Odkurzacz z filtrem wodnym – czy warto go kupić?

Odkurzacz z filtrem wodnym – czy warto go kupić?

Szukasz odkurzacza odpowiedniego do swojego domu? Ostatnio spora popularnością cieszą się modele z filtrem wodnym. Zobacz, co warto o nich wiedzieć i co możesz zyskać, decydując się na zakup odkurzacza wodnego!

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacz wodny, jak sama nazwa wskazuje, posiada zintegrowany zbiornik na wodę. Podczas zasysania zabrudzeń, podłoga jest lekko zwilżana – w ten sposób kurz i inne lotne cząsteczki zostają nieco obciążone, dzięki czemu opadają na ziemię. Sprawia to, że możesz je łatwo usunąć bez obawy o to, że wir powietrze uniesie je w powietrze. Następnie zabrudzenia trafiają do zbiornika z wodą, gdzie zostają odseparowane poprzez filtr. Na zewnątrz odkurzacz wydostaje się zatem oczyszczone powietrze, a obciążony wodą kurz pozostaje w środku.

Dzięki takiej konstrukcji odkurzacze wodne mogą być stosowane do wielu prac, których normalne odkurzacze zdecydowanie nie mogłyby wykonać. Należy do nich chociażby możliwość zebrania z podłogi rozlanej wody czy soku, jak również sprzątnięcie mokrej, zabłoconej posadzki. Funkcja ta przyda się z pewnością w domu, w którym mieszkają dzieci. Umożliwi Ci szybkie sprzątnięcie z podłogi takich plam, o które przecież nietrudno podczas spożywania posiłków przez maluchy.

odkurzacz z filtrem wodnym

Dlaczego warto kupić odkurzacz z filtrem wodnym?

Wśród zalet korzystania z odkurzacza wodnego warto wymienić w szczególności takie, jak:

– brak konieczności stosowania worków – korzystanie z odkurzacza jest zatem bardziej komfortowe;
– filtr wodny zatrzymuje dokładnie wszystkie zabrudzenia – w przeciwieństwie do tradycyjnego modelu, kurz nie ma szansy na to, by unosić się w powietrzu. Dzięki temu są polecane dla alergików;
– można nimi prać dywany czy wykładziny – nie trzeba więc robić tego ręcznie czy też oddawać do specjalnych punktów;
– zastosowanie wody sprawia, że odkurzacz działa jednocześnie jak nawilżacz powietrza;
– można ich używać zarówno na mokro, jak i na sucho – są zatem uniwersalne;
– łatwe usuwanie zabrudzeń z urządzenia – zamiast opróżniać lub wymieniać worek, wystarczy jedynie wylać brudną wodę.

Odkurzacz wodny – wady

Niezaprzeczalną wadą odkurzaczy z filtrem wodnym jest ich cena, która przewyższa koszt zakupu standardowego modelu. Najtańsze z nich mogą kosztować kilkaset złotych. Modele wyposażone w funkcję prania dywanów są droższe – ich cena zazwyczaj znacznie przekracza tysiąc złotych. Co więcej, urządzenia te zazwyczaj większe i cięższe, co nieco obniża komfort ich użytkowania – a w szczególności znoszenie ich po schodach. Może to również sprawić pewną trudność w znalezieniu miejsca do jego przechowywania, co z pewnością powinni uwzględnić właściciele małych mieszkań.

W przypadku tego rodzaju odkurzaczy trzeba również pamiętać o tym, by po każdym użyciu opróżnić zbiornik na wodę, wyczyścić, a następnie dokładnie osuszyć. Jeśli o tym zapomnisz, bardzo szybko stanie się on siedliskiem bakterii i wirusów, które następnie będą rozprzestrzeniać się po całym domu podczas odkurzania.