Zabawki muzyczne – jakie wybrać?

Zabawki muzyczne – jakie wybrać?

Zabawki muzyczne – czy warto kupować dzieciom i jakie wybrać? Oczywistym jest, że warto, jednak gorzej z wyborem odpowiednich instrumentów muzycznych czy innych zabawek dla maluchów.

zabawki muzyczne

Muzyka przewija się w naszym życiu od narodzin. Ma ona ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki muzyce stymulujemy ośrodkowy układ nerwowy i wspieramy rozwój słuchu, mowy, pamięci, kreatywności, poczucia rytmu. Coraz częściej przyszłe mamy puszczają także muzykę swoim jeszcze nie narodzonym dzieciom. Potem śpiewamy noworodkom, nucimy, czasem puszczamy uspokajającą i relaksującą muzykę. Kiedy maluch potrafi już samodzielnie chwytać przedmioty warto wybrać jakieś zabawki muzyczne. Początkowo są to grzechotki. Z czasem możemy jednak wybrać również inne instrumenty – bębenki, organki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki muzyczne dla dzieci?

Przede wszystkim jaki jest dedykowany wiek dziecka podany na zabawce. Nie trzymam się tego sztywno, ale jeśli zabawka jest przeznaczona dla 8-latka, a damy ją 2-latkowi nie będzie on zapewne samodzielnie potrafił bawić się nią zgodnie z przeznaczeniem. Poza tym może zrobić sobie krzywdę, a bezpieczeństwo powinno być najważniejsze.

Przerabialiśmy już najróżniejsze organki – niektóre rozpadły się po tygodniu od zakupu, ponieważ wykonane były ze słabej jakości plastiku. A dzieci, jak to dzieci – czasem gdzieś coś rzucą, pukną i zepsują. Dlatego kupując zabawkę, warto kierować się jakością, która również ma wpływ na bezpieczeństwo, żeby maluch nie uszkodził sobie czegoś przez pęknięty plastik, albo nie połknął uszkodzonych elementów.

Kolejną sprawą są dźwięki wydawane przez zabawkę. Część tanich instrumentów dla dzieci będzie okropnie hałaśliwa, a dźwięki będą skrzypiące, piskliwe i bardzo męczące. Wybierajmy takie, które są miłe dla ucha, a dodatkowym atutem będzie możliwość regulowania głośności.

Polecane przez nas instrumenty muzyczne.

Pierwsze instrumenty – Gorące Rytmy

Bębenek, marakasy i tamburyn to proste i bezpieczne instrumenty dla najmłodszych dzieci. Świetna jakość plastiku odporna na uderzenia – testowane przez moją 2-latkę! Więcej szczegółów o tym zestawie TUTAJ.

Gitara

Gitara „elektryczna”, która ma bardzo istotną dla nas rodziców funkcję – regulację głośności. Dziecko może grać zarówno na 8 klawiszach umieszczonych na gryfie, jak i wydawać specyficzne dźwięki rockowej gitary za pomocą czerwonego przycisku. Przycisk DEMO włącza gotowe utwory muzyczne. Prosta obsługa sprawia, że nawet małe dzieci będą miały frajdę z zabawy. Gitara dostępna TUTAJ.

Saksofon

Choć nie wymaga, by w niego dmuchać, bo wydaje dźwięki po naciśnięciu klawiszy to sprawia wiele radości zarówno Krzysiowi, jak i Natalce. Za pomocą czerwonego pokrętła możemy zmienić tryb na jeden z trzech dostępnych. Dziecko może odtwarzać gotowe utwory muzyczne, grać samodzielnie lub powtarzać zagrane nuty. Dodatkowo instrument ma z boku światełka, które bardzo podobają się maluchom. Znajdziecie go TUTAJ.

