Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie bez niej życia. To przy niej relaksujemy się, bawimy i zdobywamy wiedzę. Muzyka jest również bardzo ważnym elementem w pracy z dzieckiem, dlatego warto wprowadzać ją do życia małego człowieka jak najwcześniej.
Funkcje muzyki w życiu człowieka
Muzyka posiada wiele funkcji. I chociaż na co dzień niespecjalnie zdajemy sobie z tego sprawę, jest ona bardzo ważnym czynnikiem w życiu każdego człowieka. Jakie są jej podstawowe role?
Muzyka uczy
Dzięki muzyce poznajemy otaczający nas świat. Uczymy się rozumieć i wyrażać emocje. W muzyce zaklęta jest historia świata i osobowość innych ludzi, które poprzez słuchanie stają się nam bliskie i znane.
Muzyka bawi
Przy muzyce rozluźniamy się i poprawia się nasz nastrój. Bawimy się w tańcu i poznajemy podstawy rytmiki.
Muzyka uspokaja
W sytuacjach stresu i napięcia muzyka koi nerwy, relaksuje i pozwala odetchnąć od problemów codzienności.
Na czym dziecko może słuchać muzyki? Sprawdź boomboxy dla najmłodszych!
W jaki sposób przedstawić muzykę dziecku?
Muzyka ma niezwykle ważny wpływ na rozwój małego dziecka. Pozwala mu nauczyć się, czym jest rytmika, polepsza pracę jego mózgu i zwiększa aktywność psycho-ruchową. Dzieci słuchające muzyki mają bogatszą wyobraźnię, a tańcząc zwiększają swoją koordynację. Zaznajamianie maluszka z muzyką warto rozpocząć jeszcze podczas ciąży – dziecko słyszy dźwięki dookoła siebie i jeszcze w życiu płodowym wyrabia sobie zdanie na temat tego, czy mu się one podobają, czy też nie. Udowodniono, że niespokojne niemowlęta lepiej zasypiają i stają się mniej nerwowe przy dźwiękach muzyki, którą regularnie słyszały jeszcze przed narodzinami.
Kontakt dziecka z muzyką może wyglądać następująco:
– poprzez śpiew:
śpiewanie rozwija aparat mowy i słuchu. Dziecko powtarzając piosenki trenuje pamięć, uważność i wyobraźnię. Śpiewając poznaje również nowe słowa, staje się bardziej komunikatywne i pozbywa się problemów z wymową.
– poprzez ruch:
tańczenie do muzyki rozwija poczucie rytmu przez dziecko. Ponadto wykorzystywane jako forma gimnastyki poprawia krążenie i dotlenia organizm, a co najważniejsze – jest źródłem wspaniałej zabawy. Dziecko, które tańczy uczy się kontrolować swoje ciało, jest sprawniejsze i rzadziej popada w gniew.
– poprzez granie na instrumencie:
gra na instrumentach uczy dziecko kreatywności, pomaga mu się rozwinąć i zdobyć zainteresowanie, któremu może chcieć oddać się w przyszłości, gdy będzie starsze. Ucząc się obsługi najprostszego instrumentu zdobywa lepszą koordynację ruchową.
Muzyczne zabawy wprowadzające dziecko w świat muzyki
Jeśli chcemy, aby dziecko żywo zainteresowało się muzyką, warto jest przedstawiać mu ją w formie zabawy. Mogą to być zagadki muzyczne polegające na rozpoznawaniu dźwięków natury oraz poszczególnych instrumentów. W późniejszym wieku można wprowadzić fragmenty poznanych wcześniej melodii z zadaniem, by dziecko dokończyło je samodzielnie. Wyklaskiwanie, wytupywanie oraz wystukiwanie rytmów zachęci malucha do aktywnej zabawy i pomoże rozładować stres. Ciekawym pomysłem jest zaproponowanie dziecku, by słuchając muzyki rysowało to, co pojawia się w jego głowie. W ten sposób pomożemy mu rozwinąć jego emocjonalność i wyobraźnię.