Profesjonalne filmy i zdjęcia z wakacji bez drogiego sprzętu? Zobacz, jak szybko możesz przesłać je znajomym przy pomocy Sony Xperia XZ Premium

Profesjonalne filmy i zdjęcia z wakacji bez drogiego sprzętu? Zobacz, jak szybko możesz przesłać je znajomym przy pomocy Sony Xperia XZ Premium
Utrwalanie wakacyjnych wspomnień na setkach zdjęć jest modne od wielu lat, jednak obecnie nikt już nie oczekuje, że dla uzyskania najlepszej jakości fotografii będzie musiał wozić ze sobą nowoczesny aparat z zestawem obiektywów.

Potwierdzeniem, że nie jest on już potrzebny, może być najnowszy smartfon Sony Xperia XZ Premium.
 aparat

Aparat i jego nowe możliwości

Amatorzy fotografowania, którzy nie wyobrażają sobie jakiegokolwiek wyjścia ze znajomymi bez wykonania kilkudziesięciu fotek, zwrócą uwagę przede wszystkim na ten element wyposażenia. Imponująca jest nie tylko sama matryca 19 Mpx o przekątnej 1/2.3 cala, ale również wielkość jednego piksela, wyliczona na 1,22 mikrometra. Innym cennym rozwiązaniem jest zintegrowanie sensora matrycy z pamięcią DRAM co sprawia, że dane do bufora przekazywane są z prędkością 25 GB/s. To rewolucyjne i jedyne takie na rynku rozwiązanie, plasujące aparat w gronie najlepszych.

Efekt szybszej matrycy to natychmiastowe wykonywanie zdjęć, co przekłada się też na ich jakość. Zyskał na tym również tryb seryjny aparatu. Do kolejnych atutów można zaliczyć szybszy Auto Focus, a także wyjątkowo ciekawą funkcję Predictive Capture. Zapisuje cztery ujęcia obiektywu przed wciśnięciem migawki aparatu. Dzięki temu „przegapione” ujęcie łatwo odzyskać. Funkcja aktywowana jest ruchem przed obiektywem. Wśród rewolucyjnych i wyjątkowo wciągających nowości warto też wymienić funkcję super slow-motion, polegającą na maksymalnym spowolnieniu nagrywanego obrazu do prędkości 960 klatek na sekundę.

Sony Xperia XZ Premium pod kontrolą Androida 7.1.1.

Wykonywanie dobrych zdjęć w minimalnie krótkim czasie to okazja do dzielenia się wrażeniami ze znajomymi i przyjaciółmi. Można to robić na bieżąco dzięki wydajnemu systemowi operacyjnemu i całkiem sprawnemu procesorowi Snapdragon 835. Zaletą tego ostatniego jest znacznie oszczędniejsze zużycie energii w stosunku do poprzedników. Ta cecha stanowi efekt wykorzystania 10-nanometrowego procesu technologicznego w jego produkcji. Również nowy system łączności sprawia, że pobieranie danych jest możliwe z prędkością 1 GB/s. Smartfonem zarządza system Android 7.1.1. z nakładką Sony. Uzupełnieniem całości jest 4 GB RAM-u i 64 GB pamięci wbudowanej, a dla wymagających również opcja rozbudowania urządzenia o karty Micro SD.

Design jak z XXII wieku

Mówiąc o zaletach fotografowania i wysyłania zdjęć za pomocą Sony Xperia XZ Premium, nie można też pominąć jego wyglądu zewnętrznego. Design to kompozycja szkła i metalu, wypolerowanego niemalże do przejrzystości lustra. Metalowe są jedynie boczne ramki, podczas gdy oba panele wykonano ze szkła 2,5D Gorilla Glass 5. Oznacza to bardzo wysoką odporność na zarysowania. Z przodu model zachował szerokie ramki, tradycyjne dla smartfonów od Sony. Całość jest oczywiście wodoszczelna, zgodnie z normami IP67/68, dzięki czemu doskonale przetrwa przypadkowe wpadnięcie do wody.

Ekran w rozdzielczości… 4K!

Rozdzielczość ekranu modelu Sony Xperia XZ Premium to największa innowacja, która może budzić także wątpliwości. Urządzenie uważane jest za energooszczędne, dlatego może dziwić sprzeczność, jaką budzi kontrast z energożernością ekranu o takiej rozdzielczości. W rzeczywistości, w standardzie model posługuje się standardem Full HD, a 4K włącza się jedynie w niektórych sytuacjach, jak np. przeglądanie zdjęć. Pozostaje jednak faktem, że jest to pierwszy i jak na razie jedyny model, w których zastosowaną tę technologię.