Gryzaki dla dziecka, jaki będzie odpowiedni? Najlepsze porady.

Gryzaki dla dziecka, jaki będzie odpowiedni? Najlepsze porady.

Pediatrzy, neurolodzy, fizjoterapeuci dziecięcy, logopedzi podkreślają – pierwsze miesiące życia dziecka są priorytetowe. Wtedy rozwijają się poszczególne części ciała, kształtują się nawyki, które mają wpływ na dalsze szczęśliwe funkcjonowanie malucha. Lekarze zalecają zakup gryzaka – jeszcze przed fazą ząbkowania. Dziecko wsadza rączki do buzi? To najwyższa pora na zakup gryzaka dla niemowlaka.

gryzaki dla dziecka

Dzieci bardzo lubią gryzaki – obok piersi ukochanej mamy i  smoczka to ulubiony “gadżet” młodego człowieka. Kupując gryzak w odpowiednim momencie, rodzic nie tylko troszczy się o swoje dziecko, ale również zapewni mu zabawę. Bezpieczeństwo malucha to priorytet – z tego też powodu przed zakupem należy zrobić solidny “research” i wybrać najodpowiedniejszy gryzak. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • wygodny uchwyt,

Dobry uchwyt to podstawa – gryzak nie może wyślizgnąć się z małej rączki. Najnowsze modele gryzaków są zamocowane na krążku (jak smoczek). Gryzak nie jest wtedy za gruby. Idealnie pasuje do dłoni.

  • możliwe zamocowanie we wózku,

Najlepsze gryzaki posiadają dodatkowe rączki, które pozwalają zamocować np. jako klamrę lub przy użyciu wstążki gryzak we wózku dziecięcym. Możemy wtedy zabrać ulubioną zabawkę dziecka na spacer i zawsze jest dostępna na wyciągnięcie ręki.

  • kolorystyka gryzaka,

Gryzak ma przyciągać wzrok naszego dziecka – kolory powinny być delikatne, miłe dla oka. Intrygować maluszka, rozbudzać w nim ciekawość.

  • gryzak wzbogacony w specjalny żel,

Świetnie sprawdzają się gryzaki ze specjalnym żelem w środku. Możemy gryzak schować do lodówki, schłodzić, co potem da ulgę obolałym dziąsłom naszego malucha.

  • odpowiednia miękkość,

To bardzo ważne gryzak – z jednej strony musi być miękki, a z drugiej odpowiednio twardy. Najlepiej sprawdzają się gryzaki gumowe, żelowe.

  • ilość ozdób,

Oczywiście, dziecko lubi kolorowe akcesoria. Musi jednak nauczyć się odróżniać gryzak od swoich innych zabawek, których oczywiście nie można wkładać do buzi.

  • tworzywo z jakiego wykonany jest gryzak.

 

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze – przed zakupem warto sprawdzić czy gryzak posiada niezbędne atesty i certyfikaty np. atest Instytutu Matki i Dziecka. Gryzak nie może być wykonany z tworzywa sztucznego zawierającego toksyczne substancje. Po zakupie koniecznie zapoznać się trzeba z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu gryzaka – producent w instrukcji informuje nas jak korzystać z gryzaka, jak go przechowywać i czyścić.

Dlaczego dziecko potrzebuje gryzaka?

Gryzaki dla dzieci wspierają ich rozwój. Gryzak pełni kilka funkcji. Przede wszystkim jest niezbędny w okresie ząbkowania. Właśnie wtedy formuje się szczęka, pojawiają się pierwsze ząbki – to ważny moment. Szczęka nabiera odpowiednich kształtów.  Dziecko też uczy się podstawowych ruchów i nawyków w obrębie szczęki. Gryzak to doskonała forma treningu zręcznościowego malucha. Dziecko uczy się chwytać, trzymać coś w ręce, to pierwsza forma nauki koordynacji ruchów. Dziecko korzystając z gryzaka nie wsadza paluszków bezpośrednio do ust – zapobiega to  infekcjom “brudnych rąk”. Wreszcie gryzak uspokaja i jest doskonałą formą zabawy.

Ząbkowanie jest bolesne

Ząbkowanie to dla dziecka trudny czas – odczuwa on dyskomfort i ból. Nie rozumie jego przyczyny. Jest nerwowe i niespokojne. Rodzic kupując gryzak swojemu maluchowi pomaga mu przetrwać trudne dni. Dziecko zajmuje ręce, nie skupia się na bólu, gryzak pełni funkcje nowej atrakcji. Poza tym wiele gryzaków możemy chłodzić co z pewnością przynosi dużą ulgę dziecku podczas ząbkowania. Dobry gryzak delikatnie masuje dziąsła i pomaga przy niemiłym swędzeniu, łagodząc objawy.

Gryzak to fajna zabawa

Nie możemy zapominać, że gryzak gwarantuje dziecku doskonałą zabawę. Jest miły w dotyku, kolorowy – intryguje maluszka, pobudza ciekawość. Dziecko uczy się reagować na bodźce.  Jest to połączenie “przyjemnego z pożytecznym”. Gryzak nie tylko wspiera prawidłowe ząbkowanie, daje ulgę, ale też stymuluje kreatywny rozwój dziecka. Gryzak to świetne urozmaicenie czasu maluszka. Zabawa z gryzakiem rozwija mózg, oswaja dziecko z otaczającym go światem i przedmiotami.

Rodzaje gryzaków, które warto kupić?

Na rynku dostępne są gryzaki miękkie i twarde – sprawdź, które będą odpowiadać potrzebom Twojego dziecka (sprawdź ofertę sklepu calydlamamy.pl). Gryzak musi być wykonany z bezpiecznych tworzyw. Wyróżniamy gryzaki wodne i żelowe, gryzaki drewniane lub zrobione z  kauczuku. Te ostatnie mają często wbudowaną specjalną grzechotkę – dziecko ma dodatkową atrakcję. Coraz większą popularnością cieszą się również gryzaki z drewna klonowego – są one specjalnie impregnowane, malowane farbami spożywczymi.  Mają one też naturalne właściwości antybakteryjne. Przed zakupem gryzaka dla niemowlaka warto sprawdzić kilka opcji. Przede wszystkim gryzak to zakup, przy którym nie możemy przesadnie oszczędzać – zdrowie i bezpieczeństwo naszego maluszka to priorytet. Jeśli kupimy dobry gryzak, zaufanego producenta wyrażamy troskę o nasze dziecko i zadbamy o jego właściwy rozwój.