Bohaterowie współczesnych bajek – Trolle vs. Kucyki Pony

Bohaterowie współczesnych bajek – Trolle vs. Kucyki Pony

Bohaterowie współczesnych bajek zdecydowanie różnią się od tych sprzed kilkunastu i kilkudziesięciu lat. I nie chodzi tylko o możliwości grafiki…

bohaterowie współczesnych bajek

Bohaterowie współczesnych bajek różnią się od tych z czasów mojego dzieciństwa i wcześniejszych, ale cóż się dziwić… Mam wrażenie, że dziś też dzieci są inne. Żeby je czymś zainteresować trzeba się nie raz nieźle wysilić. Dla mojego 4,5 latka bajka o Bolku i Lolku czy Reksio, a nawet Gumisie „to nuuuda”. Współczesne postacie bajkowe są, więc bardziej kolorowe, żywiołowe, głośne, czasem zarozumiałe i pewne siebie. A scenariusze i historie, które im się przydarzają zapewniają dzieciom na przemian dawkę strachu, śmiechu i niepewności, a wielkorotnie także agresji. Nie wszystko to mi się podoba i nie każdą bajkę pozwalam oglądać Krzysiowi.

Trolle

Bajka o trollach miała swoją premierę w kinach w zeszłym roku. Roztańczone, rozśpiewane, pogodne, wesołe, pełne energii i radości stworzenia (prócz jednego z nich – Mruka) to całkowite przeciwieństwo Bergenów. Bergeni to ich odwieczni wrogowie, którzy wierzą, że zjedzenie trolla da im szczęście. Byłam razem z Krzysiem w kinie i ta historia bardzo mi się spodobała. Niby były w niej straszne momenty, ale w większości bajek pojawiają się dobrzy i źli bohaterowie, a dobro zawsze zwycięża. Cała opowieść jednak jest dla mnie dość ciekawa. Trolle bowiem są bardzo sympatyczne i pomocne i mimo strachu przed bergenami dzięki swojej wrażliwości i miłości chcą im pomóc. Pokazują swoim wrogom jak można być naprawdę szczęśliwym! Trolle spodobały się dzieciom, a ich historia nie kończy się tylko na pełnometrażowym filmie animowanym, ale przenosi się także na kartki wielu książek. Taką propozycją są m.in. Trollastyczny Przewodnik Trolle, a także Trolle 600 naklejek, w której znajdziemy także zadania i łamigłówki.

Tytuł: Trolle. Trollastyczny przewodnik

Wydawnictwo: Egmont

Cena: 18,74 zł

Liczba stron: 64

Oprawa: twarda

trollastyczny przewodnik trolle

trolle przewodnik książka

Tytuł: Trolle. 600 naklejek

Wydawnictwo: Egmont

Cena: 14,99 zł

ceneo.pl: ok. 12 zł KLIK

Liczba stron: 32

Oprawa: miękka

trolle książka z naklejkami

trolle książka z zagadkami

My Little Pony

Ładne, kolorowe, ale też charakterne kucyki. Uwielbiają je zwłaszcza dziewczynki, choć i mój syn zapragnął kiedyś obejrzeć tą bajkę. Emitowany w TVP ABC serial animowany o kucykach Pony spodobał się Krzysiowi. Mimo to nie ogląda go. Dlaczego? Uważam, że jest na to za mały. W bajce kucyki często kłócą się ze sobą, a ich wyzwiska i odzywki nie przypadły mi do gustu. Choć oczywiście zawsze na końcu dogadują się, przepraszają jeśli trzeba to jakoś nie wzbudziły mojej sympatii. Po prostu jedne bajki lubi się bardziej inne mniej. Mimo to spodziewam się, że wiele dziewczynek starszych czy młodszych chętnie sięgnie po tą pozycję, dlatego przestawiam Wam książki z serii My Little Pony.

Tytuł: My Little Pony. Krótkie opowieści na dobranoc

Wydawnictwo: Egmont

Cena: 26,24 zł

ceneo.pl: ok. 20 zł KLIK

Liczba stron: 192

Oprawa: miękka

my little pony opowieści na dobranoc

kucyki pony książka

 

Tytuł: My Little Pony. 600 naklejek

Wydawnictwo: Egmont

Cena: 14,99 zł

ceneo.pl: ok. 12 zł KLIK

Liczba stron: 32

Oprawa: miękka

my little pony naklejki

kucyki pony książka z naklejkami

Jacy bohaterowie współczesnych bajek Wam przypadli do gustu? A może macie też takich, których nie lubicie i nie pozwalacie oglądać takich bajek dzieciom?