ABC pielęgnacji cery trądzikowej

ABC pielęgnacji cery trądzikowej

Trądzik to problemem osób w różnym wieku. Bez względu na wiek może być przyczyną kompleksów i złego samopoczucia, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować skórę trądzikową, by czuć się pięknie i zdrowo.

trądzik

Zmiany trądzikowe wymagają konsultacji lekarza, który zaproponuje właściwe leczenie. Specjaliści, w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia trądziku, mogą zalecić leczenie ogólne lub miejscowe. Pierwsza forma terapii polega na podawaniu doustnie środków takich jak antybiotyki lub retinoidy (pochodne witaminy A). Z kolei leczenie miejscowe opiera się na aplikacji leków bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Wśród preparatów polecanych przez specjalistów znajdują się antybiotyki, pochodne witaminy A, nadtlenek benzoilu oraz kwas azelainowy. Wszystkie substancje są aplikowane w postaci maści i kremów. Trzeba dodać, że podstawą każdego typu leczenia jest właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej. Odpowiednie kosmetyki i preparaty łagodzą bowiem podrażnienia, regulują pracę gruczołowów łojowych i pomagają w dogłębnym nawilżeniu naskórka, które zapobiega stanom zapalnym. Czy wiesz, jak pielęgnować skórę trądzikową?

Kosmetyki do cery tłustej lub trądzikowej – domowe zabiegi dla pięknej skóry

Skóra trądzikowa jest szczególnie wymagająca, dlatego wymaga stosowania kosmetyków, które nie podrażnią jej dodatkowo i nie spowodują zatykania ujść gruczołów łojowych. Z tego powodu każdy, kto boryka się z problemem wyprysków i stanów zapalnych, powinien sięgnąć po kosmetyki do cery tłustej i trądzikowej (np. Iwostin Purritin krem (https://www.iwostin.pl/produkty/purritin/aktywny-krem/)). Właściwa pielęgnacja poprawia bowiem mikrokrążenie, dotlenienie i oczyszczanie skóry oraz wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochrony naskórka. Warto wybierać produkty, które mają postać żelu lub lekkiej emulsji, ponieważ pomagają likwidować nadmiar wydzielanego łoju (sebum), nie zatykają porów i przywracają skórze właściwe pH. Zdarza się, że leczenie trądziku przyczynia się do przesuszenia cery, dlatego konieczne jest jej dogłębne nawilżenie. Warto pamiętać, że kremy i inne preparaty nawilżające nie powinny zawierać tłuszczu, który może zablokować ujścia gruczołów łojowych, prowadząc do powstawania stanów zapalnych i wyprysków.

Substancje wspomagające leczenie trądziku

Skład preparatów stosowanych w pielęgnacji skóry trądzikowej powinien być jak najbardziej naturalny. Warto wybierać także kosmetyki hipoalergiczne, ponieważ te nie podrażniają naskórka. Wybierając prodykty pomocne w leczeniu trądziku warto zwrócić uwagę na to, by w ich składzie znalazły się substancje takie jak cynk,  siarka, czarne błoto, fiołek trójbarwny oraz olejek z drzewa herbacianego. Dlaczego?

  • Cynk wykazuje działanie wysuszające, ściągające oraz absorbuje nadmiar łoju (sebum) i przyspiesa proces gojenia zmian;
  • Siarka ma właściwości oczyszczające, wysuszająco-złuszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, ogranicza produkcję sebum i matuje skórę;
  • Czarne błoto działa silnie antyseptycznie, wysuszająco, odkażająco, ściągająco i przeciwzapalnie;
  • Fiołek trójbarwny (bratek) wykazuje działanie łagodzące i ściągające;
  • Olejek z drzewa herbacianego wpływa na bakterię  Propionibacterium acnes, ma działanie reguluje wydzielanie sebum, dezynfekuje, nie przyczynia się do nadmiernego wysuszenia i podrażnień.

W składzie kosmetyków pielęgnacyjnych dedykowanych skórze trądzikowej powinny znaleźć się także inne składniki wykazujące działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, ściągające, łagodzące i nawilżające. Trzeba jednak pamiętać, że właściwa pielęgnacja może przyczynić się do poprawy kondycji cery, jednak w większości przypadków nie rozwiązuje problemu trądziku. Do całkowitego pozbycia się zmian skórnych niezbędne jest podjęcie prawidłowego leczenia.

Pielęgnacja w gabinetach kosmetycznych – profesjonalne spojrzenie na problem

Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga regularności i konsekwencji, dlatego najważniejsze są zabiegi przeprowadzane każdego dnia w domu. Niemniej jednak świetnym uzupełnieniem codziennego dbania o cerę mogą być zabiegi przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Trzeba pamiętać, że każda z procedur powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb skóry. W przeciwnym wypadku zabieg może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na liście propozycji kosmetologów i dermatologów znajduje się, m.in.

  • Manualne oczyszczanie cery;
  • Mikrodermabrazja;
  • Peeling kawitacyjny;
  • Peelingi chemiczne.

Zadaniem większości wymienionych zabiegów jest złuszczenie warstwy rogowej naskórka i odblokowanie porów. To z kolei ułatwia pozbycie się zalegającego w porach sebum. Dzięki wspomnianym zabiegom praca gruczołów łojowych jest usprawniona, co ogranicza powstanie zaskórników, wykwitów ropnych i stanów zapalnych.

Pielęgnacja skóry trądzikowej to nie lada wyzwanie nawet dla bardzo sumiennej i zorganizowanej osoby. Regularne stosowanie poszczególnych preparatów i przeprowadzanie domowych zabiegów (np. peelingi, maseczki) to bowiem klucz do sukcesu. Dobrym sposobem na uzupełnienie leczenia i wspomaganie codziennej pielęgnacji są wizyty w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Wszystko to z pewnością ułatwi pozbycie się uciążliwych i nieestetycznych zmian trądzikowych.

Źródła: