4 gry planszowe dla najmłodszych

4 gry planszowe dla najmłodszych

Gry planszowe dla najmłodszych to takie z prostymi zasadami i znikomą szansą na przegranie – maluchy tego nie lubią.

gry planszowe dla najmłodszych

Gry planszowe dla najmłodszych muszą mieć proste i zrozumiałe zasady. Najlepiej, gdy jest to rozgrywka grupowa, która daje spore szansę na zwycięstwo. Maluchy nie lubią przegrywać, choć oczywiście trzeba je do tego przyzwyczajać. Początki z planszówkami mają jednak pokazać pozytywy wspólnych rozgrywek, a nie frustrować dziecko, które złości się, że coś mu nie wychodzi. Zapraszam na przegląd planszówek idealnych dla maluchów.

1. Tomcio i wiosenne porządki

Gra z serii „zagraj ze mną” przeznaczona dla dzieci 3 letnich, choć i młodsze dadzą radę. Starszaki natomiast szybko się nią znudzą, więc dla 4-5 latków to średni pomysł. Bardzo proste zasady – rzucamy kostką, w zależności jaki kolor wypadnie, na taki kładziemy figurkę Tomcia i staramy się odszukać na środku planszy jeden pasujący do danego pomieszczenia element. Komu uda się dołożyć ostatni z 3 puzzli do danego pomieszczenia zdobywa drewniany krążek. Wygrywa osoba, która ma ich więcej.

Nazwa: Tomcio i wiosenne porządki

Producent: Egmont

Cena: 67,43 zł

ceneo.pl: ok. 60 zł KLIK

Wiek graczy: 3+

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: ok. 10-20 min.

tomcio i wiosenne porządki

gra planszowa dla najmłodszych

gra planszowa Tomcio i wiosenne porządki

2. Wyprawa do babci

Bardzo ciekawa i kreatywna gra zespołowa czy rodzinna. Dwa warianty rozgrywki – łatwiejszy i trudniejszy, dzięki dwustronnym planszom. Zadanie to dotarcie do domku babci z prezentem. Musimy pokonać drogę, na której spotykają nas różne niebezpieczeństwa. Do dyspozycji mamy kilka narzędzi. Przed każdą rozgrywką należy z dwunastu dwustronnych kafelków wybrać wspólnie tylko sześć, których będziemy mogli użyć podczas gry. Pozostałe przedmioty będą pulą dostępną do zdobycia w czasie wyprawy. Użyć ich możemy nie tylko w sposób oczywisty. Wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni. Latarka może służyć nie tylko do oświetlenia ciemnej jaskini, ale może np. przestraszyć czy oślepić chwilowo niedźwiedzia napotkanego na drodze. Dzieci mają baaardzo ciekawe pomysły. Jeśli trafimy na przeszkodę, a w puli dostępnych przedmiotów nie ma żadnego, który możemy wykorzystać w celu ominięcia jej, wówczas spadamy o poziom niżej. Kończąc ruch na polach z koniczynką możemy dobrać jeden przedmiot z puli dostępnych lub z tych z planszy, które zostały już wcześniej użyte. Należy pamiętać, że aby zwyciężyć musimy także dla babci zachować jakiś prezent. Bardzo lubię w nią grać z Krzysiem, ponieważ wielokrotnie zaskakuje mnie swoimi pomysłami i za każdym razem rozgrywka przebiega i kończy się inaczej.

