Pylenie: kiedy się rozpoczyna i jak się przygotować do sezonu?

Pylenie: kiedy się rozpoczyna i jak się przygotować do sezonu?

Sezon pylenia roślin trwa w najlepsze. W chwili obecnej swoje pyłki rozsiewa wiele typów kwiatów i drzew, dlatego alergicy mają niezwykle trudny czas.

Objawy alergii mogą być bardzo uporczywe, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Bardziej doświadczeni alergicy wiedzą jednak, jak się odpowiednio przygotować do sezonu, aby cierpieć jak najmniej. Zatem, co robić, kiedy rozpoczyna się pylenie?

pylenie alergie

Czym objawia się alergia na pyłki?

Alergia nie bez powodu kojarzy nam się z wysypką lub katarem. To podstawowe objawy przypadłości tego typu. Nieżyt nosa pojawia się niemal natychmiast po kontakcie z alergenem, dlatego zazwyczaj to on jest dla nas wyraźnym symptomem, że mamy do czynienia z alergią. Ponadto w określonych przypadkach mamy do czynienia z wysypką. Zazwyczaj w postaci niewielkich zaczerwienień lub wybroczyn, które wchłaniają się zaraz po zakończeniu kontaktu z niewłaściwą substancją lub przyjęciu odpowiedniego preparatu.

W wyjątkowych przypadkach mogą dołączyć się również stany podgorączkowe. To niecodzienna sytuacja świadcząca o tym, że stan chorego jest poważny i należy zasięgnąć pomocy lekarskiej lub farmaceutycznej. Wystąpienie stanu podgorączkowego lub dreszczy może zwiastować nawet nasilenie objawów, dlatego objawów tego typu nie można pod żadnym pozorem zbagatelizować.

Skrajne przypadki ataków alergicznych kończą się wpadnięciem we wstrząs anafilaktyczny. To bardzo niebezpieczna sytuacja, w której chory traci kontrolę nad ciałem, ma problemy z oddychaniem i świadomością. W momencie wystąpienia wstrząsu niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska, dlatego nie wahaj się wezwać karetki pogotowia, jeżeli ktoś w Twoim otoczeniu wpadł w taki wstrząs.

Jak radzić sobie w okresie pylenia?

Wydawać by się mogło, że uchronienie się przed pyłkami roślin jest całkowicie niemożliwe. W rzeczywistości jednak każdy z nas może znacznie ograniczyć częstotliwość występowania objawów, a nawet przed niektórymi atakami alergicznymi całkowicie się uchronić.

Dokonać tego można ograniczając kontakt ze znanymi alergenami. Warto zatem zachować szczególne środki ostrożności w postaci niezbyt częstego otwierania okna w okresie pylenia, ograniczenia przebywania na łonie natury, zmiany codziennej diety na wyłączającą alergeny, czy unikania regularnych prac w ogrodzie. Takie pozornie łatwe aspekty mogą znacznie przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia i ostatecznie zdrowia. Ponadto warto również zadbać o jakość powietrza w naszym domu. Najprościej dokonać tego można wieszając mokre ręczniki na grzejnikach, a osoby dysponujące większym budżetem mogą zakupić oczyszczacz powietrza.Urządzenie to zarówno nawilży, jak i oczyści powietrze ze wszystkich pyłków i kurzu, dzięki czemu będzie ono czystsze, a oddychanie przyjemniejsze.

Dodatkowo, aby być przygotowanym na ewentualne wystąpienie alergii, warto skontaktować się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą w celu nabycia leku antyalergicznego. Środki takie w większości mogą być przyjmowane przez dłuższy czas, dzięki czemu na wystąpienie alergii będziemy gotowi w każdym momencie sezonu. Pamiętaj przy tym, aby dysponować odpowiednią ilością preparatu.

Jeżeli nie wiesz, na jakie pyłki jesteś uczulony – wykonaj najprostsze i najbardziej dostępne testy alergiczne w laboratorium, których zadaniem jest wskazanie alergenów wywołujących u Ciebie reakcje. Zwróć uwagę na fakt, że zarówno potrzebę przyjmowania preparatów, jak i chęć wykonania testów alergicznych należy odpowiednio wcześniej skonsultować z lekarzem specjalistą, który następnie wyda poprawną diagnozę i opracuje plan leczenia.

Na jakie pyłki musimy uważać?

Aby dowiedzieć się, jak aktualnie przebiega pylenie roślin, najłatwiej jest sprawdzić prognozę. Ta dostępna jest pod adresem https://www.claritine.pl/pl/prognoza-dla-alergikow/aktualna-prognoza-pylenia/. Sprawdź, na jakie pyłki musisz przygotować się w Twoim regionie i czy ostatecznie jesteś na nie uczulony. Ponadto otrzymasz informację o aktualnej tendencji pylenia, dlatego przygotujesz się również na najbliższy czas.

Jeżeli chodzi o dokładne rodzaje roślin, najbardziej dają się alergikom we znaki pokrzywy, bylica, komosy i trawy. W zależności od gatunku, ich pylenie przypada na początek lub koniec lata, dlatego też alergicy nie są całkowicie bezpieczni przez niemal większą część roku. Alergeny w powietrzu mogą występować od maja nawet do października, co wiąże się z pojawianiem się reakcji alergicznych, kataru i kaszlu.

Pylenie roślin przypada zazwyczaj na cieplejszą część roku. Wtedy to mamy do czynienia nie tylko z rozkwitem natury, ale również alergiami, które dręczą niemal 50% polskiego społeczeństwa. Statystyka ta, którą dostarcza nam program ECAP jasno pokazuje, że alergików w naszym społeczeństwie jest bardzo wielu, a osoby obarczone alergią powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość powietrza zarówno w swoim domu, jak i poza nim, ponieważ to w powietrzu krąży zdecydowanie najwięcej groźnych dla samopoczucia i zdrowia alergenów.

Źródła:

  • https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/uwaga-alergicy-zaczyna-sie-sezon-pylenia
  • https://nazdrowie.pl/artykul/alergologia/jak-przetrwac-okres-pylenia/
  • https://nazdrowie.pl/artykul/alergologia/pylenie-roslin-poradnik-dla-alergika/
  • http://ladnydom.pl/Ogrody/7,116527,21780183,kalendarz-pylenia.html
  • http://www.pokonacalergie.org/statystyka-alergii-w-polsce-i-na-swiecie/184/