Ahoj Piraci! czyli witaj wspaniała przygodo…

Ahoj Piraci! czyli witaj wspaniała przygodo…

Ahoj Piraci! to gra planszowa, która pozwoli dzieciom przeżyć fantastyczne przygody wcielając się w rolę kapitana statku.

ahoj piraci gra planszowa

Ahoj Piraci! to już kolejna gra wydawnictwa Egmont, która wzbudza zachwyt zarówno Krzysia jak i mój. Tym razem nawet mąż, który nie pała miłością do planszówek stwierdził, że to całkiem niezła gra. Co zwróciło moją uwagę w pierwszej chwili to piękne drewniane pionki  w kształcie statków. Gra jest bardzo pomysłowo i precyzyjnie przygotowana, a zasady dość proste, ale w żadnym wypadku nie nudne, wręcz przeciwnie!

Zacznijmy od początku, czyli co znajduję się pudełku (i od razu zaskakuje i ciekawi dziecko):

 • plansza z ruchomą strzałką
 • 4 pionki – drewniane statki
 • 64 skarby – drewniane krążki
 • drewniane tornado
 • kostka

Ahoj piraci

dsc_0841

dsc_0844

Zasady gry Ahoj Piraci:

Każdy z graczy ustawia swój statek w wybranym kolorze w odpowiadającym mu kolorem narożniku planszy – to jego port. Celem rozgrywki jest dostarczanie skarbów do swojego portu, a zwycięży ten kto jako pierwszy uzbiera ich 9. Gracz, który rozpoczyna umieszcza znacznik tornada na dowolnej wyspie na planszy. Następnie rozpoczyna swój ruch rzucając kostką i przemieszczając swój statek w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Na jednej wyspie mogą jednocześnie przebywać dwa statki. Kiedy trafi się na wyspę zajętą przez dwóch graczy przesuwamy swój statek na kolejną wolną wyspę.

 • Zatrzymując się na wyspie z zamkniętą skrzynią możemy załadować na swój statek dowolną liczbę skarbów, ale nie większą niż wskazana na skrzyni liczba. Możemy też nie ładować skarbów wcale, jeśli nie pozwala nam na to liczba krążków, które już mamy.
 • Kiedy wylądujemy na wyspie z otwartą skrzynią bezwzględnie musimy załadować 2 skarby. W tym przypadku może się zdarzyć, że statek będzie już przeładowany i się przewróci, ponieważ maksymalne obciążenie to 7 sztuk krążków. Jeśli je przekroczymy to nasz okręt przewraca się i łupy trafiają na dno morza, a my możemy zostawić na nim tylko 3 skarby. Grę kontynuujemy wówczas z tego samego miejsca, jednak musimy od nowa gromadzić cenne ładunki.
 • Zatrzymując się na wyspie, na której znajduję się tornado nic się nie dzieje.
 • Trafiając na wyspę zajętą już przez innego gracza nie zdobywamy skarbu wyspy, możemy natomiast dokonać abordażu lub nie robić nic. Abordaż polega na zakręceniu strzałką kompasu na planszy i w przypadku, gdy wskaże ona pole z czerwonym rubinem przejmujemy 2 skarby przeciwnika na swój statek.
 • Podczas rozgrywki można używać skrótów znajdujących się na planszy, jednak korzystanie z nich kosztuje 1 skarb, za każdy skrót, którym przepłyniemy.
 • Wejście do portu jest liczone jako jeden ruch. Kiedy już rozładujemy statek, a brakuje nam jeszcze skarbów do zwycięstwa rozpoczynamy kolejne okrążenie planszy.
 • Kiedy na kostce wypadnie tornado przemieszczamy statek o 1 pole i tornado w kierunku wskazanym przez białe strzałki o 1-4 pola – sami decydujemy jaka to liczba pól. Gdy tornado skończy ruch na wyspie zajętej przez statek przeciwnika kręcimy strzałką kompasu. Jeśli wskaże skreślone monety zabieramy 2 skarby ze statków na tej wyspie i odkładamy je do pudełka. Jeśli wypadnie na czaszkę zabieramy 1 skarb, ale dla siebie. Pole z wyspami oznacza, że należy przemieścić tornado i statki znajdujące się na wyspie o dwa puste pola w kierunku wskazanym przez białe strzałki.

Wariant dla młodszych dzieci może odbywać się bez udziału tornada.

Ahoj Piraci mimo dość rozbudowanego opisu w praktyce ma proste zasady. Zrozumiał je mój 4 latek, więc uważam, że można śmiało prowadzić rozgrywkę z dziećmi młodszymi niż wskazane 6 lat. Oczywiście samodzielnie pewnie sobie nie poradzą, ale grając wspólnie rodzinnie i od czasu do czasu przypominając zasady gra się sprawdzi. Wzbudzi zainteresowanie zwłaszcza u chłopców, dzięki szacie graficznej z piratem oraz pięknie przygotowanymi drewnianymi elementami gry. Swoją drogą statki u nas służyły Krzysiowi także do zabawy poza rozgrywką.

Nazwa: Ahoj, Piraci!

Producent: Egmont

Cena: 89,99 zł

ceneo.pl: ok. 65 zł KLIK

Wiek graczy: 6+

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: ok. 20-30 min.

dsc_0852

egmont ahoj piraci

gra planszowa statki

dsc_0857

dsc_0860

 


[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]