4 pomysły na zabawę ryżem – świetna zabawa dla dzieci

4 pomysły na zabawę ryżem – świetna zabawa dla dzieci

Pomysły na zabawę ryżem, które dziś prezentuje zajmą dziecko na długie godziny. Co można robić z ryżem?

 

Dziś przedstawiam 4 pomysły na zabawę ryżem. Zacznijmy jednak od tego jak uzyskać kolorowy ryż. Aby go zabarwić nie potrzeba specjalnych barwników, choć oczywiście można wykorzystać spożywcze lub barwniki do jajek wielkanocnych. Można także użyć bibuły, którą wystarczy namoczyć by puściła kolor. Ryż zostawiamy zamoczony w wodzie aż przyjmie odpowiednio intensywny kolor, a następnie suszymy. Tak przygotowany ryż idealnie nadaje się do zabawy i jest bardzo atrakcyjny dla dzieci.

1. Zabawy sensoryczne

Przesypywanie, mieszanie, zabawa rączkami i narzędziami typu łyżeczki, miseczki, kubeczki czy lejki. To z pewnością zainteresuje maluchy. Można także rozsypać ryż na powierzchni (w naszym przypadku na folii) i palcem rysować w nim tworząc różne kształty, litery, cyfry czy obrazki.

sensoryka zabawa z ryżem

zabawa ryżem

pomysły na zabawę dla dzieci

ryż barwiony do zabawy

zabawy sensoryczne z ryżem

2. Kolorowanie ryżem

Wydrukowane wcześniej kolorowanki wystarczy posmarować klejem i obsypać kolorowym ryżem. Powstaną piękne i wyjątkowe prace plastyczne. My mieliśmy zmieszane kolory po wcześniejszej zabawie sensorycznej, ale można pobawić się w ten sposób zanim dziecko wymiesza kolory.

kolorowy ryż jak zrobić?

kolorowy ryż jak się bawić?

kolorowanie ryżem

3. Ozdabianie, wyklejanie ryżem

Sezon Wielkanocny, więc u nas jajka. W tym przypadku styropianowe, które smarujemy klejem i obtaczamy w kolorowym ryżu. Zimą można wykorzystać styropianowe bombki. Ale polecamy spróbować też wyklejać ryż na innych powierzchniach. Może stworzycie z dzieckiem fantastyczną drewnianą szkatułkę, którą ozdobicie ryżem, albo tekturowe pudełeczko?

dekorowanie jajek styropianowych

zabawa ryżem jajka wielkanocne

wielkanocne prace plastyczne

jajka styropianowe czym ozdobić?

 

4. Szukanie skarbów

W pudełku z ryżem ukrywamy jakieś małe zabawki np. takie z Kinder Niespodzianek. Dziecko musi je odnaleźć. Ze starszymi można pobawić się w rozpoznawanie i zgadywanie co akurat dotyka bez patrzenia, a jedynie za pomocą zmysłu dotyku.

 

I jak Wam się podobają pomysły na zabawę ryżem? Skorzystacie z nich? Koniecznie dajcie znać czy dzieci zadowolone. Możecie także pochwalić się efektami podsyłając zdjęcia na Facebooku 🙂