Skrzypce

Poważny instrument, prawda? Skrzypce nie są wcale takie łatwe w obsłudze. Choć przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej 3 lat, myślę, że takie maluchy nie wykorzystają w pełni ich funkcji. Zabawka posiada również efekty świetlne, 7 gotowych melodii do odtworzenia, 8 klawiszy na gryfie oraz 3 różne tryby zabawy. Dodatkowo mamy tu również możliwość regulacji głośności. Dziecko może zobaczyć jak wygląda prawdziwa gra na skrzypcach i jak należy trzymać instrument. Choć początkowo Krzyś kiepsko radził sobie z trzymaniem skrzypiec pod brodą i jednocześnie przesuwaniem smyczkiem w odpowiednim miejscu, z każdym dniem idzie mu jednak lepiej. Szczerze mówiąc, ze wszystkich przedstawionych dziś instrumentów mnie najbardziej urzekły właśnie skrzypce. Znajdziecie je TUTAJ.

Szalone klawisze

Przy tym instrumencie mogłabym się zatrzymać na dłużej. Jednak nie chcę Was zanudzić swoimi opowieściami jaki to fantastyczny sprzęt. Powiem krótko – wkręciłam się. Choć urzekły mnie skrzypce, to jednak na tych klawiszach zaczęłam coś tam pogrywać z Krzysiem. Znalazłam w sieci różne nuty, a że w szkole grałam na dzwonkach chromatycznych to i z tamtego czasu coś zapamiętałam i pokazałam mojemu synkowi. Krzyś załapał już dwie króciutkie piosenki dla dzieci i potrafi je zagrać, z czego jestem bardzo dumna. Te organki posiadają wiele funkcji. Różne rytmy, gotowe melodie, możliwość nagrywania swoich utworów, zwiększania tempa, regulacji głośności, zmiany instrumentu, którego dźwięki będą grane. Możecie je znaleźć TUTAJ.

Pianinko z mikrofonem

Kolejne klawisze, tym razem jednak wybrane z myślą o Natalce. Co prawda też mają sporo funkcji, których jeszcze nie rozumie, ale widząc jej radość podczas włączania muzyki, śpiewania do mikrofonu czy stukania w klawisze, wiem że to dobry wybór. A co najważniejsze – nie ma kłótni o to, że chce zabrać starszakowi jego klawisze, bo każdy ma swoje. Tutaj również mamy funkcję nagrywania, mikrofon można ściągnąć, do dyspozycji jest 8 instrumentów, 8 rytmów, 18 klawiszy i REGULACJA GŁOŚNOŚCI. Pianinko znajdziecie TUTAJ.

Zabawkowe instrumenty muzyczne to świetny pomysł, jeśli chcemy sprawdzić czy nasze dziecko jest zainteresowane muzyką i być może w przyszłości będzie chciało grać na jakimś prawdziwym instrumencie. Dzięki zabawie z różnymi instrumentami wiem, że choć Krzyś świetnie radzi sobie z organkami i potrafi już zagrać samodzielnie dwie piosenki, to jednak nie chciałby grać w przyszłości na klawiszach. Któregoś dnia powiedział mi, że jeśli kiedykolwiek zdecyduję się na instrument, to wybierze gitarę. To takie małe marzenia, ale jednak warto wiedzieć co myślą dzieci i pokazywać im różne możliwości. Prezentowane instrumenty muzyczne Smily Play, wymagają baterii, ale posiadają je już w zestawie, co jest moim zdaniem bardzo ważne. Zwłaszcza, jeśli chcemy je podarować dziecku w prezencie. Nie musimy się martwić czy rodzice będą mieli w domu zapas baterii, aby uruchomić zabawkę.

Zabawki testowane z pomocą 2-latki i  niespełna 6-latka spełniły wszystkie swoje funkcje. Przetrwały również wielokrotne upadki czy uderzenia, które sprezentowała im młodsza córka, co świadczy o tym, że są solidnie wykonane.

A czy Wasze dzieci lubią grać na instrumentach muzycznych? Jakie zabawki muzyczne posiadacie w domu?