Wakacyjny niezbędnik dla rodziców

Wakacyjny niezbędnik dla rodziców

Wszystkie dzieci uwielbiają wakacje. Letnia pogoda sprzyja nie tylko zabawom na świeżym powietrzu, ale także wyjazdom. Jednak największą frajdę sprawia im wolne od zajęć w przedszkolach i szkołach. O ile dla dzieci to czas beztroski, o tyle dla rodziców, ograniczonych zaledwie kilkudniowym urlopem, spory problem. Jak zaplanować wakacje z dzieckiem i o czym trzeba pamiętać, organizując zabawę swoim pociechom?

wakacyjny niezbędnik

Wakacyjne rozrywki

Jednym z najtrudniejszych zadań rodziców w trakcie wakacji jest zapewnienie dzieciom atrakcji i rozrywek. Najpopularniejszym sposobem są kolonie i półkolonie. Te pierwsze, zarezerwowane są jednak dla nieco starszych pociech, które wytrzymają niekiedy ponad dwutygodniową rozłąkę z bliskimi. Z kolei zainteresowanie półkoloniami w ostatnich latach jest tak ogromne, że zapisy nie odbywają się na bieżąco, ale z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Co w sytuacji, gdy obie opcje są nie do zrealizowania? Z pewnością przydadzą się gadżety takie jak rower, deskorolka, rolki czy hulajnoga – będą dla dziecka ciekawą zabawką, która jednocześnie zachęci go do spędzania czasu na dworze. Rozwiązaniem mogą okazać się również jednodniowe wycieczki, np. nad wodę (o czym więcej w dalszej części tekstu) lub do pobliskiego parku zabaw. Warto wykorzystać też łączę światłowodowe lub inne połączenie internetowe do pobrania przydatnych na lato aplikacji – w wakacje można się uczyć przez zabawę. Sporą popularnością cieszą się aplikacje do nauki języków, np. hiszpańskiego czy angielskiego lub gry mobilne, które pozwalają rozwijać zdolność kreatywnego myślenia i wyobraźnię.

Wyjazd na plażę

Dzieci uwielbiają spędzać dni nad wodą, a lato to fantastyczny czas na wyjazdy nad jezioro czy nad morze. Jeśli dla malucha to pierwszy kontakt z takimi akwenami, to warto wykorzystać ten moment na naukę pływania. Obowiązkowo trzeba więc zabrać ze sobą dmuchane gadżety – ochronne kółka, narękawniki – oraz zabawki na piasek. W przypadku dzieci mających problemy z infekcjami uszu przydadzą się też nakładki nauszne lub basenowy czepek. Oprócz tego zabawa nad wodą wymaga szczególnej uwagi nie tylko ze względu na wodę, ale również z powodu słońca. Obok ręcznika plażowego, przekąsek i wody, nie można też zapomnieć o kremie z wysokim filtrem chroniącym przed słońcem (minimum 30 SPF), okularach przeciwsłonecznych, parasolu oraz czapeczce lub kapeluszu na głowę. W przypadku kamienistych plaż lub wyjazdów w rejon Morza Śródziemnego przydadzą się też buty do wody, które zabezpieczą nóżkę dziecka przed jeżowcami i ostrymi kamieniami.

Ochrona i bezpieczeństwo

Piękna wakacyjna pogoda sprzyja nie tylko aktywnościom na świeżym powietrzu i rozwijającym zabawom, ale także różnym infekcjom i kontuzjom. Zabezpieczenie przed słońcem i wodą to oczywiście konieczność, ale nie można zapominać o groźnych pasożytach, np. kleszczach. Lato to okres żerowania niewielkich pajęczaków, dlatego najlepiej unikać wizyt na łąkach i w lasach – to tam najczęściej można spotkać kleszcze. Jeśli jednak nie da się tego ominąć, niezbędne jest ubranie pociechy, w taki sposób, by jak najbardziej zasłonić ciało. W czasie wyjazdów przydadzą się też środki na ugryzienia komarów, które zapobiegną ich rozdrapywaniu. Lekka warstwa specyfiku z pewnością ukoi uporczywe swędzenie.