Bolesne ząbkowanie – 4 sposoby na złagodzenie bólu

Bolesne ząbkowanie – 4 sposoby na złagodzenie bólu

Bolesne ząbkowanie u dzieci spędza sen z powiek wielu rodzicom. Sprawdźcie sprawdzone 4 sposoby na złagodzenie bólu.

bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie to problem wielu dzieci i ich rodziców. Tak jak w przypadku dorosłych, tak i u dzieci ból jest różnego nasilenia. Część rodziców nawet nie odczuwa negatywnych skutków ząbkowania ich dzieci, a pozostali mają za sobą w związku z tym wiele nieprzespanych nocy. Każdy z nas chciałby ulżyć swoim pociechom w ich cierpieniu. Na szczęście znajdą się sposoby, które pomogą złagodzić ból lub całkowicie go wyeliminują – przynajmniej na jakiś czas. Dziś 4 sposoby na bolesne ząbkowanie.

1. Gryzaki

Metoda stara jak świat. Właściwie dzieci same dość szybko odkrywają, że gryzienie pomaga im złagodzić ból. Gumowe zabawki, rama łóżeczka – stają się elementami, o które próbują ocierać dziąsła. Na rynku dostępny jest ogromny wybór gryzaków lateksowych, gumowych, które można schłodzić w lodówce czy naturalnych drewnianych.

metoda na ząbkowanie

2. Masaż dziąseł

Z pomocą specjalnej szczoteczki lub nakładki na palec można wykonać masaż dziąseł. Nie każde dziecko go polubi, bywają dzieci, które dotyk w bolące czy swędzące miejsca drażni. Ale spora część maluchów pozwoli sobie na chwilę masażu. Należy robić to z wyczuciem, zaczynając delikatnie, żeby nie sprawić malcowi więcej bólu, tylko go złagodzić. Natalka bardzo lubi taki wieczorny relaks.

 

jak złagodzić ból ząbkowania

Sposoby na bolesne ząbkowanie

3. Spray Dentosept A MINI

Próbowaliśmy różnych żeli aż w końcu trafiliśmy na spray. Rozwiązanie bardziej nam odpowiada ze względu na aplikację oraz efekty. Dentosept A MINI działa bardzo szybko i ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Dodatkowo chroni przed próchnicą, wspomaga gojenie się uszkodzonych tkanek oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie jamy ustnej. Zdecydowanie przynosi ulgę dziecku, a jest bezpieczny. Sprawdzi się także podczas walki z aftami czy pleśniawkami. Aplikacja jest bardziej higieniczna niż w przypadku żeli do dziąseł. Natalka, gdy widzi buteleczkę ochoczo otwiera buzię i pozwala sobie zaaplikować odpowiednią dawkę, a sam zabieg trwa dosłownie kilka sekund.

dentosept mini na ząbkowanie

 

spray na ząbkowanie

4. Lek przeciwbólowy

W ostateczności sięgamy po lek przeciwbólowy. Staram się nie nadużywać tego środka. Jeśli jednak widzimy, że dziecko bardzo cierpi, a przy tym pojawia się także gorączka warto wspomóc się syropem. Niemowlęta mogą przyjmować leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. U nas najczęściej jest to syrop, ale można skorzystać także z czopków. Pamiętajmy o wyznaczonych dawkach i nie przekraczajmy ich, a także nie przyzwyczajajmy dziecka i siebie do tej metody walki z bólem związanym z ząbkowaniem. Sięgajmy po tego typu leki z rozsądkiem.

co na ząbkowanie?

Co sprawdza się w przypadku Waszych dzieci? Czy macie swoje sposoby na złagodzenie bólu podczas ząbkowania?