Muzeum dla dzieci nie musi być nudne! Karpacz

Muzeum dla dzieci nie musi być nudne! Karpacz

Muzeum dla dzieci nie musi być nudne! Dziś ich właściciele wychodzą na przeciw wymaganiom małych odkrywców i chcą im sprostać.

muzeum dla dzieci

Muzeum dla dzieci, które z pewnością je zainteresuję powinno być jak najbardziej interaktywne. Do dziś pamiętam nudne wyjazdy na szkolne wycieczki i muzea, które dla nas uczniów były wówczas jak kara. W dzisiejszych czasach wiele się zmieniło. Dzięki postępowi techniki sporo muzeów unowocześniło formy zwiedzania i wprowadziło specjalne atrakcje dla dzieci. Nawet bliski mi położeniem Zamek w Kórniku ma podobno ciekawą wersję zwiedzania z słuchawkami dla dzieci. Poprzez opowieści i legendy puszczane w słuchawkach bardziej zainteresuję się ono historią zamku i jego zabytkami, będzie mu łatwiej przyswoić taką wiedzę. Sama do tej pory nie lubię zwiedzania z przewodnikami i często nudno wygłaszanych faktów o danych zbiorach w muzeach.

W Polsce jest też wiele muzeów przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach i ze zbiorami, które zdecydowanie wpisują się w ich zainteresowania. Muzea bajek, zabawek, klocków czy gier, jeśli tylko są dobrze przygotowane staną się świetną atrakcją, do której dzieci i rodzice będą chcieli wracać, a także polecać ją innym. Najważniejsze, by nie były to tylko gablotki do oglądania. Zwłaszcza Maluchy lubią poznawać świat dotykając i obserwując jak coś się zmienia. Takie są właśnie Muzeum Klocków Lego oraz Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu.

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków odwiedziliśmy już po raz trzeci, a za każdym razem spotykamy się z czymś nowym. Wcześniej pisałam o nim na blogu tutaj:

Muzeum Klocków Lego w Karpaczu (2015)
Wystawa czy Muzeum Klocków Lego? (2016)
Karpacz z dzieckiem – co warto zobaczyć? (2016)

W tym roku również pojawiło się sporo nowych ekspozycji. Krzysiu podekscytowany chyba bardziej niż w poprzednich latach. Pewnie dlatego, że teraz już sam wszedł w świat budowania z klocków Lego i jest nimi zafascynowany. Zanim na spokojnie zrobiłam zdjęcia zdążył po kilka razy obejść pomieszczenia na parterze, co rusz wracając do tych gablotek, które najbardziej mu się spodobały. Nadal w muzeum znajduję się kącik do zabawy, w którym dzieci mogą zbudować swoje konstrukcje z klocków. Oprócz znanych już nam modeli i budowli z klocków, które pochodzą jeszcze z czasów dzieciństwa właściciela muzeum, pojawiają się także nowe. Możemy więc zobaczyć także zestawy z aktualnych kolekcji.

Wszystko jest idealnie dopracowane z najdrobniejszymi szczegółami. Większość ekspozycji przedstawiona w formie opowieści, tak, że dziecko oglądając je może sobie dopowiedzieć swoją historię. I co najważniejsze – wystawa jest interaktywna! Przy gablotkach znajdują się przyciski, dzięki którym można wprawić w ruch wiele elementów. To cudowne miejsce, które tworzą ludzie z pasją i zaangażowaniem w to co robią. Od zeszłego roku ceny poszły ciut w górę, ale można wykupić bilety łączone do obu muzeów i wówczas wychodzi taniej. Warto! Naprawdę warto odwiedzić to muzeum, ja z pewnością znów się tam wybiorę.

kącik zabaw dla dzieci

wystawa lego

wystawa klocków lego

wystawa klocków lego karpacz

muzeum klocków lego

muzeum lego

muzeum klocków Karpacz

klocki lego wystawa

karpacz klocki lego

karpacz wystawa lego

karpacz lego klocki

lego karpacz

muzeum klocków lego

klocki lego w karpaczu

klocki lego

A teraz kolejny hit! W zeszłym roku stwierdziliśmy, że Krzyś jest na to za mały, ale już żałuję. Mogłam wtedy wejść sama choć na chwilę… no dobra, nie oszukujmy się… utknęłabym tam pewnie na dłużej 😉 Tak, Muzeum Konsol Gier Video, to miejsce, które bardzo spodoba się także rodzicom, zwłaszcza tatusiom. W tym miejscu można pograć w wiele kultowych gier video na starych konsolach. Wrócić do czasów dzieciństwa – bezcenne! Zdziwiona mina dziecka i pytanie „To Ty grałaś na telewizorze?!” – bezcenne. W dobie komputerów, tabletów i smartfonów dzieci nie wiedzą jak kiedyś wyglądała grafika i jakie gry były hitami.

Nie wszystko pamiętam, w końcu jestem rocznik ’90. Ale w coś tam się grało, a dzięki tacie miałam możliwość poznać też starsze konsole, które kiedyś odgrzebał z piwnicy. Miło było móc wrócić wspomnieniami do tych beztroskich chwil i podzielić się nimi z dzieckiem. To pierwsze takie muzeum w Polsce, a trzecie w Europie! Będąc w Karpaczu koniecznie trzeba zaplanować zwiedzanie tego miejsca i przeznaczyć na to sporo czasu.

muzeum konsol gier video

stare gry video

muzeum gier video

galaga atari

muzeum karpacz gry video

konsole do gier karpacz muzeum

gra contra

 

muzeum konsol gier video

konsole gier video w karpaczu

pierwsza polska konsola

A Wy jakie muzeum dla dzieci możecie polecić? Gdzie warto się wybrać z maluchami?