Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Na początku życia dziecka matka karmi je, jak wiadomo mlekiem. Niektóre matki karmią piersią, lecz są też takie, które z pewnych, różnych powodów nie mogą karmić swojego dziecka w sposób naturalny. Dlatego też decydują się na mleko modyfikowane. Po to mleko również sięgają matki dzieci karmiących piersią, gdyż coraz starsze dzieci starają się oduczyć ssania piersi. Jedne, jak i drugie zastanawiają się wówczas, jakie mleko modyfikowane wybrać.

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Wybór takiego mleka nie należy do prostych rzeczy, nie ma jednego uniwersalnego mleka dla każdego niemowlaka. Takie mleko, zwłaszcza dla dziecka nie karmionego w ogóle piersią, jest bardzo ważne, gdyż musi zawierać wszystkie potrzebne do rozwoju składniki odżywcze. Musi również smakować dziecku oraz nie powodować problemów z układem pokarmowym.

Czym jest mleko modyfikowane?

Zwykłe mleko, które spożywa się na co dzień posiada zbyt dużą ilość białka i sodu dla tak młodego organizmu. Mleko modyfikowane posiada mniej białka, sodu i potasu. Dodatkowo wzbogacone jest składnikami, tłuszczami i olejami roślinnymi, które mają wpływać na układ pokarmowy, jak i pracę mózgu. Co najważniejsze jest przybliżone do mleka matki.

Jak wybrać odpowiednie mleko?

Mleko modyfikowane powinno być dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Wiadomo, iż dzieci na różnym etapie mają inne zapotrzebowania. Można kupić mleko dla niemowlaka, jak i dla dziecka starszego. Takie produkty oznaczone są cyfrą, która wskazuje, które mleko jest przeznaczone, dla jakiego dziecka. Do dyspozycji są cyfry od 1 do 5. Pierwsze dwie są dla niemowląt do 6 miesiąca życia, jak i od 6 miesiąca do roku. Trzy kolejne dedykowane są dla dzieci powyżej roku, dwóch, trzech lat i dla przedszkolaków. Kolejną ważną rzeczą jest stan zdrowotny dziecka. Kiedy zdrowe dziecko może spożywać zwykłe mleko, to dziecko z problemami zdrowotnymi powinno dostawać mieszanki. Takie oznaczenia można znaleźć na opakowaniach:

  •       HA, to mieszanki dla niemowląt i dzieci, u których może występować alergia.
  •       AR, to mleko antyrefluksowe, przeciw ulewaniu.
  •       R lub GR, to mleko z kleikiem ryżowym.
  •       Comfort, to mleko na kolki dziecięce i wzdęcia, ma ograniczoną ilość laktozy.
  •       Bio, to mleko ekologiczne.

Przed wyborem mleka należy sprawdzić i zwrócić uwagę na poszczególne składniki, czyli  prebiotyki, nukleotydy, kwasy tłuszczowe. Są one istotne dla organizmu dziecka, ponieważ wspierają proces trawienny, układ odpornościowy, a także układ nerwowy.

Zanim zdecydujemy się podać dziecku mleko modyfikowane powinno się skonsultować taką decyzję z pediatrą. Ponieważ łatwiej będzie dobrać odpowiednie mleko modyfikowane dla niemowlaka. Trzeba pamiętać, że mleko jest jego najważniejszym pożywieniem na samym początku. Jednak może okazać się, że pewne składniki w nim zawarte nie będą tolerowane przez układ pokarmowy. Dlatego tak ważna jest konsultacja i odpowiednie dobranie pożywienia.