Nazwa: Wyprawa do babci

Producent: Egmont

Cena: 44,93 zł

ceneo.pl: ok. 43 zł KLIK

Wiek graczy: 3+

Liczba graczy: 1-8

Czas gry: ok. 20 min.

wyprawa do babci

wyprawa do babci gra planszowa

gra planszowa wyprawa do babci

gra dla najmłodszych

kreatywna planszówka

kreatywna gra planszowa

3. Kotek Psotek

Kolejna fantastyczna pozycja z serii kooperacyjnej Rodzinka wygrywa. Musimy pomóc wiewiórce, myszce i ptaszkowi dotrzeć do ich domków zanim złapie je kot. Na środku planszy znajduję się drzewo, na którym jest gniazdo dla ptaka, gałąź dla wiewiórki i pod drzewem norka dla myszki. Dwie kostki, których używamy podczas gry mają zamiast oczek kolory – zielone i czarne. Kulamy jednocześnie dwiema kostkami. Kiedy wypada czarny kolor przemieszczamy kotka o jedno lub dwa pola – w zależności na ilu kostkach wypada ten kolor, to samo z zielonym. Jeśli jedna kostka wskaże zielony, a druga czarny to jeden ruch wykonujemy kotkiem, a drugi jednym ze zwierzątek. Na planszy znajdują się także skróty, z których mogą korzystać wiewiórka, mysz lub ptak. Kot natomiast może skorzystać z wszystkich tych skrótów. Jeśli zbliża się już zbyty blisko i może złapać, któreś z naszych zwierzątek możemy użyć jeden z czterech dostępnych przysmaków, które ściągną go z powrotem na pole startowe, a nam dadzą przewagę.

Nazwa: Kotek Psotek

Producent: Egmont

Cena: 44,93 zł

ceneo.pl: ok. 36 zł KLIK

Wiek graczy: 3+

Liczba graczy: 1-8

Czas gry: ok. 20 min.

kotek psotek

gra planszowa kotek psotek

 

gra planszowa ze zwierzętami

gra planszowa z kotem

planszówka dla najmłodszych

4. Na ratunek!

Ta gra według producenta przeznaczona jest dla dzieci powyżej 5 lat. Ja jednak myślę, że spokojnie poradzą sobie z nią także mniejsze dzieci. Oczywiście z naszą mała pomocą. Najprościej mówiąc to takie memory, tyle, że z dodatkowymi opcjami. Bo oprócz zapamiętywania, gdzie znajdują się dane obrazki z różnymi wypadkami i niebezpiecznymi sytuacjami, musimy je także dopasować do pojazdów ratunkowych. Każdy z graczy ma cztery pojazdy – pogotowie, straż pożarną, policję i pomoc drogową. Jest więc sporo rzeczy do zapamiętania, bo auta te leżą przed każdym graczem odwrócone obrazkiem w dół. Kiedy uda się trafić na pasujące elementy zabieramy obrazek z wydarzeniem i odkładamy przed sobą. Wygrywa osoba, której uda się wysłać odpowiedni pojazd ratunkowy do największej liczby zdarzeń. Na kilku kartonikach jest jednak fałszywy alarm. Jeśli trafimy na pięć takich alarmów przegrywamy. Są też znaki zakazu, które każdy uczestnik na początku otrzymuje losowo i może go użyć, wówczas pozostali gracze nie mogą wyjechać konkretnym pojazdem. Oczywiście w grze z maluchami te dodatkowe opcje – fałszywe alarmy czy zakazy możemy odrzucić. Świetna gra trenująca pamięć i koncentrację.

Nazwa: Na ratunek!

Producent: Egmont

Cena: 14,93 zł

ceneo.pl: ok. 17 zł KLIK

Wiek graczy: 5+

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: ok. 20 min.

na ratunek

gra planszowa na ratunek

gra planszowa jak memory

edukacyjna gra planszowa

gra planszowa o niebezpieczeństwach

Warto maluchy 2-3 letnie wprowadzić w świat planszówek. Gry planszowe dla najmłodszych mają wiele aspektów edukacyjnych, dając dziecku oprócz rozrywki także możliwość rozwoju. W dzisiejszych czasach komputerów, tabletów i smartfonów to od nas zależy czy nasze dzieci będą chętniej sięgały po rozrywkę tego typu czy chętniej spędzą czas w towarzystwie kolegów i koleżanek grając w gry planszowe.

A Wy znacie te propozycje? Która z gier podoba Wam się najbardziej? Jakie inne gry planszowe dla najmłodszych możecie polecić?