Jak czyścić żelazko – kilka sprawdzonych metod

Jak czyścić żelazko – kilka sprawdzonych metod

Przypalone żelazko brudzi rzeczy podczas ich prasowania przez co tak naprawdę nie można go używać. Nie oznacza to jednak, że nadaje się ono już tylko do wyrzucenia. Sprawdź jak poradzić sobie z tym problemem byś nie musiał wydawać pieniędzy na nowe urządzenie.

jak czyścić żelazko

Nie ma jednej standardowej metody czyszczenia wszystkich typów żelazek, ponieważ bardzo dużo zależy od materiału z jakiego została zrobiona jego stopa. Zacznijmy jednak od tego skąd biorą się zabrudzenia i przypalenia na żelazku. Po pierwsze w wyniku użytkowania urządzenia w pojemniku na wodę oraz na jego stopie zbiera się brud oraz kamienień, które będą zostawiać ślady na prasowanej odzieży. Przypalenia powstają w wyniku nie dostosowania temperatury do prasowanej tkaniny. Niestety później takie żelazko będzie brudzić kolejne rzeczy.

Usuwanie kamienia z żelazka

Jeśli chcesz odkamienić żelazko możesz skorzystać z dwóch metod. Jednym ze sprawdzonych sposobów na kamień nie tylko w żelazku, lecz również w czajniku czy pralce jest stosowanie octu. W przypadku żelazka należy wymieszać ocet pół na pół z wodą i wlać do pojemnika na wodę. Nastaw na jak najwyższą temperaturę oraz włącz funkcję parowania i wyprasuj przygotowaną szmatkę lub ściereczkę. Para która powstanie z wody i octu będzie przenikać przez otwory żelazka podczas prasowania usuwając zebrany tam kamień i brud. Kiedy już pojemnik będzie pusty wlej do niego zwykłą np. przegotowaną (a najlepiej destylowaną, by pozbyć się niemiłego zapachu). Wadą tej prostej i naturalnej metody jest bardzo intensywny woń octu. Jeśli jest ona dla Ciebie zbyt drażniącą możesz skorzystać z gotowych odkamieniaczy, które mają formę proszku lub gotowego płynu.

czyszczenie żelazka

Jak wyczyścić przypalone żelazko

Pamiętaj przede wszystkim, że jeśli już doszło do przypalenia materiału i żelazko jest brudne musisz poczekać z jego czyszczeniem aż ostygnie. Zazwyczaj pierwszym odruchem jest chęć powycierana zabrudzenia od razu przez co możesz się poparzyć. By usunąć przypalony materiał ze stopy żelazka, najlepiej zastosować specjalne do tego celu środki czyszczące. Muszą być one dobrane do materiału jakim jest pokryta stopa żelazka, ponieważ są one mniej lub bardziej podatne na zarysowanie (więcej na ten temat dowiesz się w artykule Jakie żelazko kupić. Najlepiej do tego celu sprawdzają się produkty w sztyfcie co znacznie ułatwia usuwania zabrudzeń. Na rynku znajdziesz produkty również w formie płynów, past, a także ściereczek czyszczących. Jeśli żelazko jest zanieczyszczone w znacznym stopniu warto zastosować mleczko czyszczące. Jednak należy do tego celu użyć miękkiej i delikatnej szmatki by nie doszło do zarysowania powierzchni.

jak usunąć brud z żelazka

Jak dbać o żelazko

Za powstawanie kamienia jest odpowiedzialna twarda woda. Dlatego do prasowania warto stosować wodę przegotowaną lub butelkowaną co spowolni znacznie proces odkładania się kamienia w jego wnętrzu. Warto również wylewać wodę, która zostanie w pojemniku po zakończeniu prasowania. Sprawdzaj dokładnie i stosuj się do zaleceń dotyczących prasowania materiałów, które są umieszczone na metkach ubraniowych. Jeśli masz do czynienia z materiałem syntetycznym a nie ma na nim metki, pamiętaj że są one wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego zaczynaj od najniższy wartości lub prasuj przez bawełniana ściereczką. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zniszczysz ubrania.

Dzięki tym kilku prostym radom Twoje żelazko będzie znacznie dłużej sprawne a Ty nie będzie musiał wydawać pieniędzy na nowy sprzęt.