Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? To bardzo ważna czynność, której musimy nauczyć dziecko już od najmłodszych lat.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Pewnie sporo rodziców zastanawia się jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Skąd taka potrzeba, aby dziecko trzeba było do tego zachęcać, namawiać? Być może zbyt późno zaczęliśmy uczyć dziecko dbania o ząbki, a może dziecko zraziło się do tej czynności. Krzyś zaczął szczotkować ząbki na początku bez pasty kiedy miał ok. 1,5 roku. Robił to chętnie i widziałam, że traktuję to jak zabawę – coś nowego w postaci szczoteczki zainteresowało go. Jednak, gdy fascynacja minęła nie chciał już w ten sposób ćwiczyć nawyku mycia zębów. Robił to coraz mniej chętnie i przyznaję, że w pewnym momencie odpuściłam. Powróciliśmy do tematu mycia zębów kiedy skończył 2,5 roku wówczas już z pastą dla dzieci ucząc go wypluwania. I znów zaczął się problem, więc z czasem zabrakło systematyczności. To wielki błąd. Nie popełniajcie go ze swoimi dziećmi. Kiedy dostrzegłam jakiś czas temu w jednym ząbku syna dziurkę umówiłam go na wizytę u dentysty. Zdecydowanie za późno! Choć oczywiście zaznaczyłam, że ma już dziurę, ale chcemy pierwszą wizytę adaptacyjną, żeby się nie przestraszył, dopiero na kolejnej podejmiemy leczenie.

Pierwsza wizyta u dentysty! To ważny dzień dla dziecka i nie odkładajcie go do momentu, gdy coś się już zacznie dziać z ząbkami tak jak to stało się u nas! Zadbajcie o to by Maluch szedł na pierwszą kontrolną i adaptacyjną wizytę już wcześniej. Nigdy nie straszcie dziecka, że np. jak zje za dużo słodyczy to będzie musiał iść do dentysty, bo zepsują mu się ząbki. Dziecko nie może bać się takiej wizyty.

Organizator kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów wraz z Polską Akademią Stomatologii Dziecięcej stworzyli Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi, projekt który wyłania z całej Polski gabinety  i lekarzy chętnie i z sercem leczących dzieci. Gabinety w których rozumie się jak ważne jest podejście Stomatologa do dziecka. Gabinety w których mamy pewność, że dziecko nie będzie leczone na siłę. Gabinety w których nie usłyszymy, że o mleczaki nie trzeba dbać na poważnie. Gabinety wypełnione lekarzami z pasją i oddaniem dla małych Pacjentów. Powstała mapa Gabinetów Przyjaznych Małemu Pacjentowi. Organizatorzy nie dotarli jeszcze wszędzie, więc jeśli znacie Gabinet godny polecenia to podpowiedzcie im gdzie powinni się wybrać.

Dla Natalki mam gotowy zestaw dla niemowlaka, by zadbać o zęby odpowiednio wcześnie. Krzysia natomiast zachęcam dość skutecznie. Oto kilka sposobów jak zachęcić dziecko do mycia zębów:

1. Kalendarz mycia zębów

My posiadamy gotowy kalendarz z naklejkami z programu JAK ZACHĘCIĆ, jednak taki kalendarzyk można wykonać samodzielnie. Ważne by przypominał on o myciu ząbków i motywował dziecko. Naklejki to świetny sposób, bo większość dzieci je uwielbia. Przyczepiliśmy nasz kalendarz na lodówce.

kalendarz-mycia-zebow

2. Szczoteczka

Maluchy mają swoje ulubione postacie z bajek, więc można pomyśleć o szczoteczce z postacią, która go zainteresuje.  Są też „gadżeciarskie” szczoteczki, które polubi chyba każde dziecko, a i na dorosłych zrobią wrażenie. My właśnie taką szczoteczkę soniczną Kidz Sonic firmy Brush Baby posiadamy. Świeci, wibruje i mierzy czas mycia zębów! Bajer, mówię Wam! Sama bym się z takiej cieszyła, więc tym bardziej dziecka nie trzeba przekonywać do mycia nią zębów! Szczotka zmienia kolor i odmierza 2 minuty, przez które należy szczotkować ząbki, po tym czasie sama się wyłączy.

jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow

3. Pasta

Ważne, by pasta była dostosowana do wieku dziecka. Pozwoli to odpowiednio zadbać o jego zęby, ale także zdecydowanie bardziej przypadnie mu do gustu. Pasty dla maluchów mają dobry smak i nie pienią się.

mycie-zebow

4. Dobry przykład

Myjcie zęby wspólnie, niech dziecko widzi jak to robisz i naśladuje Cię. Przy okazji będąc w łazience można pośpiewać np. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda… – chyba każdy zna tą piosenkę 😀 A na koniec koniecznie pochwal dziecko, że tak ślicznie szczotkuje swoje ząbki

5. Edukacja

Tłumacz dziecku dlaczego tak ważne jest mycie zębów, by było świadome po co to robimy. Poczytaj mu książki, w których pojawia się motyw z myciem zębów lub wizytą u dentysty albo obejrzycie takie bajki.

 

Więcej informacji jak zachęcić dziecko do mycia zębów oraz lista gabinetów przyjaznych dzieciom znajdziecie na stronie programu Jak zachęcić. Ja zachęcam Was do zapoznania się z nią, a później Wy zachęcajcie dzieci do dbania o zęby!