Jakie zabawki dla niemowlaka? [10 propozycji!]

Jakie zabawki dla niemowlaka? [10 propozycji!]

W sklepach można znaleźć mnóstwo propozycji zabawek dla najmłodszych. W rzeczywistości ich wybór wcale nie jest taki prosty. Co kupić, by sprawić dziecku radość i wspierać rozwój dziecka? Oto nasze niezastąpione propozycje!

zabawki dla niemowlaka

Zanim wyruszymy na poszukiwania zabawek dla niemowlaka, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad. Zabawka nie powinna za bardzo pobudzać dziecka. Nie polecamy więc rzeczy, które wydają bardzo głośne dźwięki czy mają dużo światełek. Wskazana jest też niezbyt duża ilość kolorów, by nie męczyć wzroku. Wszystkie przedmioty, które nasze pociechy biorą do ręki, muszą być też bezpieczne. Trzeba więc zwracać uwagę na ewentualne ostre kanty, którymi można się zranić, czy małe elementy, które dziecko może połknąć. Istotna jest też jakość wykonania, zwłaszcza pochodzenie farb, które mogą wywołać alergie. Z reguły producenci oznaczają zabawki symbolami: 3m+, 6 m+, 12m+, które informują,  że zabawki są odpowiednie dla dzieci powyżej 3, 6 lub 12 miesiąca. To spore ułatwienie. Pora więc na konkretne pomysły.

Jaka zabawka dla niemowlaka w wieku 3 miesięcy?

Trzeci miesiąc to okres szybkich zmian w rozwoju dziecka. Maluch zaczyna próby samodzielnego chwytania w rączkę różnych przedmiotów i przekładania ich z jednej dłoni w drugą. By wspomóc naukę tego procesu przydadzą się miękkie piłeczki ze skóry lub materiału. czy też lekka grzechotka, która wydaje różne absorbujące uwagę dźwięki. Do bardzo przydatnych akcesoriów należy też miękka mata. Z jej pomocą maluch może ćwiczyć mięśnie, czy to leżąc na brzuszku, czy to próbując bezpiecznie obracać się z plecków na brzuszek. Taką matę można wykorzystywać przez kilka kolejnych miesięcy. Maty edukacyjne mają wiele zabawek, które wydają różne dźwięki. Dziecko najpierw leży i je obserwuje, a gdy już pewnie siedzi, chętnie się z nimi bawi.

Kolejna przydatna zabawka dla niemowlaka to karuzelka do łóżeczka lub samochodu.

Najmniejsze pociechy będą wpatrywać się w obracające się w rytm łagodnej muzyki zabawki, a starszaki będą chciały je już chwycić w rączki. Warto zainwestować w taki model, który ma zdejmowane dodatkowe akcesoria, tak by dziecko mogło się nimi bawić osobno – radzi ekspert sklepu Linkbaby.pl.

Jaka zabawka dla niemowląt od 6 miesięcy?

W tym wieku maluchy próbują już siadać i chętnie interesują się otaczającym światem. Lubią słuchać głosu mamy czy taty, którzy opowiadają o wszystkim, co robią i co nas otacza. Półroczne maluchy na pewno zafascynują miękkie książeczki z pluszu, które kryją w sobie dodatkowe elementy z różnych szorstkich, kolorowych, wełnianych albo szeleszczących faktur. Książeczki z materiału posiadają też często lusterko, którym można bawić się w „a kuku”, gryzak czy piszczałki, które są dla dziecka dodatkową atrakcją.

Niezastąpioną zabawką w tym wieku staje się też pierwsza przytulanka. Przyda się do usypiania, w poczekalni u lekarza, podczas podróży w samochodzie. Mięciutki miś czy inny zwierzaczek pocieszą też w chorobie i podczas nieobecności mamy – mówi ekspert sklepu Linkbaby.pl.

Zabawki dla starszych niemowlaków

Kiedy dziecko próbuje stawać na nóżki i przymierza się do chodzenia – czas na pchacze. Takie jeździki pomagają w zachowaniu prawidłowej postawy, uczą dziecko stawania na całych stopach. Często posiadają dodatkowe funkcje np.: zabawkowy telefon, klakson, liczydło, czy małe pianino.

Polecamy też różnego rodzaju kolorowe sortery. Maluchy chętnie wkładają klocki do pudełka i ćwiczą przy tym odkrywanie oraz dopasowywanie kształtów.

Starszym niemowlakom można też sprezentować książki w twardych okładkach, plastikowe lub kartonowe klocki do budowania wieży.

Niemowlaki nie potrzebują dużo zabawek. Dużo ważniejszy jest dla nich czas spędzony z dorosłymi na zabawie. Szukając zabawek dla niemowlaka pamiętajmy, że nic nie zastąpi uwagi poświęconej maluchowi. Za to wspólna zabawa wspiera rozwój dziecka i buduje więź, która na pewno zaprocentuje w przyszłości.
ruchu

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][zdjęcie główne] autor: cicisbeo, stock.adobe.com
[zdjęcie 1] autor: famveldman, stock.adobe.com
*artykuł sponsorowany

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]