Jak rozpoznać nadwrażliwą skórę twarzy

Jak rozpoznać nadwrażliwą skórę twarzy

Nadwrażliwa skóra twarzy to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne i dotyczy ok. 1/3 osób dorosłych, przy czym częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn – ma to związek z cyklem miesiączkowym oraz stanem emocjonalnym.

Skóra nadwrażliwa to taka, która częściej i szybciej reaguje na różne bodźce. Tak jak nadwrażliwe oczy zaczynają łzawić podczas nadmiernego dla nich wysiłku, np. podczas zbyt długiej ekspozycji na światło niebieskie, tak nadwrażliwa skóra twarzy może mieć zmniejszoną tolerancję na słońce czy niektóre składniki kosmetyków.

 Jak rozpoznać nadwrażliwą skórę twarzy

Za powodowanie nadmiernej wrażliwości odpowiedzialne są dwa podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest zaburzona funkcja ochronna naskórka skóry wrażliwej. Powoduje to szybsze jej odwadnianie, a co za tym idzie – łatwiejsze przenikanie czynników drażniących. Drugi to nadmierne wydzielanie neuroprzekaźników przez zakończenia nerwowe oraz wzmożone wydzielanie wolnych rodników, co w efekcie może prowadzić do uczucia dyskomfortu lub szybszego starzenia się skóry.

Wrażliwość skóry objawia się różnymi nieprzyjemnymi reakcjami, takimi jak świąd, kłucie, uczucie ściągnięcia, pieczenie często połączone z zaczerwienieniem. Nadwrażliwa skóra twarzy może źle tolerować czynniki środowiskowe, do których zaliczymy wiatr, mróz, ciepło oraz nagłe zmiany temperatury. Są to zjawiska, które zwykle bierzemy pod uwagę, próbując odgadnąć, czego nie lubi nasza skóra, jednak często zapominamy, że nadwrażliwa skóra twarzy źle toleruje również zanieczyszczenie środowiska. Najczęściej mamy do czynienia z zanieczyszczeniami kurzem, spalinami oraz ekstraktami węglowymi. Nadwrażliwa skóra twarzy może również źle reagować na kontakt z produktem, który zawiera nieodpowiednie dla nas składniki, zbyt twardą wodą, a także niektórymi rodzajami tkanin. Stres jest również czynnikiem, który źle znosi nadwrażliwa skóra twarzy.

Warto pamiętać, że na nadwrażliwą skórę twarzy wpływ mają również czynniki wewnętrzne. Wszystko to, co dostaje się do naszego organizmu, a nie jest przez nas dobrze tolerowane, będzie odzwierciedlać nasz wygląd zewnętrzny. Zbyt mocno przyprawione jedzenie, alkohol, składniki, których nasz organizm nie toleruje, np. laktoza czy gluten, mogą powodować uczucie pieczenia na twarzy, wysypkę oraz ogólny dyskomfort.

Brak ostrożności wobec czynników wywołujących wrażliwość skóry będzie powodować nasilenie się konkretnych objawów. Nadwrażliwa skóra twarzy wysyła nam sygnał przez zaczerwienienie lub pieczenie, że coś w naszym stylu życia i/lub diecie nie jest dla nas odpowiednie. Można spróbować uporać się z problemem, stosując dietę eliminacyjną, zmniejszając ekspozycję na światło słoneczne lub rezygnując z kosmetyków zawierających parabeny albo substancje zapachowe. Aby poprawić kondycję skóry, należy również unikać stresorów i odpowiednio się wysypiać. Natomiast najlepsze rezultaty w walce z wrażliwością skóry przyniesie konsultacja z osobą kompetentną, zatem zalecana jest wizyta u dobrego dermatologa czy dietetyka – będzie to również bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.