Świąteczne opowiadania dla dzieci

Świąteczne opowiadania dla dzieci

Świąteczne opowiadania dla dzieci to wpis z cyklu świątecznych książek dla dzieci. Tym razem 6 propozycji.

świąteczne opowiadania

Świąteczne opowiadania to książki, które umilą dzieciom czas w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia. Sześć propozycji, które dziś prezentuję to bajki i historyjki dla dzieci w różnym wieku. Bawią, śmieszą, uczą, a niektóre dostarczają dreszczyku emocji. Uwielbiam święta i ten ciepły klimat. Nastrojowe światełka, kolędy, świąteczne piosenki czy filmy w tym klimacie stają się praktycznie codziennością. Warto też codziennie czytać dzieciom, a skoro to specyficzny czas to wybierzcie do czytania coś wyjątkowego.

dsc_1977

wigilijna-noc-olafa

Noc Wigilijna Olafa to książka wydawnictwa EGMONT. Rozpoczyna ona listę na świąteczne opowiadania nie bez przyczyny. Jest to najbardziej lubiana przez Krzysia książka z tej świątecznej listy. Już sam fakt, że główny bohater to bałwanek z bajki Kraina Lodu, która jest znana i lubiana chyba przez wszystkie 4-5 latki sprawia, że jest ona faworytem. Całe opowiadanie jest pisane wierszem, który się rymuje, a na dodatek jest śmieszny! Olaf pierwszy raz spotyka Świętego Mikołaja i otrzymuję od niego wyjątkowy prezent… Książka pięknie wydana, w twardej oprawie ozdobionej brokatem prezentuję się ślicznie.

dsc_1983

kevin-sam-w-domu

Kevin sam w domu gości już w naszej biblioteczce od zeszłego roku. Książka była prezentem dla Krzysia właśnie na święta. Nie ma chyba dorosłej osoby, która nie zna historii Kevina. Film pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, kiedy to doczekać się nie mogłam, aż wreszcie rodzice pozwolą mi go obejrzeć. Co roku w TV pojawia się jego emisja, więc nowe pokolenia także znają już Kevina. Jednak nie ukrywajmy, że bywają w nim straszne momenty – przynajmniej z perspektywy dziecka, więc nie jest to idealny film na Wigilijny wieczór dla Maluchów. Jednak dzięki książce historia ożyła na nowo. W bardzo okrojonej wersji, ale przedstawiającej główny wątek i mającej szczęśliwe zakończenie. Idealna dla dzieci, świetnie zilustrowana.

dsc_1990

wierzcie-w-mikolaja

Wierzcie w Mikołaja wydawnictwa Zakamarki to dość nietypowa opowieść. Dedykowana dla dzieci w wieku powyżej 6 lat. To książka z dreszczykiem, nieco przerażająca, ale też dająca do myślenia. Kiedy tajemnicze zagadki zostają rozwikłane dowiadujemy się kto i dlaczego próbował zniszczyć święta. Opowiadanie podzielone jest na 24 rozdziały – może nam posłużyć za kalendarz adwentowy. Czytając od 1 grudnia codziennie jeden rozdział zakończymy ją akurat w Wigilię Bożego Narodzenia. Solidnie wydana, w twardej oprawie z pięknymi ilustracjami, które są równie tajemnicze jak historia w książce.

  dsc_1966

basia-i-boze-narodzenie

Basia i Boże Narodzenie od EGMONT opowiada nam o przygotowaniach do świąt w domu małej dziewczynki. Basia znana jest nam z innych książek i bardzo lubimy tą bohaterkę. To takie życiowe historie, które mogły przydarzyć się każdemu z nas. Pech chciał, że mama Basi złamała rękę i musi dużo odpoczywać. Obowiązki domowe i przygotowania do Wigilii Bożego Narodzenia przejmują tata z Basią i jej rodzeństwem. Z odsieczą przybywa także babcia. Nawet malutki wówczas Franek ma swój udział i w Wigilię odgrywa rolę narodzonego Jezuska w przedstawieniu, które przygotowały dzieci. Rodzinne święta udały się doskonale.

dsc_1945

basia-i-zwierzaki

Basia i Zwierzaki to opowieść o kolejnych świętach w domu Basi. Dzieci o rok starsze, coraz więcej rozrabiają. Zapracowana mama w nerwach krzyczy na rodzeństwo. Dziewczynka jednak przypomina, że święta powinny być rodzinnym i radosnym czasem i nie wolno na siebie krzyczeć. Wszyscy razem zabierają się, więc za zabawę i tworzą ozdoby na choinkę. Takie zawieszki zwierzątka mogą stworzyć również czytelnicy dzięki gotowym szablonom i naklejkom, które znajdują się w książce. Obowiązki i przygotowania są ważne, ale pamiętajcie także o pozytywnych relacjach z bliskimi.

dsc_1970

picmonkey-collage

Świąty Mikołaj to historia, którą mogą samodzielnie czytać starsze dzieci. Książeczka jest z serii Czytam sobie wydawnictwa Egmont, z dużymi literami i wyjaśnionymi trudniejszymi słowami. Opowieść dziewczynki, która wraz z młodszą siostrą wyjeżdża na święta do cioci. Ich rodzice są w szpitalu, ponieważ mama ma urodzić im braciszka. W tym czasie przeżywają fantastyczną przygodę i odnajdują zagubionego renifera oraz poznają Pana Mikołaja Świątka. Młodsza dziewczynka dała mu przydomek Świąty Mikołaj, bo mężczyzna przypomina Świętego Mikołaja. Bardo fajna i interesująca bajka.

Świąteczne opowiadania to dobry pomysł na prezent pod choinką. Warto o nich pamiętać, by obok wielu zabawek pojawiła się choć jedna książka, którą wspólnie przeczytacie.