Jak prawidłowo przewozić dziecko?

Jak prawidłowo przewozić dziecko?

W obecnych czasach przewożenie dziecka w samochodzie jest niezwykle istotną sprawą, bowiem coraz więcej rodzin decyduje się na podróżowanie z dziećmi, nawet tymi zupełnie małymi.

Bardzo ważny dlatego jest sposób w jaki maluch powinien być wożony, by mieć pewność, że jego bezpieczeństwo nie jest w żadnym wypadku naruszone. Obecnie każdy rodzic posiada w swoich akcesoriach foteliki samochodowe. Jednak bardzo istotną kwestia jest fakt, że należy z nich korzystać w każdej sytuacji nawet jadąc taksówka parę przecznic.

Ruch na drodze jest bardzo dużym zagrożeniem i nagłe hamowanie czy inny gwałtowny manewr mogą doprowadzić nawet do tragedii. Co, więcej, polskie prawo wymaga, by dziecko do 150 cm znajdowało się w fotelikach samochodowych, Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór fotelików samochodowych, odpowiednich dla danego dziecka i być świadomym tego, jak prawidłowo i bezpiecznie należy przewozić maluchy.

przewożenie dziecka

Wiek dziecka a właściwie dopasowany fotelik

Na rynku występuje kilka kategorii, zgodnie z którymi należy zakupić fotelik do jazdy dla dziecka opartych na wieku dziecka. Pierwszą z nich są dzieci do 13 kg, czyli te najmłodsze od pierwszych tygodni życia. Następną kategorię stanowią foteliki samochodowe pomiędzy 9 a 18 kg, a ostatnią starsze dzieci od trzech- czterech lat. Wybór właściwego fotelika w oparciu o wagę dziecka jest niezwykle ważny, bowiem dany fotelik może zapewnić bezpieczeństwo maluchowi tylko o odpowiedniej wadze czy wielkości.

Na rynku występują także foteliki, które rosną wraz z dzieckiem, które są także dobrym rozwiązaniem, bowiem wystarczają na dłuższy czas, gwarantując jednocześnie maksymalne bezpieczeństwo. Co więcej, są dobrym rozwiązaniem także pod względem ekonomicznym, bowiem dobrej jakości i firmy, mogą być wykorzystywane przez wiele lat.

Dopasowanie fotelika do samochodu

Przy kwestiach bezpiecznego przewożenia dziecka w samochodzie należy jeszcze zwrócić uwagę na to, czy dany fotelik pasuje do profilu kanapy auta. Ważne jest w związku z tym przed zakupem na przykład fotelika samochodowego pomiędzy 9 a 18 kg po prostu przymierzenie danego fotelika do samochodu. Sprawdzenie czy się nie chwieje, czy pasy bezpieczeństwa ściśle go trzymają. Tylko wówczas można być pewnym, że dziecko będzie miało zagwarantowane bezpieczeństwo.

Ważną kwestia jest także prawidłowe zapinanie dziecka w foteliku. Trzeba zwrócić uwagę, aby pasy z fotelika mocno trzymały dziecko, zwłaszcza w zimie, kiedy dzieci są grubo ubierane. Co więcej, warto także pomyśleć o ułożeniu dziecka na przykład w foteliku samochodowym 9-18 kg tyłem do jazdy, bowiem taka pozycja jako jedyna daje największe gwarancje bezpieczeństwa, a po rozmaitych symulacjach i testach stwierdzono, że dziecko podczas wypadku, które jechało tyłem do jazdy ma chronioną głowę oraz kręgosłup.

Idealne miejsce do umiejscowienie fotelika

Umiejscowienie fotelika w samochodzie jest także ważna kwestią. Bardzo często zdarza się, że matki decydują się umieścić na przykład fotelik samochodowy 9-18 kg na przednim siedzeniu, zwłaszcza kiedy same jadą gdzieś z dzieckiem. Dzięki temu mają cały czas kontakt wzrokowy z maluchem, mogą go uspokajać czy zabawić. Prawo polskie dopuszcza taka możliwość tylko pod warunkiem wyłączenia przedniej poduszki powietrznej, bowiem w razie jakiegokolwiek zderzenia dziecko mogłoby się udusić, gdyby poduszka powietrzna wystrzeliła.

Najbezpieczniejszym dla dziecka miejscem, w którym powinien znajdować się fotelik w samochodzie jest środek tylnej kanapy, jeżeli posiada trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. To właśnie w tym miejscu najlepiej umieścić fotelik, aby prawidłowo i bezpiecznie dotrzeć z dzieckiem na miejsce. Jeżeli jednak fotelik nie pasuje na środek tylnej kanapy, najlepiej go umieścić bezpośrednio za pasażerem. Fotelik za kierowca umieścić można z dzieckiem tylko w ostateczności i tylko wtedy, gdy nie jedzie się w daleką podróż, ponieważ jak wykazały statystki, nie jest to jak powszechnie się uważa najbezpieczniejsze miejsce do podróżowania.