Jak często chodzić do lekarza w ciąży? Zobacz, co mówi kalendarz ciąży

Jak często chodzić do lekarza w ciąży? Zobacz, co mówi kalendarz ciąży

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda kobieta w ciąży musi zostać objęta nieodpłatną opieką lekarską, aczkolwiek może zdecydować się na prywatne usługi medyczne.

Dbając o siebie i monitorując stan swojego zdrowia, troszczy się jednocześnie o prawidłowy rozwój płodu. Istotną rolę odgrywają regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym. Regularne, czyli z jaką częstotliwością?

kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży stanowi odzwierciedlenie wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Zgodnie z rekomendacjami, wizytę u lekarza ginekologa należy odbyć jeszcze na etapie planowania potomstwa. Dzięki temu można lepiej przygotować się do ciąży, nierzadko zapobiegając wielu powikłaniom. Kolejne wizyty – już w ciąży – najczęściej uzależnione są od jej przebiegu.

Ważnych 12 wizyt lekarskich

Zgodnie z tym co pokazuje kalendarz ciąży, kobieta powinna zgłosić się do lekarza ginekologa około 12 razy przez cały okres oczekiwania na dziecko. Warto jednak mieć świadomość, że liczba ta jest dość orientacyjna – o docelowej częstotliwości decyduje przede wszystkim lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki oraz stanu rozwijającego się płodu.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a rozwojowi dziecka nic nie zagraża, faktycznie można ograniczyć się do dwunastu wizyt. Jeśli natomiast występują pewne nieprawidłowości, np. kobieta odczuwa niepokojące dolegliwości, należy zwiększyć częstotliwość wizyt lekarskich.

Wizyty lekarskie w poszczególnych tygodniach ciąży

Chociaż nie da się wskazać konkretnych dat wizyt lekarskich, kalendarz ciąży wskazuje orientacyjne terminy. I tak:

 • I wizyta powinna odbyć się ok. 7 tygodnia ciąży
 • II wizyta ma miejsce ok. 10 tygodnia ciąży
 • na III wizytę należy zgłosić się ok. 14 tygodnia ciąży
 • IV wizyta powinna odbyć się między 17 a 21 tygodniem ciąży
 • V wizytę należy zaplanować na ok. 26 tydzień ciąży
 • VI wizyta powinna odbyć się ok. 29 tygodnia ciąży
 • na VII wizytę należy umówić się pod koniec 30 tygodnia ciąży
 • VIII wizyta powinna odbyć się ok. 34 tygodnia ciąży
 • IX wizytę warto zaplanować na 35 tydzień ciąży
 • X wizyta powinna odbyć się ok. 37 tygodnia ciąży
 • XI wizyta powinna zostać zaplanowana na ok. 38 tydzień ciąży
 • XII wizytę należy zaplanować na 40 tydzień ciąży.

Z uwagi na to, że poród może odbyć się wcześniej niż 40 tydzień ciąży, całościowa liczba wizyt może ulec zmniejszeniu. I odwrotnie – jeżeli poród nie rozpocznie się w 40 tygodniu ciąży, lekarz może zadecydować o zgłoszeniu się w kolejnych tygodniach.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Chociaż wizyta u ginekologa ma zawsze indywidualny przebieg, lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia standardowych badań ginekologicznych.

Ponadto co najmniej trzy razy w okresie ciąży zachodzi konieczność wykonania USG. Pierwsze badanie przeprowadza się zwykle między 6 a 12 tygodniem ciąży. Kolejne zlecane jest między 16 a 20 tygodniem. Trzecie badanie USG zaleca się przeprowadzić ok. 30-34 tygodnia ciąży, zaś ostatnie – ok. 38 tygodnia ciąży.