Karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym? Sprawdź czy właściwie to robisz

Karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym? Sprawdź czy właściwie to robisz

Eksperci od żywienia niemowląt nie mają żadnych wątpliwości – mleko matki jest dla dziecka najzdrowsze i najlepsze.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią nie jest możliwe, np. mama ma zbyt mało pokarmu albo maluch cierpi z powodu nietolerancji laktozy. W takich przypadkach konieczne jest sięgnięcie po mleko modyfikowane. Jak karmić butelką?

karmienie butelką

Przede wszystkim wybierz odpowiednią mieszankę

Mleko w proszku dla dzieci oferuje wiele firm. Jest to nic innego jak mleko krowie zmienione w taki sposób, aby pod względem składu w jak najwyższym stopniu przypominało pokarm naturalny. Producenci dokładają wszelkich starań, aby dostarczyć dzieciom wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki, dlatego nie musisz się martwić, że posiłki z przygotowanej przez Ciebie mieszkanki nie zaspokoją zapotrzebowania malucha na ważne substancje. Wybór mleka modyfikowanego skonsultuj z lekarzem pediatrą, który podpowie jakie rozwiązanie będzie dla maluszka najlepsze.

Jak często i ile powinno jeść niemowlę?

Jednym z pytań, jakie najczęściej stawiają sobie rodzice karmiący dziecko mlekiem modyfikowanym jest to, jak często podawać maluchowi mieszankę i jak duża powinna być jednorazowa porcja. W tym przypadku nie ma odstępstwa od zasad stosowanych przy karmieniu piersią – niemowlęta należy karmić na żądanie. Zasadniczo noworodki jedzą co ok. 2-3 godziny, a więc 7-8 razy na dobę, a wraz z upływem czasu przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami wydłużają się. Jeśli zaś chodzi o to, ile mieszanki należy przygotować, odpowiednie wskazówki znaleźć można na opakowaniu mleka w proszku dla dzieci. Twój maluch je częściej i nie chce wypijać całej zalecanej porcji? To zupełnie normalne i nie masz się czym niepokoić. Dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, mogą mieć różny apetyt, stąd też jedne niemowlęta jedzą częściej i mniejsze porcje, zaś inne – rzadziej, ale wypijają podczas posiłku więcej mleka.

Jak przygotować mieszankę?

Przygotowując mleko w proszku dla dzieci zawsze stosuj się ściśle do wskazówek podanych przez producenta na opakowaniu. Wsypanie większej ilości preparatu nie zapewni bardziej sycącego posiłku, za to może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych maluszka! Z kolei zmniejszenie porcji proszku w stosunku do ilości wody nie zapewni mu właściwej porcji składników odżywczych. Posiłek powinien być przygotowany z ciepłej wody. Jeśli podgrzewasz ją w mikrofalówce, dokładnie wymieszaj całość – często zdarza się, że w przy ściankach jest znacznie cieplejsza, co może prowadzić do poparzenia dziecka. Aby sprawdzić, czy temperatura mieszanki jest odpowiednia, wykorzystaj specjalny termometr albo wylej kilka kropel mleka na nadgarstek – jeśli będzie ciepłe, ale nie gorące, możesz podać je maluchowi. Nigdy nie rób mleka modyfikowanego na zapas – szybko namnażają się w nim bakterie, które bywają przyczyną kłopotów z brzuszkiem. Nie można też podawać dziecku mieszanki z poprzedniego karmienia. Z pewnością takie mleko zmieszało się ze śliną tworząc w ten sposób idealne środowisko do rozwoju bakterii groźnych dla jeszcze nie rozwiniętego w pełni układu pokarmowego malucha.

Jaka pozycja do karmienia?

Z całą pewnością nie należy podawać mleka dziecku, które leży płasko, ponieważ może się ono łatwo zakrztusić. Najlepiej wziąć je na ręce i ułożyć w pozycji podobnej jak do karmienia piersią – niemowlę może więc leżeć na poduszce albo na Twoim przedramieniu.

Jakie akcesoria do karmienia butelką będą przydatne?

Oprócz samej butelki oraz smoczka dostosowanego do wieku dziecka, możesz zdecydować się na akcesoria, które ułatwią utrzymanie ich w higienicznej czystości. Warto przy tym wspomnieć, że sterylizatory pozwalają usunąć bakterie i zarazki nie tylko z butelek i smoczków, ale również z zabawek, dlatego z pewnością się przydadzą również w przyszłości. Można też pomyśleć o kupnie podgrzewacza. Takie urządzenie pozwoli szybko podgrzać wodę do przygotowania mieszanki, a kiedy zaczniesz rozszerzać dietę malucha – również zupki warzywne.