Pielęgnacja zębów u dzieci – jak dbać o higienę jamy ustnej?

Pielęgnacja zębów u dzieci – jak dbać o higienę jamy ustnej?

Pielęgnacja zębów u dzieci to bardzo ważna sprawa i powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Jak dbać o higienę jamy ustnej najmłodszych dzieci, a jak u tych starszych?

Każdy z nas chce dbać o zdrowie swoich maluchów. Warto od początku życia przyzwyczajać je także do dbania o higienę jamy ustnej, aby uniknąć w późniejszym etapie życia próchnicy zębów. Resztki pokarmowe oraz bakterie są główną jej przyczyną, dlatego tak ważne jest by pamiętać o codziennym oczyszczaniu zębów.

Niemowlęta

Pielęgnacja zębów u dzieci powinna rozpocząć się jeszcze zanim wybiją się pierwsze ząbki. Tuż po urodzeniu możemy zadbać o higienę jamy ustnej niemowląt przemywając i masując dziąsła jałowymi gazikami lub specjalnymi produktami np. Brush-Baby Dental Wipes. Stosowaliśmy te gaziki dla dzieci nakładane na palec właśnie w pierwszych miesiącach życia Natalki. Jest to także świetny wstęp do późniejszych zabiegów, ponieważ dziecko przyzwyczaja się do konieczności otwarcia buzi.

Małe dzieci

Dzieci, u których pojawiają się już pierwsze ząbki (ok. 4 miesięcy-1 roku życia) możemy zacząć stosować odpowiednie gryzaki lub gryzako-szczoteczki. Są one dostosowane do wrażliwych dziąseł i odpowiednio wyprofilowane aby ułatwić oczyszczanie malutkich ząbków. Przy wyborze szczoteczki powinniśmy zwrócić uwagę na to, by włosie było miękkie i delikatne. Pierwsza szczoteczka Natalki to szczoteczka soniczna dla dzieci w wieku 0-3 lata BabySonic firmy Brush-Baby. Jest podświetlana dzięki czemu lepiej widzę wnętrze jamy ustnej podczas szczotkowania zębów córeczce. Pozwalam jej także na samodzielne próby używania szczoteczki. Przygląda się jak robi to starszy brat i stara się go naśladować. U nas wieczorna pora na mycie ząbków to czas kąpieli w wannie. Natka sama upomina się o podanie szczoteczki pokazując na półkę gdzie stoją. Poza szczoteczką należy wybrać odpowiednią dla takich maluchów pastę do zębów. Zawartość fluoru w okresie do 3 lat nie powinna przekraczać 1000 ppm. Dodatkowo należy unikać past z zawartością parabenów i SLS – zarówno u takich maluchów jak i starszych dzieci!

jak dbać o zęby u małych dzieci

higiena jamy ustnej u niemowląt

Przedszkolaki

Pielęgnacja zębów u dzieci w wieku 3-6 lat nadal powinna odbywać się pod kontrolą i z pomocą rodziców. Dzieci w tym wieku nie są w stanie samodzielnie dokładnie wyczyścić swoich ząbków. A w tym okresie często próchnica daje już o sobie znać i konieczna jest wizyta u stomatologa. Warto zadbać o to, by wizyta adaptacyjna odbyła się jeszcze zanim zauważymy dziury w zębach, czy pojawi ból zęba. Wówczas dziecko bez obawy odwiedzi dentystę i bez większego strachu zapozna się z gabinetem. Krzyś do czyszczenia ząbków używa szczoteczki sonicznej KidzSonic, która wibruje i sygnalizuje kiedy należy myć kolejną część jamy ustnej, dodatkowo świeci w różnych kolorach co jest dla niego bardzo atrakcyjne. Pasta dla dzieci w wieku 3-6 lat powinna mieć powyżej 1000ppm fluoru. Natomiast u dzieci powyżej 6. roku życia 1450 ppm fluoru.

jak zachęcić dziecko do mycia zębów

pielęgnacja zębów u dzieci

Więcej informacji oraz materiałów edukacyjnych dotyczących higieny jamy ustnej znajdziecie na stronie Jak Zachęcić. Znajduję się tam także lista gabinetów dentystycznych przyjaznych dzieciom oraz sporo pomysłów i porad jak zachęcić dziecko do mycia zębów.