe lub mniejsze zamrażarki, w zależności od naszych potrzeb. Rozważmy również zakup lodówko-zamrażarki posiadającej dwa agregaty. Co to oznacza? Otóż dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość korzystania w danym czasie tylko z chłodzenia lub zamrażania, co pozwala nam sporo zaoszczędzić, jeśli akurat nie potrzebujemy korzystać z zamrażarki. Na koniec warto także wspomnieć o wyglądzie lodówki. Jeśli decydujemy się na zakup urządzenia wolnostojącego, powinno być ono dopasowane do stylu, w jakim urządziliśmy kuchnię. Ponieważ producenci sprzętu AGD stawiają obecnie przede wszystkim na nowoczesny i minimalistyczny styl, taka lodówka może z powodzeniem spełniać również funkcję dekoracyjną.

Dodatkowe funkcje lodówki

Podstawową cechą lodówki jest przede wszystkim odpowiednie chłodzenie. To jednak nie znaczy, że nie możemy postawić na dodatkowe funkcje, które ułatwią nam codzienne korzystanie z niej. Warto wybrać model posiadający najwyższą klasę oszczędności. Tego rodzaju modele są nieco droższe, jednak ich wybór jest bardziej opłacalny w perspektywie długoterminowej. Dzięki temu rocznie możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Ponadto dobrze wybrać taki rodzaj lodówki, który będzie posiadał także funkcję automatycznego rozmrażania. To rozwiązanie sprawia, że woda z rozmrożonego lodu spływa po ściankach komory, a następnie wyparowuje. Tym samym nie musimy sami pamiętać o jej rozmrażaniu. Niektóre modele posiadają także akumulatory zimna, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury, nawet w przypadku braku zasilania. Lodówka może być również wyposażona w zewnętrzny panel sterujący, który kontroluje jej temperaturę i ostrzega, gdy zaczyna ona wzrastać, na przykład jeśli zapomnimy domknąć drzwi. Obecnie na rynku nie brakuje też inteligentnych lodówek. Tego rodzaju sprzęty posiadają Wi-Fi, dzięki czemu możemy nimi sterować w zasadzie z każdego miejsca na świecie, a także możemy na nich oglądać filmy lub słuchać muzyki.

*materiał zewnętrzny