Wakacyjny niezbędnik dla rodziców

Wszystkie dzieci uwielbiają wakacje. Letnia pogoda sprzyja nie tylko zabawom na świeżym powietrzu, ale także wyjazdom. Jednak największą frajdę sprawia im wolne od zajęć w przedszkolach i szkołach. O ile dla dzieci to czas beztroski, o tyle dla rodziców, ograniczonych zaledwie kilkudniowym urlopem, spory problem. Jak zaplanować wakacje z dzieckiem i o czym trzeba pamiętać, organizując zabawę swoim pociechom?

wakacyjny niezbędnik

Wakacyjne rozrywki

Jednym z najtrudniejszych zadań rodziców w trakcie wakacji jest zapewnienie dzieciom atrakcji i rozrywek. Najpopularniejszym sposobem są kolonie i półkolonie. Te pierwsze, zarezerwowane są jednak dla nieco starszych pociech, które wytrzymają niekiedy ponad dwutygodniową rozłąkę z bliskimi. Z kolei zainteresowanie półkoloniami w ostatnich latach jest tak ogromne, że zapisy nie odbywają się na bieżąco, ale z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Co w sytuacji, gdy obie opcje są nie do zrealizowania? Z pewnością przydadzą się gadżety takie jak rower, deskorolka, rolki czy hulajnoga – będą dla dziecka ciekawą zabawką, która jednocześnie zachęci go do spędzania czasu na dworze. Rozwiązaniem mogą okazać się również jednodniowe wycieczki, np. nad wodę (o czym więcej w dalszej części tekstu) lub do pobliskiego parku zabaw. Warto wykorzystać też łączę światłowodowe lub inne połączenie internetowe do pobrania przydatnych na lato aplikacji – w wakacje można się uczyć przez zabawę. Sporą popularnością cieszą się aplikacje do nauki języków, np. hiszpańskiego czy angielskiego lub gry mobilne, które pozwalają rozwijać zdolność kreatywnego myślenia i wyobraźnię.

Wyjazd na plażę

Dzieci uwielbiają spędzać dni nad wodą, a lato to fantastyczny czas na wyjazdy nad jezioro czy nad morze. Jeśli dla malucha to pierwszy kontakt z takimi akwenami, to warto wykorzystać ten moment na naukę pływania. Obowiązkowo trzeba więc zabrać ze sobą dmuchane gadżety – ochronne kółka, narękawniki – oraz zabawki na piasek. W przypadku dzieci mających problemy z infekcjami uszu przydadzą się też nakładki nauszne lub basenowy czepek. Oprócz tego zabawa nad wodą wymaga szczególnej uwagi nie tylko ze względu na wodę, ale również z powodu słońca. Obok ręcznika plażowego, przekąsek i wody, nie można też zapomnieć o kremie z wysokim filtrem chroniącym przed słońcem (minimum 30 SPF), okularach przeciwsłonecznych, parasolu oraz czapeczce lub kapeluszu na głowę. W przypadku kamienistych plaż lub wyjazdów w rejon Morza Śródziemnego przydadzą się też buty do wody, które zabezpieczą nóżkę dziecka przed jeżowcami i ostrymi kamieniami.

Ochrona i bezpieczeństwo

Piękna wakacyjna pogoda sprzyja nie tylko aktywnościom na świeżym powietrzu i rozwijającym zabawom, ale także różnym infekcjom i kontuzjom. Zabezpieczenie przed słońcem i wodą to oczywiście konieczność, ale nie można zapominać o groźnych pasożytach, np. kleszczach. Lato to okres żerowania niewielkich pajęczaków, dlatego najlepiej unikać wizyt na łąkach i w lasach – to tam najczęściej można spotkać kleszcze. Jeśli jednak nie da się tego ominąć, niezbędne jest ubranie pociechy, w taki sposób, by jak najbardziej zasłonić ciało. W czasie wyjazdów przydadzą się też środki na ugryzienia komarów, które zapobiegną ich rozdrapywaniu. Lekka warstwa specyfiku z pewnością ukoi uporczywe swędzenie.

About the Author:

Jestem mamą dwójki łobuziaków - 9 letniego Krzysia i 5 letniej Natalki. Sama mam w sobie jeszcze coś z dziecka. Mogłabym godzinami bawić się klockami Lego, gdybym miała aż tyle wolnego czasu. Ale go nie mam, bo...pracuję zawodowo, zajmuję się dziećmi, ogarniam mieszkanie (czyt.pranie, sprzątanie, gotowanie, prasowanie....wiesz o czym mówię, prawda?), czytam książki, oglądam seriale, czasem tworzę coś z niczego i prowadzę blog :) Przy tylu obowiązkach trzeba być kreatywnym, aby wszystko to pogodzić.